Ardeți tortul de legume într-un aragaz cu peleți

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2

Ardeți tortul de legume într-un aragaz cu peleți




de yannko » 26/07/12, 10:28

Buna ziua tuturor,

În prezent lucrez la un proiect de biomasă pentru încălzire / distribuție de apă caldă, vezi coge stirling (mega sătul de a fi angajat de m ... e cutii, așa că plec la proiectele mele).

Caut informații despre calitatea arderii prăjiturilor fabricate din plante, utilizate în sobele cu peleți cu încărcare automată.

Care este incidența unui conținut de grăsime cuprins între 10 și 20% în prăjituri?

Există un standard de combustie de calitate pentru tort, precum DIN + pentru pelete de lemn? Ce nivel de umiditate este ideal?

A făcut deja cineva testul în aragazul cu peleți? Dacă nu, este cineva gata să încerce?

În cele din urmă, prese de pelete convenționale sunt suficiente sau aveți nevoie de o presă specifică pentru aceste plante?

La ce preț pe tonă se vând prăjiturile (diverse plante, doar o idee)?

Asta e mult : Mrgreen:, dar am nevoie de o bază serioasă, iar pe net numărul variază foarte mult, cel puțin aici știu că pot avea încredere în date.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/07/12, 12:13

Fără să răspund cu adevărat, permiteți-mi acest răspuns agronom: mi se pare regretabil să ardeți prăjituri, care sunt un aliment bogat în proteine.

Cred că plantele lemnoase, altfel nerecuperabile, sunt adevărata resursă, generalizabilă și durabilă, pentru a furniza sobe și cazane pe peleți!

Vă sugerez să treceți proiectul prin următoarea sită de "fezabilitate":

- resursa este reproductibilă / regenerabilă: da

- resursa este la fel de disponibilă: ???? Intri în conflict cu producția de hrană pentru animale, cu prețuri care cresc în prezent (lipsa de soia, în urma unei secete din SUA)

- ce termen lung? : creșterea populației va duce la o exacerbare a presiunii asupra produselor alimentare; concurența dintre producția agricolă de alimente și producția de energie agricolă (cf. bioetanol, cf. ulei de palmier); proiectul este apărabil din punct de vedere etic: nu !!!

Arderea tortului, ca arderea grâului, este pentru mine un capriciu al omului bogat care nu va rezista într-o lume finită !!!

Avem o pădure imensă, care se dezvoltă în Franța, care este subexploatată, pe un teren care este parțial dificil de recuperat pentru producția agricolă de hrană ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 26/07/12, 12:41

Bună :D,

vă mulțumesc pentru reacția dvs., sunt de acord doar cu dvs., deoarece proiectul meu se referă la semințe oleaginoase care sunt deșeuri, neutilizabile ca hrană pentru animale. :D

Eu iau rapita etc ..., ca exemplu, pentru că, atâta timp cât acestea au un anumit procent de petrol, presupun (greșit sau nu?) Că comportamentul lor ca combustibil va fi similar.

Altfel, desigur, nu mi-aș permite să ard resurse care pot fi folosite pentru producția de alimente.

Am spus tort, poate că peletele de biomasă ar fi mai precise :?: Pe scurt, pelete fabricate din deșeuri de producție organică, dar care sunt inutile (necomestibile, inutile altele decât în ​​compost).

După aceea nu știu deloc ce poate fi „bine” de stors pentru animale? Oricine are idee ce poate fi folosit ca furaj pentru vite?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/07/12, 17:04

Rapița poate fi utilizată în hrana animalelor. Nu-mi mai amintesc, conținea compuși nedoriti, pe care am reușit să-i eliminăm prin selecție.

În contextul globalizării neînfrânate, soia din Brazilia sau din state a fost probabil mai ieftină.

Cu excepția unui anumit caz care mi-ar scăpa, dar acolo, fierbinte, nu văd care, o prăjitură este rezultatul presării unei semințe oleaginoase. Deoarece uleiul este în general comestibil, putem presupune că semințele au fost. După presare, pentru a extrage partea oleaginoasă (lipidele), rămân partea "carbohidrați" și partea "proteină". Deci, ce este bun în ceea ce privește nutriția (inclusiv umane - tortul cu arahide este un aliment proteic excelent pentru bebelușii din Africa!).
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 26/07/12, 20:25

În timp ce aproba mesajul Did67, Specific că prăjiturile produc reziduuri solide de ardere care nu sunt ușor de gestionat.

Am ars personal un buștean comprimat (este o peletă mare) de făină de semințe oleaginoase ca experiment, a fost o infecție!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 27/07/12, 08:56

Ok, totul este interesant!

Ei bine, m-am întrebat, ceea ce vreau să folosesc nu poate fi transformat în hrană pentru bovine și nici hrană pentru animale.

Poate că reducerea peletelor mici va ajuta la combustie? A priori am găsit cazane care ard reziduuri grase (inclusiv tort), după ce nu am nici cea mai mică idee ce poate da ...

Cineva ar vrea să încerce (cineva cu cazan pe pelete) : Mrgreen: ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 31/07/12, 11:42

Nimeni nu are idee :?:
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 217