hydroelectricity

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Ciril333
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 09/08/18, 18:56

hydroelectricity




de Ciril333 » 23/03/19, 23:34

bonjour,
Caut o casă cu puțin teren, visez la autonomie energetică și am probleme dacă știu dacă un râu mă poate ajuta, de unde și următoarele întrebări, pe care mi le cercetează pe web nu a putut da răspunsuri clare:
Să presupunem că am un flux de 10 l / s de debit;
- conform formulei P = presiune x debit I pot avea o putere teoretică la ieșirea turbinei P = 1 x 0.01 = 0.01 kW = 10 W; este corect?
- dacă canalizez acest debit într-o țeavă înclinată, spuneți la 30% peste 10 m diferență de nivel, conform formulei P = debitul gxhx pot avea la ieșirea turbinei o putere teoretică P = 9.8 x 10 x 0.01 = 0.98 kW = 980 W; Asta e corect ? (scăderile de presiune vor fi de așa natură încât ar fi mult mai puțin în realitate, dar oricum aș vrea să înțeleg mai întâi „cum funcționează”)
- conform legii de conservare a debitului, dacă furtunul meu cu diametrul de 100 mm este redus pe ultimul metru la 25 mm, am întotdeauna același debit, dar o presiune și o viteză mai mari; este corect ??
Dacă poți să mă luminezi puțin ... :-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: hidro-electricitate




de thibr » 24/03/19, 09:41

ai vizionat videoclipurile

ou

sunt și alții
există unele realizări și capcanele / greșelile de evitat
0 x
Ciril333
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 09/08/18, 18:56

Re: hidro-electricitate




de Ciril333 » 24/03/19, 13:08

Mulțumesc thibr.
Videoclipuri interesante, dar nu răspund la întrebările mele ...
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: hidro-electricitate




de Bardal » 24/03/19, 13:41

Raționamentul tău nu este complet corect, dar șansa te face să cazi pe picioare; cu singurul debit, este imposibil să calculați o putere, este necesar să țineți cont fie de viteza apei (și veți avea o energie cinetică), fie de altitudine, și veți avea o energie potențială.

Cu o diferență de 10 m înălțime, puterea recuperabilă este 10x9,81x10, sau într-adevăr 980 W, pe care puteți spera să o recuperați 50% dacă instalația este bine făcută (ceea ce nu este atât de simplu).

La a doua problemă, introducerea unei constricții pe o conductă care transportă apă reprezintă o creștere a pierderilor de presiune, deci reducerea debitului; într-o conductă de 100 mm, un debit de 10 L / s duce la o viteză apropiată de 1 m / s, ceea ce ar duce la o viteză de 16 ori mai mare într-o conductă de 25 mm, sau aproximativ 15 m / s, care este imposibil cu o presiune de 1 bar. De aceea, debitul ar fi redus, în proporții semnificative. Presiunea nu poate crește, rămâne 10 mhe sau 1 bar la intrarea conductei 25 și va scădea la ieșirea conductei. Prin urmare, acest ansamblu este total nepotrivit dacă doriți să instalați o turbină acolo.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: hidro-electricitate




de thibr » 24/03/19, 13:45

https://www.connaissancedesenergies.org ... lectricite
lipsește un factor de performanță în calcul
Puterea unei centrale hidraulice poate fi calculată după următoarea formulă (9):

P = Q.ρ.Hgr
Cu:
P: putere (exprimată în W);
Î: debit mediu măsurat în metri cubi pe secundă;
ρ: densitatea apei, adică 1 kg / m000;
H: înălțimea căderii în metri;
g: constantă de gravitație, adică aproape de 9,8 (m / s2);
r: puterea centralei electrice (între 0,6 și 0,9)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: hidro-electricitate




de izentrop » 24/03/19, 15:44

1 x
Ciril333
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 09/08/18, 18:56

Re: hidro-electricitate




de Ciril333 » 24/03/19, 17:08

Vă mulțumesc pentru link-ul izentrop, dar cunosc acest site, este excelent și plin de informații, dar nu mi-a permis să răspund la toate întrebările mele.

Mulțumesc mult, bardal, încep să văd mai clar!
Pentru a o vedea și mai clar, să spunem acum că am un rezervor la baza căruia este forată o gaură de 100 mm din care iese o țeavă de același diametru care conduce o turbină cu 10 m mai jos. Neglijând căderile de presiune și înălțimea rezervorului, presiunea mea în partea de jos ar trebui să fie de 2 bari, cu un debit mare. Dacă în loc de o țeavă de 100 am pus o țeavă de 25 mm diametru, debitul va fi mult mai mic. Dacă păstrez 100 mm peste aproape întreaga diferență de nivel și reduc treptat diametrul la 25 chiar înainte de turbină, datorită greutății „coloanei” de apă voi avea un debit mai mare decât dacă întreaga lungime a conductei este în 25 mm, nu?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9836
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: hidro-electricitate




de sicetaitsimple » 24/03/19, 18:05

Cyril333 a scris:Pentru a o vedea și mai clar, să spunem acum că am un rezervor la baza căruia este forată o gaură de 100 mm din care iese o țeavă de același diametru care conduce o turbină cu 10 m mai jos. Neglijând căderile de presiune și înălțimea rezervorului, presiunea mea în partea de jos ar trebui să fie de 2 bari, cu un debit mare. Dacă în loc de o țeavă de 100 am pus o țeavă de 25 mm diametru, debitul va fi mult mai mic. Dacă păstrez 100 mm peste aproape întreaga diferență de nivel și reduc treptat diametrul la 25 chiar înainte de turbină, datorită greutății „coloanei” de apă voi avea un debit mai mare decât dacă întreaga lungime a conductei este în 25 mm, nu?


bonjour,

în primul rând o mică observație, în hidraulică se vorbește în general în bară relativă, adică în bară peste presiunea atmosferică. În exemplul dvs., „presiunea din partea de jos”, la debit zero (supapa de admisie a turbinei închisă), va fi, prin urmare, în jur de 1 bar, și nu de 2, în ambele cazuri (100 sau 25 mm).

Dacă acum deschideți robinetul, veți crea în ambele cazuri un debit și, prin urmare, pierderi de presiune, dar acestea vor fi mai puțin importante în cazul conductei de 100 mm decât în ​​cea a conductei de 25 și, prin urmare, debitul dvs. va fi mai mare important într-o țeavă de 100.

Dacă alegeți o soluție hibridă (100m pe o parte și 25 pe cealaltă), veți fi între, dar nu putem spune că va fi datorită „greutății coloanei de apă”, ci mai degrabă pierderi de presiune „reduse” în partea de țeavă în 100 mm.
1 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: hidro-electricitate




de Bardal » 24/03/19, 18:10

Cu o cădere de 10 m, nu veți putea depăși o presiune de 1 bar (10 m înălțime de apă), indiferent de soluția pe care o alegeți. Este imposibil din punct de vedere fizic.

În ceea ce privește eficiența turbinei, pentru căderi atât de mici, este foarte dificil să depășim o eficiență de 0,5, poate 0,6; nu este necesar să vă referiți la randamentele instalațiilor industriale, care privesc căderi și / sau debite mult mai mari decât cele pe care le vizați.
Tipurile de turbine care urmează să fie folosite trebuie să fie alese mai degrabă în Kaplan sau turbine cu șuruburi Archimedes sau modele mai recente (VLH, mult mai voluminoase și mai scumpe); dar nu te purta, turbinele mici au întotdeauna o eficiență destul de redusă.

Dacă acest proiect este la bun sfârșit, nu săriți diametrul capătului (este ieftin și funcționează bine) și nu faceți nici o contracție care să nu fie obligatorie; turbinele cu cap foarte redus funcționează la presiune scăzută, dar necesită cel mai bun debit posibil; există astfel de dispozitive pe net ( https://www.made-in-china.com/products- ... rator.html , este chineză, desigur).
1 x
Ciril333
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 09/08/18, 18:56

Re: hidro-electricitate




de Ciril333 » 24/03/19, 19:06

Mulțumesc amândurora!
încă o întrebare: există un sistem care să reglementeze debitul la ieșirea conductei, la cerere? se poate deschide mai mult sau mai puțin o supapă solenoid, în funcție de cererea de energie electrică?
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 252