Dosarul negru al energiilor verzi cu știința și viața

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
marcel
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 22/12/04, 15:49
Locul de amplasare: 84




de marcel » 22/03/08, 18:45

chatam a scris:Spațiul luat de turbinele eoliene este inconstructibil, ceea ce limitează exploatarea terenului la agricultură ... dar având în vedere poziția expusă și înălțimea lor, aceste terenuri sunt cel mai adesea inexploabile (și neexploatate ca în SUA ... ), în plus pentru întreținerea lor, este nevoie de o cale pentru fiecare care blochează și terenul ... este departe de o amprentă limitată până la bază ...

Ei bine, dacă este un deșert, aderența la sol este și mai puțin o problemă. Nici măcar nu vorbesc despre offshore. Atunci nu toate parcurile eoliene arată ca cele din munții californieni. Vă voi cruța căile de acces. Iepurii mici au dreptul să alerge între turbine eoliene ... nu trebuie să ne gândim la fiecare spațiu de pe planetă ca la o zonă exploatabilă economic. Uneori mă plimb, liniștit, liniștit ... da, da ... Cu siguranță am origini extraterestre să cred că putem lăsa spațiu liber pe vechea noastră planetă bună.
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 23/03/08, 09:45

Vorbeam despre turbine eoliene în Franța, nu în deșerturi și în Franța suprafețele disponibile sunt slabe mai ales că densitatea populației noastre este „ușor” mai mare decât cea din SUA ...
În ceea ce privește exploatarea economică a fiecărui teren, în cazul în care nu știți, multe țări nu mai sunt autosuficiente pentru hrană și mai ales în Africa spațiile sălbatice sunt pe cale să dispară, suprapopularea și demografia galopantă este cauza ...
Imagine
0 x
marcel
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 22/12/04, 15:49
Locul de amplasare: 84




de marcel » 23/03/08, 11:31

Aceasta este exact ceea ce cred chatam, problema nu este în producția de energie, ci pe partea cererii într-o lume în care se gândește doar la creșterea populației, care este natura fiecare specie vie, dar pentru om, în plus, este o modalitate bună de a alimenta zeița creșterii.
Ne petrecem timpul lamentând toate cauzele morții, în timp ce populația nu încetează să crească, există un paradox.
Christophe are însă dreptate, pe termen lung, când am epuizat rezervele de fosile, energiile regenerabile vor acoperi 100% din consum (nevoile vor fi satisfăcute doar până la nivelul producției). Problema este să știm în ce lume vor fi copiii noștri atunci, o lume în care populația va fi mulțumită de aprovizionare, o lume a războiului energetic, o lume mereu suprapopulată, o lume în care foametea și bolile vor restricționa drastic aprovizionarea. de locuitori ... ??????
Scenariu dificil de văzut.

O altă problemă cu energia eoliană este că este luată în considerare doar într-un cadru al concurenței economico-energetice (actuale) în care își găsesc locul doar turbine eoliene mari (și încă). Dar într-o lume în care aprovizionarea este limitată, ce se va întâmpla cu energia eoliană? Regiunea mea (Provence) obișnuia să roiască cu mori. Vor reveni într-o formă sau alta mai târziu? Vom putea stoca energie acasă? În acest caz, turbina eoliană mică ar deveni parte a puzzle-ului energetic.
Ceea ce îi reproșez scenariilor pe care le fac jurnaliștii este să nu considerăm că modul nostru de abordare a problemei se va schimba neapărat într-o societate abandonată de zâna combustibililor fosili.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 23/03/08, 19:29

Întrebarea majoră este, cum să găsim o soluție substituibilă pentru producția actuală de energie. Nu ar fi mai relevant și mai simplu să puneți întrebarea diferit și să nu vă mai întrebați comentariu dar de ce?
Sunteți sigur că există o corelație între consumul de energie și „standardul de viață”? Vorbesc despre nivelul de trai și nu despre nivelul de consum, două concepte de obicei confuze.
Deși nu există o societate perfectă din care ne-am putea inspira literalmente, există exemple de comunități cu un consum de energie aproape zero care nu sunt încă scufundate într-o suferință fără fund. Desigur, în acest caz specific, ar fi de dorit o oarecare creștere, atâta timp cât îndeplinește anumite criterii și ar face posibilă depășirea anumitor constrângeri intolerabile din punct de vedere uman.
Având în vedere diferența enormă dintre aceste companii și a noastră, cred că avem o marjă de manevră considerabilă pentru a ne defini propria viziune asupra viitorului nostru (cu condiția să fim conștienți exact de ceea ce vrem să fie!).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 23/06/08, 13:22

Răspunsul lui Nikkozzblu postat online (păcat că a intervenit o singură dată)

Rezumat: https://www.econologie.com/dossier-noir- ... -3842.html
Descarcare completa:
https://www.econologie.com/enr-droit-de- ... -3843.html

Am adăugat și câteva extrase în primele pagini care dau „tonul” articolului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 26/04/10, 13:54

Și vorbim despre această problemă a „Energiilor regenerabile”:

Conform studiului de mai jos, energiile 100% regenerabile în 2050 ar fi posibile!
Acest lucru este suficient pentru a reînvia această veche dezbatere!

Studiu EREC ...>
Raport complet ...>
Sursă ...>

Iată diagrama care se afla în centrul reflecției și care singură rezumă principalele probleme la nivel pragmatic:

Imagine

Putem vedea clar că „fezabilitatea” singură nu este suficientă!

Întrebarea este să știm dacă din punct de vedere politic, presiunea va fi suficient de puternică pentru ca lucrurile să se întâmple.

Deoarece solarul termic se află chiar în centrul energiilor regenerabile, simt, de asemenea, că ...
... vom vorbi despre TREC (Cooperare trans-mediteraneană pentru energie regenerabilă) ...>
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 26/04/10, 16:48

Am articolul S&V trebuie să-l scot pentru a-l citi din nou .....
și vedeți evoluția faptelor în comparație cu scrierile
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 26/04/10, 17:02

articolul are 2 ani, dar totuși, informațiile sunt complet false, ei imaginează viitorul pe baza timpului prezent, ce lipsă de viziune!
În 2050 (și poate sigur de acest lucru forum voi fi în continuare acolo, sper, pentru a depune mărturie) modul nostru de viață cu siguranță s-ar fi schimbat radical (pentru bine sau pentru rău ???).

Este perfect posibil să ne asigurăm 100% din nevoile noastre cu energii regenerabile, nu există nicio îndoială.
Și asta fără să ne întoarcem la epoca peșterii!

ps: am avut o programare peste 40 de ani, aceeași zi, aceleași ore ...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
RICAL
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 11/05/11, 10:10




de RICAL » 24/10/12, 01:17

Cum să faci turbine eoliene mai silențioase?
* La bufnița tawny http://fr.wikipedia.org/wiki/Chouette_hulotte la fel ca „în majoritatea bufnițelor, zborul este redus la tăcere de penele sale mătăsoase și de o margine de barbă fină așezată pe marginea anterioară a penelor primare exterioare de zbor. "
* Pentru delfinul tuns http://fr.wikipedia.org/wiki/Grand_dauphin "Pielea delfinilor absoarbe turbulența apei, datorită unei structuri alveolare și a micro-deformărilor suprafeței sale"
* Au fost încercate aceste tehnici pe turbine eoliene? Pentru a reduce zgomotul? Pentru a îmbunătăți eficiența?
Dacă nu, unde să le oferim?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 24/10/12, 01:49

Este o idee complexă foarte bună și trebuie să adăugăm liliecii zburători foarte tăcuți !!!

Dar există simțuri, nervi și mușchi pe fiecare porțiune a pielii pentru a înăbuși vârtejurile zgomotoase și acest lucru este foarte dificil de copiat și reprodus pe lame pentru a fi flexibil și controlat în formă !!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 220