Crowfunding pentru proiecte econologice?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Crowfunding pentru proiecte econologice?




de Christophe » 01/07/16, 13:39

Ce părere aveți despre lansarea proiectelor de finanțare prin finanțare pentru a fabrica proiecte de mașini ecologice care au potențial, dar care au căzut în uitare ...

Sunt proiecte destul de grele la câteva zeci de mii de euro, dar cred că merită încercat!

Scopul este de a construi un demonstrator al tehnologiei în finanțarea prin crowfunding (care ar putea fi prezentat ulterior la târguri) și de ce nu dezvoltarea industrială ulterior?

Mă gândesc la hidrogenul solar al lui Perrier: Solar-termice / solar-jean-luc-Perrier-productie-si-hidrogen-solar-t1520.html

Dar și roata Minto Sun: solar-termic / a-solar-motor-the-wheel-of-minto-t1444.html

Am putea relansa, de asemenea, proiectul Laigret ... și să finanțăm dezvoltarea unui adevărat kit de dopare a apei (cu mijloacele pe care nimeni nu le-a avut vreodată aici) pentru a se potrivi cu ceea ce a făcut BMW. .

Lista care trebuie completată cu proiecte poate fi mai puțin ambițioasă? Ca Sillon'net-ul lui Did67? Arzătorul de ulei cu bilă al lui André?

Uite, utopic sau nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de chatelot16 » 01/07/16, 16:12

crowdfunding-ul este o idee interesantă, dar pentru a finanța un proiect realist

Hidrogenul solar al lui Perrier, nu este nevoie de bani pentru a face o descriere clară ... dar când pun întrebări nu mi se răspunde

deci, în absența unui răspuns precis, nu cred

crowdfunding Îl voi folosi pentru mai multe lucruri de pe pământ: invertor cu injector cu contor de energie precis pentru autoconsum ... cu automatizare pentru eliminarea sarcinii și optimizarea mai multor dispozitive ... nu este o invenție strălucitoare, ci doar unii lucrează pentru a optimiza totul

un alt proiect: motor cu ciclu termic optimizat, cum ar fi ciclul de frezat, care depășește 50% din eficiență: nu există, de asemenea, nimic de inventat: existența motorului turbo-compus își dovedește valabilitatea, cu excepția faptului că compresorul și expansiunea pistonului au eficiență mai bună decât turbo

dar cu o mare diferență cu crowdfundingul pur: de ce aveți nevoie la începutul unui proiect? nu neapărat bani, ci mai degrabă muncă intelectuală ... nu este nevoie să cauți bani pentru a plăti angajații la un preț ridicat ... este mai bine să cauți oameni competenți capabili să investească puțin timp decât să caute oamenii să pună bani

în crowdfunding-ul clasic oamenii dau bani, cu atât mai bine dacă funcționează și degeaba dacă nu dă nimic ... și chiar dacă funcționează cei care au dat nu primesc nimic sau un cadou simbolic

în ideea mea, cei care vor aduce muncă vor fi parteneri și coproprietari ai muncii depuse ... chiar dacă proiectul general eșuează, munca depusă va avea valoare, iar partenerii o pot îmbunătăți într-un alt proiect

cu mult timp în urmă, o idee simplă ar putea aduce bani cu un brevet simplu ... acum este dificil să găsești o idee simplă: trebuie să faci lucruri întregi care să poată fi vândute numai dacă este bine conceput: din la îndemâna unui singur om ... ai nevoie de echipe mari și chiar și companiile mari fac studii la reducere din lipsă de mijloace: ceea ce explică calitatea mediocră a obiectelor din jurul nostru

pentru a rezolva problema, trebuie să ne organizăm diferit: văd că există o multitudine de oameni care concurează în șomaj sau care își pierd timpul în locuri de muncă necalificate pentru a supraviețui ... trebuie să împărtășim munca de proiectare între oameni care știu să facă fără să le poată plăti imediat la un preț ridicat dar motivat de participarea la lucruri utile

Admir realizările multor handymeni ... dar admirând o parte și dezamăgit de o altă parte ... când fiecare își face singur treaba, stăpânește o tehnică și greșește în părțile pe care le face nu controlează și rezultatul nu are viitor ... pentru a face mai bine trebuie să aduceți oamenii împreună

inginerii în electronică sau mecanică nu sunt suficienți, va fi nevoie și de avocați să facă brevete, să înțeleagă standardele, să nu fie mâncați de oricine
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de phil53 » 01/07/16, 20:07

oops, am făcut un duplicat!
Dernière édition alin phil53 01 / 07 / 16, 20: 32, editate 1 ori.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de phil53 » 01/07/16, 20:30

Superbă idee Christophe, trebuie să găsim un subiect care unește.
Din punctul meu de vedere, dacă vrem să atragem oameni, avem nevoie de subiecte care să ducă rapid la ceva concret cu o posibilă rentabilitate financiară mică.
Nu vă lansați în ceva care este prea complicat la început, dar, de asemenea, necesită puțin pentru a începe.
Mi se pare rezonabil
Când am făcut sondajul pentru instrumentul din Didier, mă gândeam la finanțare, dar în fața celor câțiva oameni interesați de instrument, am renunțat la idee.
Dar există o mulțime de alte idei.
0 x
morgaf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 04/05/16, 16:08
x 5

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de morgaf » 02/07/16, 00:02

Dacă acest lucru poate face ca site-ul să dureze, sunt gata să cumpăr o cale, chiar dacă am mijloacele și capacitatea de a face una (o duzină).
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de phil53 » 02/07/16, 00:14

morgaf a scris:Dacă acest lucru poate face ca site-ul să dureze, sunt gata să cumpăr o cale, chiar dacă am mijloacele și capacitatea de a face una (o duzină).

Este nobil morgaf, dar nu așa funcționează, trebuie să găsim o idee care să ne unească și care să fie utilă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de Grelinette » 02/07/16, 10:49

bonjour,

Crowfunding-ul pentru proiectele economice nu există (încă), iar finanțarea prin crow este în plină expansiune: este timpul să testăm ideea!

mai ales că riscul nu este important, nici pentru liderul proiectului, nici pentru administrator, nici pentru contribuabili.

Îmi amintesc principalele linii ale Crowfunding:

- Un proiect este prezentat în detaliu cu o evaluare a costului său de realizare
(studii, planuri, achiziții și fabricarea pieselor, remunerarea lucrătorilor specializați etc.)).

- Liderul proiectului stabilește un obiectiv financiar care trebuie atins cu donații pe o perioadă dată
(exemplu: un proiect este evaluat la 5000 de euro, purtătorul finanțează 2000 de euro din buzunar și solicită asistență de 3000 de euro prin Crowfunding să fie obținut în 2 luni, de exemplu)

- Utilizatorii de internet interesați să ajute și să promoveze proiectul trimit o contribuție financiară (către platformă), care poate varia de la câțiva euro la câteva sute de euro, sau chiar mii de euro pentru proiectele mari. (donația medie în 2014 fiind de aproximativ 50 € ... dar „donația mediană” este cea mai semnificativă),

- o platformă este responsabilă cu colectarea donațiilor și le păstrează pentru perioada stabilită.
Dacă obiectivul de donație este atins la timp, platforma returnează donațiile liderului de proiect și păstrează un procent pentru costuri, în caz contrar donațiile sunt rambursate donatorilor

- Liderul proiectului propune „omologi” (simbolici) în funcție de mărimea donației și informează în mod regulat despre evoluția proiectului său


Aceasta este de obicei Crowfunding-ul oferit pe platforme specializate. (Cea mai cunoscută ființă: kisskissbankbank et Wow, dar multe platforme noi de Crowfunding apar în fiecare an).

Poate fi Dons, dar și de creditesau „acțiuni” cu privire la valoarea unui proiect destinat comercializării sau care ar trebui să genereze o cifră de afaceri odată finalizată.

Este posibil să ne imaginăm alte forme de asistență pentru un Crowfunding ecologic, de exemplu „oferă” realizarea unei etape a proiectului: planuri, studiu tehnic, consiliere tehnică, fabricarea sau donația de piese sau materiale etc.

Ceea ce este interesant în contextul finanțării unui proiect ecologic este că, în paralel, se poate deschide o dezbatere cu privire la alegerile tehnice și orientarea proiectului, o dezbatere rezervată donatorilor, în special specialiștilor în domeniu. în care se încadrează proiectul.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de Did67 » 02/07/16, 11:00

grelinette a scris:
, iar finanțarea prin crow este în plină expansiune: este timpul să testăm ideea!



Pe internet, există doar buzz-ul durabil: crowdfunding-ul este deja în declin!

https://fr.express.live/2016/05/24/les- ... tanniques/

http://www.journaldunet.com/economie/fi ... wdfunding/

În general, este deja trecut ...

Acest lucru nu îi împiedică pe cei care cred în încercare, dacă avem o idee bună ...
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de lilian07 » 02/07/16, 12:10

Sunt de acord, nu are rost să finanțăm proiecte fără să avem ceva inovator, simplu și profitabil care să fie reunit de un număr minim de oameni.
În plus, proiectul trebuie să fie realist și aplicabil de către cei care vor trebui să acorde din timpul lor (faimosul „câștigător-câștigător” împărtășind abilități pentru a aduce la viață proiectul sau nu).
Proiectul lui Chatelot este caracteristic, este pur și simplu viabil în mod consensual, dar merită să fie finalizat mai mult (pentru a fi mai liniștiți, pentru a se îmbunătăți și a continua cu munca intelectuală comună).
De exemplu, ar fi suficient să puteți lucra la recuperarea energiei reinjectate pentru a o utiliza în autoconsum pentru a face sistemul și mai autonom și mai robust (sau pentru a abandona ideea pentru realism). În momentul în care pragul de realizare este acceptat, ar trebui să intre în joc un interes comun în finanțarea de către Crowfouding.
Primele teste vor fi astfel efectuate fără riscuri mari pentru interesul tuturor (de exemplu realizarea sau achiziționarea unui sistem de deversare către ACM sau altă sursă de recuperare în cadrul proiectului Chatelot)
Sunt convins că toate cunoștințele federate de dorința comună pot oferi răspunsuri grozave inaccesibile pentru industriași, cercetători și alte entități de stat .... De asemenea, este pentru mine singura soluție pe care o văd pentru a trece la autonomie și energii regenerabile în loc de combustibili fosili….
Crowfounding-ul este o armă economică pentru realizări inovatoare, este o altă armă care, dacă ar fi bine utilizată, ar permite validarea unui proiect desfășurat în amonte de un colegiu de experți pasionați.
Propun o idee simplă, care începe cu inventarierea de proiecte sau realizări individuale pe cât de mici este realizarea unui fel de tabel de inventar al riscurilor cu de exemplu 3 coloane „realism, fezabilitate, profitabilitate ...”
Realismul, profitabilitatea și fezabilitatea pot fi dezbătute colegial înainte de a trece la finanțare pentru a testa fezabilitatea in situ (testul poate fi efectuat de către proprietarul ideii sau de mai mulți oameni de la colegiu).
Poate că este necesar să evocăm alte criterii pentru a evalua mai mult riscul ... Pentru a vedea.
Christophe, putem face multe cu puțin, probabil că trebuie să începem cu recensământul și apoi să trecem la clasificarea ideilor după diferitele criterii menționate.
Fără realizare, o idee nu valorează nimic ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de Christophe » 02/07/16, 12:25

lilian07 a scris:Christophe, putem face multe cu puțin, probabil că trebuie să începem cu recensământul și apoi să trecem la clasificarea ideilor după diferitele criterii menționate.


A fost, printre altele, ideea de ce a acestui subiect: întocmirea unui inventar de idei potențial fezabile ...

Ceea ce mă îngrijorează mai mult este organizația (de la distanță și, prin urmare, imposibil de gestionat) după finanțare ... sau altfel trebuie să găsim manageri de proiect și econologie.com va transmite doar mass-media?

Exact ca trăsura Grelinette: http://fr.ulule.com/hippomobile/

ps: did67 nu avem citirea curbei, nu pentru că o lună suferă o scădere a recoltei de jos, tendința generală nu este în sus ... și dacă am corect inclusiv articolul se referă mai degrabă la strângerea de fonduri în genul „plasare” și nu la finanțarea unor proiecte mici precum Ulule ...
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 283