Ce să faci cu un vânt de 1,5 m / s

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
thierry44
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 30/10/10, 00:57

Ce să faci cu un vânt de 1,5 m / s




de thierry44 » 02/11/10, 19:01

bonjour,

Am căutat pe net câteva săptămâni, inclusiv asta forum și nu găsesc nimic care să se apropie de problema mea.

Locuiesc în Senegal și locul unde trebuie să mă mut nu are electricitate. Vântul mediu anual în Senegal este de 1,5 sau 2 m / s, cu câteva zile la 8 m / s.

Având în vedere ceea ce putem vedea, ar fi foarte dificil să producem o cantitate semnificativă de electricitate cu una sau mai multe turbine eoliene, de ordinul a 2 sau 3 kw pe zi.

Soluția fotovoltaică este exclusă deoarece este într-adevăr prea costisitoare și de instalare incertă.

Credeți că unul sau mai mulți soapius (care model?) De construcție foarte ușoară și supradimensionată, prin optimizarea tuturor elementelor, ar putea face trucul.

Mulțumesc că mi-ai răspuns, această problemă începe să mă îngrijoreze cu adevărat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 02/11/10, 19:42

chiar și la viteză mică, este întotdeauna cea mai bună turbină eoliană cu elice clasică ... dar nu face miracol: cu un vânt atât de slab va fi nevoie de o elice mult mai mare decât de obicei

Senegal, soarele nu trebuie să lipsească, fotovoltaica nu este singura soluție, există și termodinamică solară: motor solar cu abur

2kw pe zi nu rezistă

putem consuma o energie pe zi, dar 2kw nu este energie, ci putere!

dacă o turbină eoliană are o putere de 2kw va produce o energie de 2kw x 24h = 48kwh într-o singură zi

dacă 2kw / zi înseamnă 2kwh / zi înseamnă că produce o putere de 2kwh / 24h = 0,083 kw = 83w care este foarte mică

atenție, aceste confuzii între kw și kwh sunt adesea folosite în documentele comerciale pentru a da cifre ciudate
0 x
thierry44
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 30/10/10, 00:57




de thierry44 » 02/11/10, 19:57

Ideal ar fi nevoie de 3 kw pe zi. Vorbeam despre soapius, pentru că trebuie să mă fabric singur, furnizarea de turbine eoliene este foarte mică și total neadecvată vitezei vântului senegalez. Și soapius mi se pare mult mai ușor de făcut.

Abur solar? Nu am citit încă nimic despre asta. mă voi uita
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 02/11/10, 19:58

Pentru vânt, cea mai mică soluție de viteză pe care o cunosc este acest tip de turbină eoliană cu o mulțime de lame mici:
http://www.missouriwindandsolar.com/800 ... bines.html

Nu le cunosc, dar acesta este un alt post care spunea că a cumpărat o turbină eoliană acolo, dar am uitat care: --(

Punând un generator mai mic, trebuie să aveți ceva. Cel puțin, în funcție de ceea ce spui, pare că ai un vânt constant: producția continuă este uneori mai avantajoasă decât un vânt puternic, dar neregulat. Punând mai multe turbine eoliene, vă creșteți puterea în mod fiabil, mai ales dacă vântul este stabil noaptea.

Dar, așa cum spune Chatelot16, trebuie să ne gândim și la energia termică solară.

De fapt, mai întâi trebuie să știi ce vrei să faci cu electricitatea. De exemplu, pentru încălzirea apei, aceasta nu este tehnica potrivită :-)

De asemenea, nu sunt sigur că ar trebui să excludem din mână panourile solare. Instalat într-o pergolă, nu este scump și le puteți instala treptat, an de an.

De asemenea, trebuie să aveți o idee despre bugetul dvs. pentru a vă ajuta.
0 x
Un bientôt!
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 02/11/10, 20:10

thierry44 a scris:Ideal ar fi nevoie de 3 kw pe zi.


După cum v-a subliniat Chatelot, îmi imaginez că este mai degrabă 3kWh: o energie.

3kWh distribuit pe parcursul întregii zile, este în medie 3000W.h / 24h = 125W putere.

Sau 300W putere medie timp de 10 ore la rând.

Conform schemei celor 9 sau 11 turbine eoliene cu lamă, acestea trebuie să se întoarcă la 600 de rotații pe minut pentru a produce 200W, generatorul fiind implicit.

Dacă aveți un singur panou solar de 250W de vârf și aveți soarele timp de 10h pe zi, veți produce 2500Wh, deci cu 2 panouri veți avea mai mult de 3kWh pe zi și vă va costa 500 $ pe panou, numărând 2 $ / Wcrête (preț chinezesc, cu siguranță găsit în Africa), montându-le singur.

Dar ce să faci? Ai nevoie de el ziua sau noaptea?
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 02/11/10, 20:15

repeti același absurd

parca ai fi spus ca am nevoie de un volum de apa de 3m2 ... m2 nu este o unitate de volum de apa, asa ca cineva care cere un volum la suprafata greseste neaparat

în cazul tău este la fel
puterea este în kw
energia este în kwh

kw / zi nu are sens! este semnul unei erori

mai întâi specificați de unde provine această cifră
0 x
thierry44
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 30/10/10, 00:57




de thierry44 » 02/11/10, 20:39

chatelot16, Mea culpa pentru că a îndrăznit să spună prostii, dar cred că ai înțeles pe deplin despre ce vorbesc, chiar dacă este o prostie. Dar dacă te face fericit să mă duci înapoi ... Nu-ți face griji.

Acest consum este calculul puterii dispozitivelor X numărul de ore de funcționare peste 24 de ore

În Senegal, un panou de 250 w valorează mai degrabă 800 USD, iar acest tip de material chinezesc nu este încă disponibil.

Nevoia mea electrică este mai degrabă în timpul zilei, cu excepția frigiderului care funcționează puțin noaptea și a luminii. Și nu aș încălzi apa cu electricitate.

Voi căuta de fapt motoare solare cu aburi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 02/11/10, 21:00

existau 2 moduri de a înțelege

fie eroarea, cât și pe zi, așa că vrei o turbină eoliană de 3kw: este mare

fie eroarea este kw în loc de kwh și doriți o turbină eoliană de 3kwh / zi care face 125w putere: este foarte mică

intre aceste 2 extreme nu as putea sa aleg pentru tine!

Acum, când specificați modul în care ați calculat, se știe în mod clar că era de 3kwh / zi, deci 125w, prin urmare, fesabil cu o turbină eoliană mare

rămâne să știți de unde provine acest 1.5m / s: dacă este o măsurare simplă cu un anemometru, puteți avea surpriza bună să știți că vântul este mai rapid în vârful unui catarg mare
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 02/11/10, 21:14

Pentru panourile solare, puteți privi acest lucru, de exemplu:

http://www.china-solar.com/products.php

Cât durează ziua în această zonă? Acest lucru vă va permite să dimensionați. În caz contrar, puteți încerca să găsiți pe cineva care are panouri, pentru a vedea producția față de puterea de vârf instalată.

Au turbine eoliene, dar doar 3 pale, ceea ce nu este bun în vânturi slabe. Iar partea mecanică nu este neapărat cea mai bună. Uitați-vă la celălalt site din SUA.

Pentru motorul cu abur cu concentrație solară, nu știu niciunul funcțional, iar piesele mecanice vor fi mai sensibile decât panourile solare.

Ține-ne la curent, consider că acest număr este interesant.
0 x
Un bientôt!
thierry44
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 30/10/10, 00:57




de thierry44 » 02/11/10, 21:33

viteza provine dintr-un test făcut de meteo național la 8 m de sol,

Ar fi foarte tentant să importăm direct din China, dar soluție aproape imposibilă pentru o persoană din Senegal: hărțuire vamală, taxe vamale exorbitante ...

Din toate aceste motive am apelat la turbine eoliene soapius construite de sine stătătoare.

Ceea ce am găsit pentru cazanele cu energie solară sunt acolo unde jucăriile sau monștrii. În plus, complexitatea producției nu îmi permite să iau în considerare niciun fel de constricție.

Este o problemă complexă într-o bună treime din Africa, rezolvarea acesteia la un cost rezonabil ar interesa mulți oameni.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 333