Automobilul electric pentru a compensa vârfurile electrice

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3

Automobilul electric pentru a compensa vârfurile electrice




de Alain G » 18/07/13, 18:33

Încă nu a fost finalizat, dar în proiect cu Chrysler și Caravana electrică.

Vorbim despre asta de mult timp fără să vedem un proiect realist (sau mi-a fost dor).


Mașinile electrice pot reduce vârfurile?
Postat pe 18 iulie 2013 • de David Zatz

Una dintre părțile mai puțin înțelese ale utilităților electrice este problema „vârfului”, care apare sub diferite forme. În perioadele de cerere mare, cum ar fi o perioadă de zile foarte fierbinți, centralele electrice ar putea fi nevoite să apeleze la generatoare de rezervă pentru a satisface cererea. Aceasta este o practică costisitoare, parțial pentru că „plantele de vârf” ținute în rezervă sunt în mod normal mai vechi, mai puțin eficiente și utilizate doar de câteva ori pe an, dar trebuie să fie echipate și întreținute tot timpul. Achiziționarea de energie de la alte utilități poate fi și mai scumpă.

Acesta este unul dintre motivele pentru care unele utilități au investit în energie solară (care funcționează cel mai bine în condițiile în care de obicei este nevoie de vârf) și în mașinile electrice acceptate (despre care au crezut că ar fi încărcate noaptea, când cererea de energie este de obicei scăzută).

O modalitate de a evita vârful este de a avea rezerve. Grupul de tehnologie energetică nonprofit NextEnergy din Detroit și Chrysler au colaborat pentru a vedea dacă mașinile electrice ar putea acționa ca o rezervă pentru utilități. Un vehicul nu poate face diferența, dar mii ar putea. Ei lucrează la un proiect pilot folosind patru microbuze electrice, al căror modul de încărcare poate simula orice rețea electrică din lume.

Dacă s-ar conecta suficiente vehicule electrice și puterea lor excedentară combinată ar fi vândută utilităților, acestea ar putea compensa creșterile cererii. Atingerea acestui rezervor ar reduce costurile pentru companiile de utilități, în timp ce ar pune bani în buzunarele proprietarilor de vehicule electrice.

O mini-rețea compusă din vehicule electrice ar permite „rasul de vârf”, în care proprietarii de vehicule electrice ar putea extrage din propriile rezerve de energie în acele ore în care cererea (și prețul) pentru electricitate este cea mai mare.

Vehiculele electrice ar putea ajuta, de asemenea, la fluctuațiile de energie solară, un proces cunoscut sub numele de „consolidarea generației”.

Parteneriatul Chrysler-NextEnergy de doi ani a fost lansat în 2011 și a colectat date de la patru monovolume Chrysler Town & Country echipate cu trenuri de propulsie complet electrice. Fiecare este alimentat de o baterie de 24kWH modificată pentru a se potrivi încărcării bidirecționale. Inginerii investighează modul în care EV-urile cu flux invers de putere ar putea afecta rețelele cunoscute sub numele de Operatori de sistem independenți (ISO).

Un ISO cumpără, vinde și transmite electricitate. Inginerii de proiect colectează date de stabilire a prețurilor în timp real de la ISO și le cântăresc în funcție de performanța proiectată a bateriei pentru a ajuta la definirea așteptărilor de venit.

Rezultatele preliminare arată o promisiune specială pentru ISO-urile care utilizează energia solară și eoliană. Rezultatele finale vor fi compilate mai târziu în acest an

Proiectul a fost finanțat cu 1 milion de dolari de la Michigan Economic Development Corporation (MEDC) și 400,000 de dolari de la NextEnergy. Chrysler Group furnizează monovolume și asistență tehnică în natură. Primele microbuze electrice de producție ale companiei au fost TEV-urile din 1993, cu între 56 și 80 fabricate; unele par a fi încă pe drum astăzi. A doua serie de monovolume electrice a fost realizată în 1997, dar acestea au fost închiriate mai degrabă decât vândute.


Va trebui să vedem rezultatul privind uzura bateriilor și prețul pe kilowatt plătit pentru acest proiect, altfel va trebui să-l compensăm pe bunul samaritean care o va face pentru cauză.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 18/07/13, 19:43

Principiul V2G și G2V despre care am discutat deja merge mult mai departe decât ștergerea pur și simplu a vârfurilor de consum.

Toate acestea fac parte integrantă din rețelele inteligente sau din rețeaua 2.0

Vehiculele electrice, energiile regenerabile și rețelele „inteligente” interconectate formează structura.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 18/07/13, 19:49

Ar merita tradus în franceză, dar nu cred că este o idee bună să creșteți uzura bateriilor vehiculului pentru a participa la reglementarea rețelei

este mai bine să o faceți cu baterie fixă ​​mai grea și mai ieftină

și este deosebit de necesar ca comercianții de energie electrică să plătească pentru acest serviciu, cu un preț variabil al energiei electrice

cu o variație suficientă de preț, fiecare poate reîncărca o baterie atunci când este ieftin de consumat atunci când este mai scumpă, dacă diferența de preț este mai mare decât pierderea bateriei
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 18/07/13, 21:30

Este interesant de observat că vârfurile consumului sunt legate de perioadele cele mai fierbinți din contextul nord-american, în timp ce inversul este adevărat în Franța; acest lucru arată cel puțin că există spațiu de manevră, deoarece nu sunt în discuție rigiditățile tehnice, ci alegerea echipamentului (deci, un factor politico-comercial).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 18/07/13, 21:44

Este o idee!

Dar mi se pare că există altele mai simple:

a) gestionați răspândirea diferitelor consumuri (un congelator are acum o autonomie de 48 de ore; prin urmare, putem reîncărca frigul o dată la 24 de ore; într-un consum redus de preferință; la fel ca mașinile de spălat / mașinile de spălat feluri de mâncare, care pot fi adesea diferite - cel puțin pentru cei care nu locuiesc într-un apartament; acolo, zgomotul filării poate fi enervant, chiar dacă s-au făcut progrese enorme ...

Cu toate acestea, tendința merge în cealaltă direcție: eliminarea tarifului „albastru” (HP / HC). Dacă am urmat corect, cei care o au o păstrează, dar nu mai există abonați noi?

Și oricum, este suprasolicitat (adică un abonament foarte scump), deci nu merită dacă nu ești un mare consumator. Cu toate acestea, dacă în toate familiile care consumă 3 kWh pe an, am diferi, spunem 000, asta ar netezi vârfurile și jgheaburile!

b) Am menționat în altă parte oportunitatea ratată de a amâna consumul de biometan, consumând de două sau trei ori mai mult la vârfuri, cu condiția acordării unei prime foarte mici pentru a compensa supra-investiția: 2 sau 3 grupuri de cogé pentru a achiziționa dintr-o singură dată / „pălărie” mai mare pe digestoare pentru a stoca gaz timp de 12 sau 18 ore ...

Biometanul poate fi stocat în mod natural, fără costuri mari.

Nu intereseaza pe nimeni !!!

c) Știind că, în anumite momente, electricitatea nu valorează prea mult pe piețele spot, începutul începutului ar fi un preț de cumpărare și vânzare, ținând cont de curba de necesitate: reveniți la utilizatorul final scăderea prețului în scăderile consumului și va „inventa” 36 de modalități de a-și concentra consumul pe aceste scăderi; dați înapoi producătorilor o parte din costul suplimentar în timpul vârfurilor și se vor grăbi să inventeze 36 de moduri de injectare la prețul ridicat (de ce nu din mașina lor care a servit drept „tampon”; ei bine, trebuie să fie reîncărcată pentru a doua zi dimineața ; trebuie, de asemenea, să „asigure” injecția pentru a nu șoca pe nimeni; există câteva mici supărări „tehnice” care vor avea costul lor).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 18/07/13, 22:41

desigur, stocarea energiei electrice în baterii este doar pasul 2!

primul este să controlați consumul care poate fi diferit de câteva ore, cum ar fi mașina de spălat cu încălzirea frigiderului ... și chiar mai multe lucruri din industrie

cheltuim bani cu noul contor linky, care este scump și inutil și nu se face nimic pentru a optimiza consumul în funcție de producție
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 19/07/13, 00:35

Did67 a scris:Este o idee!

Dar mi se pare că există altele mai simple:

a) gestionați răspândirea diferitelor consumuri (un congelator are acum o autonomie de 48 de ore; prin urmare, putem reîncărca frigul o dată la 24 de ore; într-un consum redus de preferință; la fel ca mașinile de spălat / mașinile de spălat feluri de mâncare, care pot fi adesea diferite - cel puțin pentru cei care nu locuiesc într-un apartament; acolo, zgomotul filării poate fi enervant, chiar dacă s-au făcut progrese enorme ...

Cu toate acestea, tendința merge în cealaltă direcție: eliminarea tarifului „albastru” (HP / HC). Dacă am urmat corect, cei care o au o păstrează, dar nu mai există abonați noi?

Și oricum, este suprasolicitat (adică un abonament foarte scump), deci nu merită dacă nu ești un mare consumator. Cu toate acestea, dacă în toate familiile care consumă 3 kWh pe an, am diferi, spunem 000, asta ar netezi vârfurile și jgheaburile!

b) Am menționat în altă parte oportunitatea ratată de a amâna consumul de biometan, consumând de două sau trei ori mai mult la vârfuri, cu condiția acordării unei prime foarte mici pentru a compensa supra-investiția: 2 sau 3 grupuri de cogé pentru a achiziționa dintr-o singură dată / „pălărie” mai mare pe digestoare pentru a stoca gaz timp de 12 sau 18 ore ...

Biometanul poate fi stocat în mod natural, fără costuri mari.

Nu intereseaza pe nimeni !!!

c) Știind că, în anumite momente, electricitatea nu valorează prea mult pe piețele spot, începutul începutului ar fi un preț de cumpărare și vânzare, ținând cont de curba de necesitate: reveniți la utilizatorul final scăderea prețului în scăderile consumului și va „inventa” 36 de modalități de a-și concentra consumul pe aceste scăderi; dați înapoi producătorilor o parte din costul suplimentar în timpul vârfurilor și se vor grăbi să inventeze 36 de moduri de injectare la prețul ridicat (de ce nu din mașina lor care a servit drept „tampon”; ei bine, trebuie să fie reîncărcată pentru a doua zi dimineața ; trebuie, de asemenea, să „asigure” injecția pentru a nu șoca pe nimeni; există câteva mici supărări „tehnice” care vor avea costul lor).


Salut!


Sunt de acord cu dvs. în ceea ce privește ca echipamentele noastre rezidențiale să fie gestionate de rețeaua electrică cu o reducere subsistențială la cerere redusă și oprire la cerere ridicată. Mai mult, am menționat adesea această soluție în trecut.

Pentru asistență maximă cu mașina electrică, există bune și rele, mai întâi dacă sunt asociate cu panouri solare nu văd nicio problemă, dar de rețea depinde întotdeauna de prețul plătit de furnizor și de reducere pe factură care trebuie să amortizeze în mod imperativ bateriile altfel nu văd niciun avantaj, dar las lucrurile să fie plasate pentru a vedea ce soluții vor găsi.


Bună Chatelot!

Celula de plumb este bună, dar încă o dată trebuie amortizată și mă tem că nimeni nu vrea să facă o cameră doar pentru a găzdui aceste baterii și pentru a ajuta furnizorii de energie electrică.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/07/13, 16:01

Alain G a scris:Pentru asistență maximă cu mașina electrică, există bune și rele, mai întâi dacă sunt asociate cu panouri solare nu văd nicio problemă, dar de rețea depinde întotdeauna de prețul plătit de furnizor și de reducere pe factură care trebuie să amortizeze în mod imperativ bateriile altfel nu văd niciun avantaj, dar las lucrurile să fie plasate pentru a vedea ce soluții vor găsi.



Pentru moment, cel puțin la noi, prețul de achiziție pentru producția fotovoltaică este complet artificial deoarece este subvenționat și garantat.

Prin urmare, absurditatea economică care a făcut ca la începutul lunii iunie, cred, prețul de vânzare al energiei electrice pe locurile smrahcés să fie negativ în timp ce toate panourile fotovoltaice din Franța și Germania livrau kWh subvenționat uneori enorm (până 'la mai mult de 60 de cenți pe kWh, apoi revândut la un preț negativ !!!!). A fost și vânt în acele zile, în toată Europa, centralele nucleare franceze în plină explozie și barajele pe parcursul lotului, în urma ploilor abundente, care se turbinează la viteză maximă pentru a nu inunda câmpiile ...

Deci, pune unele probleme pentru a găsi un model economic de depozitare care nu este încă o tumoare pe un cancer!

NB: Am vorbit, de asemenea, despre interesul unui sistem de subvenții glisant și în scădere pentru energiile regenerabile, în așteptarea convergenței cost / preț. Singura alternativă la energia nucleară, după părerea mea ...

Prin urmare, rămân în favoarea acestor tarife, deși subliniez câteva dezavantaje mai sus.

Recunoașterea faptului că acest sistem are defecte nu încearcă decât să fie obiectiv. Încă nu am întâlnit un lucru perfect pe acest pământ.

Și dacă ești drăguț, îți voi spune povestea tipului care a plecat din satul său pentru a căuta femeia perfectă! [dar ar trebui să mă auto-moderez pentru HS ???? Aceasta este o întrebare serioasă!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 19/07/13, 16:09

există un subiect unic al umorului! pune în povestea ta despre femeia perfectă ... s-ar putea să fie deja acolo, dar nimeni nu va reciti cele 716 pagini pentru a le verifica!
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 20/07/13, 13:34

chatelot16 a scris:....
cheltuim bani cu noul contor linky, care este scump și inutil și nu se face nimic pentru a optimiza consumul în funcție de producție


Contorul Linky este inutil pentru persoana fizică unde este instalat.

Contorul Linky este utilizat doar de ERDF pentru citirea de la distanță și pentru o mai bună gestionare a rețelei electrice.
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 231