ce putere pentru un cazan din lemn?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
CHAMODON
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 25/10/09, 08:11

ce putere pentru un cazan din lemn?




de CHAMODON » 25/10/09, 08:25

Aș dori să instalez un încălzitor care cuprinde un cazan pe lemne cu ardere inversă, un rezervor tampon de 1000 litri pentru a furniza două pardoseli de încălzire cu o suprafață totală de 135 m², un rezervor mixt de apă caldă menajeră pentru electricitate și un cazan pe lemn. litri.
Nevoia mea de încălzire pentru viitoarea noastră casă este de 10 kW.
Am făcut planuri urmând regulile bioclimatice de construcție ecologică. În special, majoritatea deschiderilor (ferestrelor) sunt orientate spre sud-est. Prin urmare, casa va fi încălzită parțial cu energie solară pasivă.
Câtă putere a cazanului pe lemne ar trebui să instalez?
Vă mulțumim pentru ajutor
maro
0 x
maro
Pipo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 24/10/09, 14:01

cazan?




de Pipo » 26/10/09, 16:45

De ce un cazan și o pardoseală încălzită dacă casa ta este într-adevăr bine izolată, nu ai nevoie de toate acestea, o sobă bună de 2000 de euro și totul este bun.

Am renovat o casă veche în 1967, care nu a fost terminată niciodată la vremea aceea, într-adevăr o „ruină” am păstrat pereții și acoperișul. Am o mare nevoie de încălzire în comparație cu a ta, așa că încălzirea prin pardoseală cu cazan pe lemne de 25 kw și rezervoare de 2 * 800 litri. Autonomie când a înghețat săptămâna trecută 24 de ore pentru 85 m2 de podea încălzită la parter, la etaj, fără încălzire pentru moment.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/10/09, 17:07

Unul sau două principii:

1) Proiectați-vă sistemul, astfel încât să vă puteți flamba jurnalele „temeinic”. În caz contrar, arderea va fi „sufocată” de reglarea cazanului și va deveni un dezastru ecologic. Departe de a fi „verde”, încălzirea lemnului devine apoi o adevărată poluare (în afară de faptul că este neutră în COXNUMX).

2) Deci, calculați-vă tamponul astfel încât să răspundă nevoilor maxime (la cel mai rece) pentru durata dintre două focare. Lasă-mă să explic: vrei să te forțezi să aprinzi focul o dată pe zi? de două ori ??

Prin urmare, tamponul dvs. ar trebui să vă ofere caloriile de care aveți nevoie pentru a încălzi o zi sau o jumătate de zi.

3) Astfel, capacitatea cuptorului cazanului dvs. trebuie să corespundă capacității de stocare a tamponului dvs. Cu alte cuvinte, dacă aprindeți, nu veți putea opri focul. Deci, toate caloriile produse vor trebui să „încapă” în tamponul tău.

Acesta este ceea ce este decisiv.

Puterea, strict vorbind, trebuie să fie în primul rând legată de capacitatea schimbătorilor / circulatorilor dvs. ... (aceasta este de a evacua caloriile produse în casă pentru a preveni declanșarea siguranței). Puterea ta nu va fi legată de nevoile casei tale, deoarece îți stochezi energia într-un tampon ...

Atât pentru principiu. După, este necesar și este suficient să calculați !!!
0 x
CHAMODON
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 25/10/09, 08:11

Re: cazan?




de CHAMODON » 26/10/09, 18:22

pipo a scris:De ce un cazan și o pardoseală încălzită dacă casa ta este într-adevăr bine izolată, nu ai nevoie de toate acestea, o sobă bună de 2000 de euro și totul este bun.

Am renovat o casă veche în 1967, care nu a fost terminată niciodată la vremea aceea, într-adevăr o „ruină” am păstrat pereții și acoperișul. Am o mare nevoie de încălzire în comparație cu a ta, așa că încălzirea prin pardoseală cu cazan pe lemne de 25 kw și rezervoare de 2 * 800 litri. Autonomie când a înghețat săptămâna trecută 24 de ore pentru 85 m2 de podea încălzită la parter, la etaj, fără încălzire pentru moment.


Este adevărat că ai dreptate că ar putea fi suficientă o sobă. Pe de altă parte, aș vrea să am confortul podelei încălzite.
De aici și investiția ...
0 x
maro
CHAMODON
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 25/10/09, 08:11




de CHAMODON » 26/10/09, 18:26

Did67 a scris:Unul sau două principii:

1) Proiectați-vă sistemul, astfel încât să vă puteți flamba jurnalele „temeinic”. În caz contrar, arderea va fi „sufocată” de reglarea cazanului și va deveni un dezastru ecologic. Departe de a fi „verde”, încălzirea lemnului devine apoi o adevărată poluare (în afară de faptul că este neutră în COXNUMX).

2) Deci, calculați-vă tamponul astfel încât să răspundă nevoilor maxime (la cel mai rece) pentru durata dintre două focare. Lasă-mă să explic: vrei să te forțezi să aprinzi focul o dată pe zi? de două ori ??

Prin urmare, tamponul dvs. ar trebui să vă ofere caloriile de care aveți nevoie pentru a încălzi o zi sau o jumătate de zi.

3) Astfel, capacitatea cuptorului cazanului dvs. trebuie să corespundă capacității de stocare a tamponului dvs. Cu alte cuvinte, dacă aprindeți, nu veți putea opri focul. Deci, toate caloriile produse vor trebui să „încapă” în tamponul tău.

Acesta este ceea ce este decisiv.

Puterea, strict vorbind, trebuie să fie în primul rând legată de capacitatea schimbătorilor / circulatorilor dvs. ... (aceasta este de a evacua caloriile produse în casă pentru a preveni declanșarea siguranței). Puterea ta nu va fi legată de nevoile casei tale, deoarece îți stochezi energia într-un tampon ...

Atât pentru principiu. După, este necesar și este suficient să calculați !!!


Vă mulțumim pentru informațiile relevante, așa că voi calcula ...
De asemenea, vă mulțumesc că ați acordat timp pentru a oferi un răspuns atât de cuprinzător.
0 x
maro
Pipo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 24/10/09, 14:01

cazan pe lemne?




de Pipo » 26/10/09, 20:05

Ce am, vigas 25 kw, rustic dar se transformă, 20 kg de lemn pentru 800 de litri (implicit, 1000 în exces) care trec în 4 ore de la 26 ° la 76 °, autonomie cu -2 ° noaptea, 24 de ore pentru 130 de metri pătrați de spațiu de locuit și 180 m2 la sol - multă târâtoare, nu multă izolație)

(tampon 2 * 800 litri inclusiv unul cu schimbător solar pentru mai târziu, am prea mult de lucru cu restul în acest moment)

Pentru 135 m2 de încălzire prin pardoseală, aș viza 40 kW de putere și cel puțin 3000 de litri de tampon, nu este neapărat imens și oferă o bună securitate, vă permite să depozitați o întreagă încărcătură de lemn fără a risca supraîncălzirea.

Preț pe eBay (am cumpărat de la același) 5900 de euro inclusiv toate taxele fără livrare (numărați 450 de euro pentru livrare, este cel internațional pe care trebuia să-l gestionez chiar dacă locuiesc la 15 terminale de la frontieră!)

Bon curaj

PS Un lucru important, conducta de fum, minim 12 m la 180 mm pentru a avea tiraj și monta un moderator de tiraj, astfel încât să nu aibă prea mult tiraj când conducta crește de temperatură. Nu este un obicei francez să înființe moderatori de proiecte, dar este util!
0 x
CHAMODON
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 25/10/09, 08:11

Re: cazan pe lemne?




de CHAMODON » 26/10/09, 21:12

pipo a scris:Ce am, vigas 25 kw, rustic dar se transformă, 20 kg de lemn pentru 800 de litri (implicit, 1000 în exces) care trec în 4 ore de la 26 ° la 76 °, autonomie cu -2 ° noaptea, 24 de ore pentru 130 de metri pătrați de spațiu de locuit și 180 m2 la sol - multă târâtoare, nu multă izolație)

(tampon 2 * 800 litri inclusiv unul cu schimbător solar pentru mai târziu, am prea mult de lucru cu restul în acest moment)

Pentru 135 m2 de încălzire prin pardoseală, aș viza 40 kW de putere și cel puțin 3000 de litri de tampon, nu este neapărat imens și oferă o bună securitate, vă permite să depozitați o întreagă încărcătură de lemn fără a risca supraîncălzirea.

Preț pe eBay (am cumpărat de la același) 5900 de euro inclusiv toate taxele fără livrare (numărați 450 de euro pentru livrare, este cel internațional pe care trebuia să-l gestionez chiar dacă locuiesc la 15 terminale de la frontieră!)

Bon curaj

PS Un lucru important, conducta de fum, minim 12 m la 180 mm pentru a avea tiraj și monta un moderator de tiraj, astfel încât să nu aibă prea mult tiraj când conducta crește de temperatură. Nu este un obicei francez să înființe moderatori de proiecte, dar este util!


vă mulțumesc pentru aceste informații, în special moderatorul extragerii pe care nu îl cunosc.
0 x
maro

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : maignan-m și oaspeții 390