Achiziționarea și asamblarea turbinei eoliene chinezești de 2 și 3 KW

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai

Achiziționarea și asamblarea turbinei eoliene chinezești de 2 și 3 KW




de Willaupuis » 02/08/07, 12:37

aici tocmai am primit acest 25 iulie dupa aproape 4 luni de asteptare pentru livrare, doua turbine eoliene una pentru mine (2kw) si una pentru tata (3kw).
Țin un blog la zi cu fotografii de monitorizare a progresului asamblarii, utilizării și rezultatelor

http://willaupuis.skyrock.com

Pana in prezent nu au fost inca asamblate, personal sunt la inceputul asamblarii catargului de 2kw dar trebuie sa dau timp betonului sa se usuce pentru a sustine catargul.

tatăl meu probabil va face upgrade la 3kw în jurul lunii septembrie pentru că deși este pensionar este copleșit de muncă (traiasca pensia)

ah da, am câteva întrebări pentru electricienii site-ului,

la iesirea alternatorului de 2 kw (120 V DC 17A) vin trei fire, trebuie sa merg la un electrician sa ma ajute la montaj dar intre timp un sfat sau doua sunt intotdeauna binevenite ),

1°) dintre aceste trei fire, este corect că 1 servește ca masă și celelalte două faze sunt?
2°) pentru a calcula diametrul cablului de folosit voi folosi formula: este corect?
S = r0 * L * I / V

r: rezistivitatea cuprului = 0.021 ohmi2/m
L: lungime totală (dus-întors) în m
I: Curent în A și V căderea de tensiune.
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 02/08/07, 13:06

Vă rugăm să împărtășiți experiențele dvs. cu vizitatorii acestui subiect forum :), pentru întrebările dvs.:

1) Dacă cele 3 fire sunt de aceeași culoare, este un generator trifazat. Probabil veți găsi informații despre acest subiect în instrucțiuni.

2) Pentru a determina secțiunile, iată diagrame:
Cos phi unic = 1:
http://www.volta-electricite.info/artic ... =fr&pg=605

Tri cos phi = 0,8:
http://www.volta-electricite.info/artic ... =fr&pg=603

Deci, în cazul dvs. (2kW), dacă generatorul dvs. este trifazat, o secțiune de 1,5 mm² ar permite mai mult de 190 m cu o cădere de tensiune de 5%.

În caz contrar, iată formele (dar inversate în raport cu cazul dvs., trebuie să experimentați): http://www.volta-electricite.info/artic ... fr&pg=1970

ps: nu ti-ai fi cumparat turbina eoliana de la Joliet Technology intamplator? : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 02/08/07, 13:08

Ups, am citit prea repede, generatorul tau este de 120 V, trebuie sa corectezi rezultatele diagramelor si formulelor...

Puteți determina cu ușurință Rezistența liniei dvs. folosind acest formular: http://www.volta-electricite.info/artic ... fr&pg=1753

Apoi obțineți cu ușurință căderea de tensiune (și pierderile cu efect Joule)...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai




de Willaupuis » 02/08/07, 13:24

salut christophe nu, nu am cumparat turbina eoliana de la Joliet Technologie ci de la o firma italiana.

Da, este un generator de 120V, distanța de parcurs cu cablul este de 40m pe sens

prin site-ul pe care l-ai sugerat gasim usor rezistenta firului ok dar nu inteleg cum sa calculez restul, (scuze ca nu sunt electrician decat conectarea unui contor electric, intrerupator la minim).

generatorul este "Alternatore a magneti permanenti 3 fasi", așa cum se spune în instrucțiuni,
Dernière édition alin Willaupuis 02 / 08 / 07, 13: 41, editate 1 ori.
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 02/08/07, 13:41

Christophe a scris:Ups, am citit prea repede, generatorul tau este de 120 V, trebuie sa corectezi rezultatele diagramelor si formulelor...



Daca nu ma insel, citesti putin prea repede, 120V DC 17A

DC = curent continuu.

Cat despre cei 3 fii...?
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 02/08/07, 14:10

willaupuis a scris:salut christophe nu, nu am cumparat turbina eoliana de la Joliet Technologie ci de la o firma italiana.

generatorul este "Alternatore a magneti permanenti 3 fasi", așa cum se spune în instrucțiuni,

Manual in italiana, presupun....
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 02/08/07, 15:56

Hihihi delnoram, mă duc înapoi în pat! : Mrgreen: Este italian sau chinez pana la urma??

Nu previne 3 faze, nu ar fi 3 faze întâmplător? Acum nimic nu împiedică transformatorul trifazat - DC să fie integrat în generator. Acesta este și cazul Air X.

Totuși, cele 3 fire rămân un mister...poate 1 fir de împământare???

În plus, îl sfătuiesc pe Willaupuis să citească manualul Air X prezentat aici: https://www.econologie.com/forums/une-eolien ... t3821.html

ps: tot e o nebunie sa nu ai un manual in engleza cu unelte care costa cateva mii de euro...
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 02/08/07, 17:11

Nu am vazut pretul => cat costa chestia asta?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai




de Willaupuis » 02/08/07, 18:18

christophe, este unul chinezesc cumparat de la o firma italiana si instalat in Belgia,,,,, intotdeauna mi-a placut sa o fac simplu,,,

la pret: turbina eoliana cu catarg de 9 metri si incarcator de baterie, cablu tip in sfarsit complet dar fara convertor de retea, 2000 euro livrat la tine acasa dar trebuie sa adaugi vama de 3% si TVA (multumesc statului) de 21%

Am cerut un manual tehnic în engleză (da în franceză, nu vă faceți griji)

ah da apropo alex e prenumele meu este mai simplu si mai scurt decat willaupuis care este numele satului meu.
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 02/08/07, 19:01

Christophe a scris:
Nu previne 3 faze, nu ar fi 3 faze întâmplător? Acum nimic nu împiedică transformatorul trifazat - DC să fie integrat în generator. Acesta este și cazul Air X.

Totuși, cele 3 fire rămân un mister...poate 1 fir de împământare???

Da, probabil că este un generator trifazat.
Pentru cei 3 fii ar putea face parte din răspuns
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 287