Autoconstrucție a unei turbine eoliene cu două lame

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Quebecois
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 23/06/15, 22:07

Autoconstrucție a unei turbine eoliene cu două lame




de Quebecois » 23/06/15, 22:12

https://youtu.be/AHVhf8O54Vw

primele mele teste la 60% din dimensiunea finală .....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 24/06/15, 06:41

Bravo asta! foarte bine.

cum funcționează reglarea vitezei?

mulțumesc 8)
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Quebecois
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 23/06/15, 22:07




de Quebecois » 24/06/15, 12:14

odată cu rotația, lama este atrasă spre exterior, arcul asigură poziția inițială, există o fantă unghiulară, ghidul urmează fanta și când rotația este prea mare se rotește pe ea însăși și nu mai ține în aer . Într-un al doilea pas, ia o frână care este absentă la acest ansamblu, care va fi activată cu rotația de ridicare, testez electric sau mecanic Nu sunt fix .... la 18 km-h începe să se regleze, dar nu are suficientă forță pentru a combate arcul și clicul acestuia, ghidajele ar trebui să fie pe cauciuc pentru a evita clicurile, altfel rămâne foarte silențios față de diametrul lamelor .... În versiunea finală lamele duble, este de ce am făcut acest model
Încercați, cuplul va fi foarte mare .... Vântul mediu aici este scăzut, trebuie să poată roti și să producă la vânt slab. În cealaltă versiune, arborele lamei va fi din oțel inoxidabil pentru a asigura alunecarea fără coroziune dacă există o lipsă de lubrifiere ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 24/06/15, 13:02

o reglare automată a pasului prin forță centrifugă pare simplă, dar foarte complicată de dezvoltat

Prefer un control electric al pasului: pare mai complicat, dar mult mai ușor de dezvoltat

oferă, de asemenea, posibilitatea ca un sistem de forță centrifugă să nu aibă: să se poată opri ușor punând incidență zero (nu infinită)

un alt mod de a vedea: motorul care reglează înălțimea se rotește doar atunci când lucrul electronic care îl controlează decide: astfel nu se uzează degeaba: astfel poate tolera o realizare simplă

cu un truc centrifug automat, acesta oscilează tot timpul și se uzează mult mai repede dacă totul nu este de o calitate suficientă
0 x
Quebecois
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 23/06/15, 22:07




de Quebecois » 24/06/15, 13:32

(cu un truc centrifug automat, oscilează tot timpul și se uzează mult mai repede dacă totul nu este de o calitate suficientă)

Și în plus este vorba de două lame, când lama ajunge în partea inferioară dă o lovitură mai puternică, decât trei lame, catargul și rezumatul și va trebui să fie triplat în diametru, acest sistem oferă avantajul de a amortiza cea inferioară. .. Și da, toleranțele mecanice sunt importante. Un avantaj al reglării electrice este acela de a putea regla direct fără a fi nevoie să efectuați teste mai rapide pentru implementare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 24/06/15, 20:00

Bună, vă mulțumesc pentru răspuns, dar personal cred că cea mai ușoară metodă este metoda „Piggott” pentru curățarea lamelor în caz de vânt prea rapid.

Lamele nu se află în aceeași axă cu aripioarele și sunt pe un pivot.


PS: Prieten din Quebec, ai putea să fii puțin atent la ortografie (și eu supt) : Mrgreen:
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Quebecois
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 23/06/15, 22:07




de Quebecois » 24/06/15, 20:22

Pentru metodă, sunt bine, dar prima idee este o turbină eoliană (realizabilă) de toată lumea, cu un minim de instrumente și disponibilitate de materiale și eficientă .... Cred că ar putea ajuta oamenii din țările sub dezvoltați .... Vreau să fac un subiect video pas cu pas pentru construcții .... Dar mai întâi vreau să fiu sigur de fotografia mea :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 24/06/15, 20:29

În realitate, nu v-am înțeles sistemul de reglementare.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Quebecois
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 23/06/15, 22:07




de Quebecois » 24/06/15, 20:53

greutatea lamei + rotația o expulzează spre exterior, arcul asigură rechemarea la o rotație mică, iar rotația lamei pe axa sa este asigurată de două ghidaje care alunecă într-o fantă unghiulară, care va trebui montată pe cauciuc. La început am vrut să folosesc greutăți, dar construcția a fost mai complexă chiar dacă nu este o problemă pentru mine să am la dispoziție mașini-unelte .... arborele principal este prelucrat, dar următorul se va face cu o țeavă cu diametru egală cu rulmenții și scripetele. (tub mecanic) M-am recuperat puțin, dar cu echipamente noi sper să rămân sub 300 $ pot exclude catargul pentru următoarea versiune, 600 $ cu totul inclus.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 25/06/15, 10:34

Quebecois a scris:greutatea lamei + rotația o expulzează spre exterior, arcul asigură rechemarea la rotație mică
Problema pe care o văd cu acest sistem este că la fiecare întoarcere în U efectul greutății schimbă direcția.
Când lama este coborâtă, forța exercitată este „rotație + greutate - arc” în timp ce când lama este ridicată, este „rotație - greutate - arc”.

De îndată ce forța datorată rotației devine suficient de mare (mai mare decât "greutatea arcului"), lama își schimbă orientarea cu fiecare jumătate de rotație, ceea ce generează o diferență de împingere periodică și probabil vibrații.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 194