Teza privind valorificarea biomasei

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
intrigat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 15/06/09, 08:24

Teza privind valorificarea biomasei




de intrigat » 24/10/09, 17:43

Bonjour à tous,

Acum câteva luni totul a fost „minunat”, făceam un stagiu care m-a fascinat și ne gândeam împreună cu compania să continuăm proiectul sub forma unei teze!

Din păcate, înainte de finalizarea fișierului, au existat unele piedici care au însemnat că compania nu mai putea asigura progresul tezei.

Dintr-o dată, mă găsesc în prezent cu un subiect de teză și un director de laborator, dar, din păcate, nu mai pot continua cu o subvenție CIFRE, deoarece industria nu este capabilă să semneze nimic care să meargă în această direcție (și că burse regionale care finanțează o întreagă teză sunt extrem de rare).

Așa că încerc să caut modalități de a rezolva această problemă și trebuie să recunosc că nu este cu adevărat ușor (dar sunt încăpățânat din fire ... un avantaj pentru a face o teză veți spune). Prin urmare, iau acest site pentru a vă cere părerea și, eventual, sfaturi sau contacte.

Subiectul meu este în mod clar ancorat în domeniul producției de energie prin valorificarea biomasei (sub formă de deșeuri agricole, lemn neobișnuit etc.), în special prin procesul de gazeificare. În timpul stagiului meu de final de studiu am efectuat deja o mulțime de cercetări despre acest proces, care se confruntă în prezent cu multe dificultăți. La rândul meu, am câteva idei pentru a lua lucrurile diferit și este foarte posibil ca acest lucru să facă posibilă spargerea anumitor obstacole actuale care blochează sectorul.

Cu toate acestea, nu vreau și nu pot merge prea departe pentru că trebuie să păstrez o parte din secret și, mai presus de toate, numai după experimentare va fi bine să purtăm o discuție reală. Cu toate acestea, după cum puteți vedea (sper cel puțin), sunt cu adevărat motivat de acest proiect că m-am cufundat deja mai mult sau mai puțin în ultimele luni.

Are vreunul dintre voi posibil să aibă în vedere o soluție?

Unii dintre voi ar putea spune că această postare nu are nicio legătură cu forum... Totuși, aș dori să servească drept suport pentru o discuție cu oameni interesați și care ar dori sau ar dori să afle mai multe despre ceea ce s-a făcut deja în legătură cu acest subiect : Cheesy:
Sunt optimist, sper că situația mea se va debloca!

multumesc in avans

Ne vedem curând

prietenos
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: teză privind evaluarea biomasei




de bham » 24/10/09, 19:25

Intrigat a scris:
Așa că încerc să caut modalități de a rezolva această problemă și trebuie să recunosc că nu este cu adevărat ușor (dar sunt încăpățânat din fire ... un avantaj pentru a face o teză veți spune). Prin urmare, iau acest site pentru a vă cere părerea și, eventual, sfaturi sau contacte.

Bună ziua, ce anume căutați, mijloace financiare ... sau / și feedback? Unitățile de gazeificare a biomasei există atât la nivel agricol, cât și la nivelul comunităților urbane prin deșeuri, de exemplu, dar presupun că știți deja toate acestea. Poate că sunteți mai interesat de un sector de combustibili din biomasă?
Sunt personal interesat de acest proces, dar ca amator, nu am reușit să aprofundez mai mult subiectul. Deci, dacă doriți să vă extindeți, va fi o plăcere să vă citesc.
0 x
intrigat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 15/06/09, 08:24




de intrigat » 24/10/09, 20:07

Vă mulțumim pentru un răspuns atât de rapid.

Scuze dacă mi-a lipsit claritatea. Să spunem că postarea mea anterioară are două părți.

Pe de o parte, sunt în prezent blocat la nivelul finanțării pentru a-mi desfășura teza, așa că mi-am spus „și de ce să nu expun această problemă pe un forum", sperând că cineva mă poate pune în contact cu un industrial interesat de valorificarea biomasei (sau pur și simplu în producția de energie independent de consumul„ resurselor noastre de bază viitoare ”, care sunt resursele în cel mai bun caz, un astfel de industrial ar putea vedea acest lucru forum și să fii arestat (nu știi niciodată).

Pe de altă parte, fără a pierde speranța de a putea aprofunda mai precis acest proiect și fiind convins de meritele unui astfel de studiu, îmi permit să comunic despre el pentru a-l pune și mai departe. După cum am menționat, am făcut deja lucrări bibliografice pe această temă, ceea ce îmi oferă o perspectivă mică. Sunt sigur că nu este complet complet (subiectul este foarte vast), de unde și utilitatea de a vorbi despre asta cu alte persoane interesate de acest tip de posibilitate care ni se oferă.

Pentru a răspunde la întrebările dvs., aș spune că sunt în prezent în căutarea unor mijloace financiare pentru a putea realiza această teză (în speranța că web-ul îmi permite să o fac), dar aproape neapărat trece prin oameni interesați de acest subiect (sau cine ar putea fi interesat) și cu cine mi-ar plăcea să vorbesc. Să spunem că găsirea finanțării rămâne principala mea prioritate, deoarece fără ea, acest proiect se destramă ...

Într-adevăr, după cum ați menționat, când vorbim despre gazeificare, găsim și anumite date referitoare la gazificarea deșeurilor.
Dar nu acest aspect al gazificării aș vrea să-l dezvolt pe parcursul tezei. Mai degrabă aș dori să mă concentrez pe producerea de syngas (CO + H2) într-un mod curat și eficient din biomasă.

Avem multe resurse lignocelulozice care nu sunt exploatate, fie în agricultură, silvicultură (fără a lua în considerare furtunile), fie chiar în anumite industrii ale lemnului.

În același timp, continuăm să auzim despre celula de combustibil în forma sa H2 / O2. Cu toate acestea, după cum știm, H2 nu se găsește pe suprafața Pământului, iar mijloacele actuale de obținere a acestuia consumă multă energie. De aici și interesul de a produce H2 pentru a valida viabilitatea celulei de combustibil.
Una dintre problemele majore actuale este producția de gudroane care afectează negativ calitatea gazului și, prin urmare, potențialele sale aplicații. Și aici cred că unitățile actuale mai au încă ceva progrese.

Deja mă las purtat în scris ...

Nu ezitați să postați comentariile și comentariile dvs. aici. Persoanele cu contacte care îmi permit să-mi continui cercetarea într-un domeniu promițător și în care aș dori să îmi investesc pe deplin următorii ani sunt, desigur, mai mult decât binevenite. : Cheesy: .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 25/10/09, 08:05

Acest lucru este mai clar, vă mulțumesc pentru aceste detalii.
Deci, vizați producția de hidrogen din biomasă, o putem produce din metan?
0 x
intrigat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 15/06/09, 08:24




de intrigat » 25/10/09, 12:34

Nu-mi mulțumiți pentru detalii, asta e cel mai puțin!

Da, într-adevăr teoretic putem produce hidrogen din metan.
Acesta este, de fapt, unul dintre punctele slabe ale procesului Fischer Tropsch, care se bazează pe faptul că amestecul de monoxid de carbon / hidrogen este obținut prin reformare catalitică în prezența vaporilor de apă din gazul natural în funcție de reacție:

CH4 + H2O => CO + 3 H2

Dar mai concret, utilizarea unei surse de energie pentru a obține alta nu mi se pare a fi cea mai bună soluție. Interesul proiectului ar fi utilizarea biomasei care nu este evaluată în prezent pentru a se asigura că acest faimos hidrogen este produs eficient.

Ați spus mai sus că sunteți interesat de acest proces, cred că ați auzit despre el în special prin gazificarea lui Georges Imbert, nu?

Văd că această postare a fost deja văzută de o mulțime de oameni, dar că tu ești singurul care îi răspunde, așa că plăcerea mea este mixtă : Cheesy:

Oricum, a trecut mult timp de când nu mai vorbesc despre asta forum că mi se pare foarte interesant, este frumos să văd oameni care vor să se lupte să învețe mai multe și să meargă mereu mai departe, așa că un bravo mare pentru toți, chiar și pentru timidii care nu răspund la subiectul meu : Mrgreen: !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/10/09, 14:51

Lucrez și la acest subiect

nu ar trebui să-mi vorbiți despre secrete: văd istoria actuală a cercetărilor care mi se pare mai puțin avansată decât ceea ce s-a făcut în industrie în 1880 ...

imbert nu este cel mai bun exemplu de gazificator: a încercat să ușureze îmbrăcarea vehiculelor

gazificatorii contracurenti mai vechi sunt mai buni: produc mult gudron, ar fi păcat pentru un vehicul, dar într-o instalație fixă, totul este bine: distilarea sucului și a gudronului piroligne permite obținerea de produse cu un valoare bună: un gazificator bun și sistemul său de purificare vor produce metanol și acetonă ca bonus!

nu ar trebui să-mi vorbiți despre secrete: cercetători care caută, înghit subvenții și nu pun la dispoziție toate rezultatele ...

scopul acestui gen de forum este mai degrabă să adune informații
0 x
intrigat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 15/06/09, 08:24




de intrigat » 25/10/09, 16:07

Într-adevăr, în ochii mei, cultul secretului este total contraproductiv în domeniul științific ... Din păcate, neavând încă ocazia să pun concret în practică un anumit număr de idei, nu văd progresul deoarece, pe de o parte, este mult mai ușor să discutăm după experimentare și, pe de altă parte, să spun lucrurile așa cum sunt, trebuie să le păstrez dacă vreau să sper să dezvolt o teză și să nu le văd realizate la oameni care au imediat mijloacele pentru a le pune în aplicare.

Acestea fiind spuse, sunt pe deplin de acord că gazificatorul Imbert este foarte departe de a fi cel mai bun exemplu, dar are avantajul că a fost larg mediatizat.
În ceea ce privește ceea ce se face în prezent, este important să știm că sunt total de acord cu dvs. ... Unele cercetări se fac doar pentru a completa hârtie și a face publicații frumoase nu întotdeauna interesante, nu întotdeauna relevante și fără obiective definite (sau chiar fără niciun interes).

Din punctul dumneavoastră de vedere, producția de gudron nu ar pune într-adevăr o problemă uriașă. Numai că există ceva de care să tremur când vorbim despre distilare, consumul de energie este foarte adesea gigantic și pare totuși mult mai interesant să minimalizăm acest pas. Dacă este posibil să producem cât mai mult (vezi mai multe) consumând mai puțină energie, nu văd unde este problema (dimpotrivă, mi se pare că aceasta se suprapune unui anumit număr de principii ale acestei forum). În plus, ce anume numiți „sistem de purificare”?

Ați început prin a spune că lucrați la acest subiect, ar fi indiscret să știți pentru cine (laborator și / sau industrie) și în ce context (prin mesaj privat dacă acest lucru este prea intruziv)?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 25/10/09, 19:26

Intrigat a scris:Da, într-adevăr teoretic putem produce hidrogen din metan.
Acesta este, de fapt, unul dintre punctele slabe ale procesului Fischer Tropsch, care se bazează pe faptul că amestecul de monoxid de carbon / hidrogen este obținut prin reformare catalitică în prezența vaporilor de apă din gazul natural în funcție de reacție:

CH4 + H2O => CO + 3 H2

Ați spus mai sus că sunteți interesat de acest proces, cred că ați auzit despre el în special prin gazificarea lui Georges Imbert, nu?

În primul rând, vă mulțumesc că ați confirmat că hidrogenul poate fi obținut din metan.
Atunci da, am auzit de gazificatorul lui Georges Imbert, deoarece locuiesc nu departe de orașul în care a locuit și există o asociație care perpetuează acest proces. Dar ceea ce mă deranjează cel mai mult este să văd, printre fermieri, toate aceste rezervoare de gunoi de grajd și lichid care nu sunt folosite altfel decât pentru împrăștierea agricolă. Nu am putea recupera metanul închizând aceste tancuri cu o prelată?
Intrigat a scris:Văd că această postare a fost deja văzută de o mulțime de oameni, dar că tu ești singurul care îi răspunde, așa că plăcerea mea este mixtă : Cheesy:

Oricum, a trecut mult timp de când nu mai vorbesc despre asta forum că mi se pare foarte interesant, este frumos să văd oameni care vor să se lupte să învețe mai multe și să meargă mereu mai departe, așa că un bravo mare pentru toți, chiar și pentru timidii care nu răspund la subiectul meu : Mrgreen: !

Ați postat în timpul unui weekend, nu vă mirați de lipsa de reacție, se poate mișca mai mult în timpul săptămânii.
0 x
intrigat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 15/06/09, 08:24




de intrigat » 27/10/09, 15:34

Într-adevăr, cred că există o mulțime de cercetări care merg în această direcție, dar mărturisesc că nu sunt foarte specializat în acest domeniu. Cred că trebuie să existe unele probleme pentru a obține un gaz cu adevărat „curat”. Dar hei, dacă totul ar fi simplu, nu ar mai fi nimic de găsit!

Ne îndepărtăm de zona abordată inițial : Cheesy:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 28/10/09, 10:15

Despre valorificarea industrială a digestiei anaerobe; o fabrică 100% autonomă în electricitate și curând în căldură:
http://www.rtbf.be/info/economie/enviro ... ont-154990
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 249