Aveți nevoie de ajutor pentru modulele Peltier

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
johan07
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 19/03/16, 12:59

Aveți nevoie de ajutor pentru modulele Peltier




de johan07 » 19/03/16, 13:39

Bonjour à tous, 8)

În primul rând, știu foarte bine că subiectul a fost dezbătut de nenumărate ori pe toate forums din Franța pentru a trage concluzia că nu a meritat.

Încep acest subiect pentru că am nevoie de ajutor în urma unor experiențe.

Problema mea de bază: tocmai mi-am cumpărat o casă. Din păcate, nu este soare timp de 3 luni pe an.
Ceea ce presupune că panourile fotovoltaice vor fi folosite doar 9 luni pe an.
Întrucât sunt în căutarea autonomiei energetice, trebuie să găsesc o soluție de reîncărcare a bateriilor iarna (de la mijlocul lunii noiembrie până la jumătatea lunii februarie).

Astăzi, am realizat un prototip de generator Peltier sau Seebeck care include 4 module TEC-12706. Acestea sunt module foarte comune pe care le-am cumpărat de pe un site de licitații foarte cunoscut.

Rezultatele sunt că am reușit să produc 6 volți punând acest prototip pe soba mea pe lemne. Dar asta era tensiunea maximă pe care o puteam produce. Sa zicem in schimb ca scot 3 volti cu 4 module pentru ca producand cei 6 volti un modul ar arde pentru ca soba (pe lemne precizez) era prea incinsa.
Pentru a produce 3 volți, aragazul era la aproximativ 100 de grade.
Așa că în continuare voi crea un alt prototip de 16 module care ar trebui să producă 12 volți.

Intensitatea generată de prototipul meu este ridicolă: 50 mA pentru cele 4 module conectate în serie producând 3 volți.
Am mai facut o masuratoare la 5 volti si curentul este de 70 mA.

Și aici am nevoie de ajutor.

Pentru a adăuga intensitatea modulelor, ar trebui să le montez în paralel. Din păcate, acest lucru ar reduce tensiunea.

Știind că eficiența este de 1%, cum pot calcula intensitatea teoretică a unui modul?
Este suficient să împărțim puterea dată în wați de producător la 12 sau 24 de volți pentru a găsi această intensitate teoretică?
Apoi, tot ce trebuie să faci este să compari aceste rezultate cu măsurătorile pe care le-am făcut pe prototipul meu.

Cred că trebuie să cumpăr module cu eficiență mai mare pentru ca acesta să fie productiv.

Achiziționarea modulelor de 24 de volți va produce mai multă tensiune?

Sunt încăpățânat și prostia mea mă obligă să continui aceste experimente care după majoritatea forums sunt sortite eșecului.
Nu sunt expert în electricitate, așa că nu ezitați să vă editați răspunsurile ca și cum ați răspunde unui copil! (știi exemplul curentului de apă pentru a explica intensitatea și tensiunea).

Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.

Vă mulțumesc anticipat. :)

FYI: Există sisteme similare cu ceea ce aș dori să creez. I-am contactat prin e-mail dar nu am primit niciun răspuns: http://thermoelectrics.de/de/product/mo ... d73d5&ref=
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Aveți nevoie de ajutor cu modulele Peltier




de pumnal pitt » 19/03/16, 19:43

problema nu este o poveste de eșec sau nu, este doar fizică.
trebuie să faci întotdeauna un calcul atent al colțului mesei înainte de a te lansa în ceva.
prin urmare: eficiența unui peltier comercial în modul seebeck (producție de energie electrică) este în cel mai bun caz de 2%
prin urmare, pentru a produce 100W este nevoie de aproximativ un flux termic de 5000W. lucrând bine schimburile de căldură pe un cazan de 15kw, probabil că asta am putea recupera: 100W
Există încărcătoare portabile pentru drumeții care lucrează la o sobă de camping, adică aproximativ 4W pe o sobă care produce aproximativ 3000W. suntem in aceleasi proportii.
deci pentru independența energetică, cred că e puțin corect.
2 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Aveți nevoie de ajutor cu modulele Peltier




de Peter » 19/03/16, 19:53

Am realizat un ansamblu asemanator (4 module TEC-12706 in serie) pe care il folosesc pentru a intoarce un ventilator deasupra sobei pe lemne, am facut si cateva masuratori pe care le-am postat aici:
consume-less-auto/stirling-rocket-stove-generateur-t14484-30.html
1 x
Valou.saez
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 27/11/15, 20:48
x 1

Re: Aveți nevoie de ajutor cu modulele Peltier




de Valou.saez » 20/03/16, 00:23

Salutare tuturor, sunt în mare parte un econolog începător, totuși am lucrat deja destul de mult cu peltiers și ceea ce vă pot sfătui este să integrez aceste module ca intermediare și nu ca scop final.
Permiteți-mi să vă explic: dacă aveți o sursă de căldură și o folosiți pentru a încălzi apa, plasați modulele între cele două, răcirea cu lichid este ideală pentru a profita la maximum de fiecare modul și aceasta permite „transportul” căldurii mai degrabă decât răcirea prin aer. ceea ce necesită o mare apropiere.
Datorită acestui fapt, atrag în jur de 2w pe modul și sunt la fel: 12706 (2€ pe eBay)
Deci cu doar 1 modul pot deja încărca un telefon (5v)
Dar nu te gândi la producerea de energie electrică, gândește-te să o economisești...
Momentan sunt pe un arzător de ulei autosuficient datorită acestor module mici cu chiar și o deltă de aproximativ zece wați pentru nevoi mici.
În ciuda tuturor lucrurilor rele pe care le-am citit despre peltiers, îi găsesc remarcabili prin simplitatea lor, fără piese în mișcare, iar dacă nu depășești 200° și nu îi supui șocului, longevitatea lor se dovedește teoretic nelimitată. ... Deci de ce fără să treci?!
Cheia este compilarea de mijloace mici combinate cu economisirea cheltuielilor inutile! Ei bine... Sunt doar eu, nu? :)
1 x
johan07
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 19/03/16, 12:59

Re: Aveți nevoie de ajutor cu modulele Peltier




de johan07 » 20/03/16, 15:24

bonjour,

Vă mulțumesc tuturor că mi-ați răspuns.

@Dirk Pitt, am auzit ce îmi spui. Totuși, când vorbeam de autonomie energetică, nu mă refeream cu orice preț doar la module Peltier.
Dar, pe de altă parte, dacă acestea îmi permit să-mi alimentez iluminatul, va fi deja bun. După aceea, odată ce am reușit să creez un generator demn de acest nume, nimic nu mă împiedică să-mi pun mai multe pe soba pe lemne. Pentru că există o mulțime de suprafețe fierbinți (sus, lateral, spate și față).

@Petrus și Valou.Saez, Editările tale par destul de productive în comparație cu ale mele. Trebuie spus că am făcut-o doar cu recuperare.
Ai fi destul de amabil să-mi descrii configurația ta pentru a obține rezultate ca ale tale?

Dacă nu pentru întrebările din prima mea postare, există cineva care m-ar putea îndruma să aleg alte module pentru a fi mai productiv?

FYI, fiind căsătoriți fără copii, consumăm 55 EUR de energie electrică pe trimestru. Daca scad abonamentul, asta ne da un consum de 2400 Wh/zi. Știu bine că acest consum este foarte mic și de aceea cred că modulele Peltier îmi pot permite să produc o parte din energia de care avem nevoie.

Vă mulțumesc din nou.
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Aveți nevoie de ajutor cu modulele Peltier




de Peter » 21/03/16, 00:38

Dacă aveți o fotografie a ansamblului dvs., v-aș putea spune ce l-ar putea îmbunătăți.
În caz contrar, în general, este necesar să optimizați cât mai mult fluxul de căldură prin module, așa că folosiți pastă termică, asigurați un radiator mare sau mai bine, așa cum este recomandat de Valou. Folosiți apă pentru a răci partea rece.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Aveți nevoie de ajutor cu modulele Peltier




de Christophe » 21/03/16, 10:19

dirk pitt a scris:eficiența unui peltier comercial în modul seebeck (producția de energie electrică) este cel mult de 2%
prin urmare, pentru a produce 100W este nevoie de aproximativ un flux termic de 5000W. lucrând bine schimburile de căldură pe un cazan de 15kw, probabil că asta am putea recupera: 100W


Nu mai mult de 2%? Am crezut că eficiența unui modul peltier este mai bună, în jur de 10% ... Trebuie să mă confund cu eficiența în modul „rece”?

Ideea evocată aici de Camel1: computer-electric-electronic / peltier-effect-seebeck-en-generator-t2630-60.html # p39950 pe care l-am luat aici: solar-fotovoltaic / termic-solar-concentrator-and-peltier-effect-t14596.html nu este deci interesant ...
0 x
johan07
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 19/03/16, 12:59

Re: Aveți nevoie de ajutor cu modulele Peltier




de johan07 » 25/03/16, 10:36

bonjour,

Aici am găsit tarifele generatorului de la prima mea postare. Mă așteptam la mult mai mult. http://www.tegmart.com/wood-stove/
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Aveți nevoie de ajutor cu modulele Peltier




de izentrop » 25/03/16, 10:55

johan07 a scris:bonjour,

Aici am găsit tarifele generatorului de la prima mea postare. Mă așteptam la mult mai mult. http://www.tegmart.com/wood-stove/
La prețul ăsta, mai bine investim în solar, măcar nu facem risipă entropie
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Aveți nevoie de ajutor cu modulele Peltier




de Gaston » 25/03/16, 10:58

johan07 a scris:Mă așteptam la mult mai mult. http://www.tegmart.com/wood-stove/
750 USD pentru un generator de 100 W.
Funcționând 24 de ore pe zi, timp de un an, va produce 24 kWh... sau aproximativ 876 EUR de energie electrică.

Prin urmare, este nevoie de mai mult de 6 ani de funcționare neîntreruptă pentru ca acesta să fie profitabil. fără a include costul combustibilului (si trebuie incalzit la 270°C pentru a produce 100W), nici apa de racire (apa trebuie sa intre la mai putin de 30°C)...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 335