Energia eoliană în Franța și Germania: cifre cheie

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79113
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Energia eoliană în Franța și Germania: cifre cheie




de Christophe » 07/09/08, 22:10

Dezvoltarea energiei eoliene în Franța și Germania: cifre cheie

În ciuda unei opinii foarte favorabile dezvoltării energiei eoliene în Franța, țara este cu mult în urma vecinului său german. Franța este pe locul 10 în Europa în ceea ce privește capacitatea eoliană instalată (1.500 MW), cu mult în urma liderilor, Germania (20.000 MW) și Spania (11.000 MW).

Energia eoliană germană beneficiază de condiții fundamental mai favorabile: această formă de energie este considerată de utilitate publică. În Germania, Legea pentru promovarea energiei regenerabile (sau Legea EEG) este în prezent în curs de revizuire în vederea modificării sale. Prin urmare, jucătorii germani sunt mai interesați ca niciodată de alte experiențe naționale.

Conținutul acestui document:

1. Informații generale despre energia eoliană în Franța și Germania
1.1. Situația energiei eoliene în Franța
1.2. Situația energiei eoliene în Germania
1.3. Sectorul „offshore”

2. Cooperarea existentă în domeniul energiei eoliene
2.1. Biroul franco-german de coordonare a energiei eoliene (BdC)
2.2. Domenii de cooperare franco-germană
2.3 Altă cooperare încheiată de Germania

3. Concluzie - Târgul HUSUMwind

Pentru a descărca aici: http://www.bulletins-electroniques.com/ ... 07_082.htm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 07/09/08, 22:50

Moué, energie eoliană ... vârf de 1500 MW în Franța ...

Trebuie să se distreze la Areva, să înființeze 2 unități nucleare și produc 2000 MW constanți și modulari.

Hei, asta mă face să cred că energia eoliană nu este o abordare bună. Singura abordare regenerabilă care se aplică este de a face cuplaje la toate nivelurile: între diferite forme de energie, între diferite zone geografice și între diferite fusuri orare, etc. DESERTEC ?

În cele din urmă, nu va fi mâine cu o zi înainte ca acest lucru să se facă ... prea mult petrol, gaz, cărbune și uraniu pentru a arde în timp ce așteptați :?
0 x
Imagine
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 08/09/08, 00:38

Datele tale au aproape 1 an !! Datează din 22 noiembrie 2007. Este complet depășit !!

Astăzi, puterea instalată este între 2,5 GW și 3 GW. Încă așteptăm ca Wind Tracker să-și facă treaba și să-și actualizeze inventarul. Nu s-a mai făcut de peste un an. Promit asta foarte curând ... să sperăm.

În ceea ce privește producția anuală, acesta reprezintă un reactor nuclear, presupunând, desigur, că funcționează la viteză maximă pe tot parcursul anului, ceea ce este departe de a fi sigur! De fapt, este mai mult decât o tranșă nucleară.

Capacitatea instalată se va dubla în mai puțin de doi ani. Energia eoliană a început în sfârșit în Franța! Și dacă lucrurile nu merg mai repede, acest lucru se datorează faptului că producătorii nu pot satisface cererea într-un interval de timp rezonabil, având în vedere explozia pieței mondiale.

Chris, 1 an este o perioadă foarte lungă în știrile eoliene din Franța. Ne pare rău, dar la acesta veștile tale sunt complet în vest.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79113
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 08/09/08, 01:46

Datele tale au aproape 1 an !! Datează din 22 noiembrie 2007. Este complet depășit !!

Astăzi, puterea instalată este între 2,5 GW și 3 GW. Încă așteptăm ca Wind Tracker să-și facă treaba și să-și actualizeze inventarul. Nu s-a mai făcut de peste 1 an


Nici un comentariu dragul meu Rulian :)

ps: te-ai uitat cel puțin la doc? Nu cred că, în termeni relativi, s-a schimbat atât de mult: în prezent sunt instalate mai multe turbine eoliene în Germania decât în ​​Franța ... dar tu știi puterea eoliană și pe mine ... nu cred că explodează atâta timp cât. Știi mai bine decât mine, pkoi, spun că ... pe de altă parte, speculează până la moarte, cu siguranță ...
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 08/09/08, 10:33

Christophe a scris:Nici un comentariu dragul meu Rulian :)

ps: te-ai uitat cel puțin la doc? Nu cred că, în termeni relativi, s-a schimbat atât de mult: în prezent sunt instalate mai multe turbine eoliene în Germania decât în ​​Franța ... dar tu știi puterea eoliană și pe mine ... nu cred că explodează atâta timp cât. Știi mai bine decât mine, pkoi, spun că ... pe de altă parte, speculează până la moarte, cu siguranță ...


Faptul că Germania rămâne cea mai mare piață este un pic normal, având în vedere că rămâne piața internă pentru majoritatea producătorilor.

Între timp, Areva nu construiește echivalentul a jumătate de unitate nucleară, într-adevăr curată și sigură, într-un an. Un bun ascultător ...

În ceea ce privește rezervările dvs. despre energia eoliană, nu voi intra în dezbatere aici, știți că oricum nu sunt de acord.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79113
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 08/09/08, 10:38

Rulian a scris:Între timp, Areva nu construiește echivalentul a jumătate de unitate nucleară, într-adevăr curată și sigură, într-un an. Un bun ascultător ...


Când francezii plătesc prețul real al energiei electrice, atunci putem vorbi despre dezvoltarea SUSTENABILĂ a energiei eoliene în Franța !!

Înainte de aceasta, centralele nucleare țin dezvoltarea energiei eoliene de bile ... nu există alte cuvinte ... și asta mă deranjează fundamental (remarca este valabilă pentru toate energiile regenerabile subvenționate, nu nu mai ai nimic împotriva energiei eoliene ...)

Apoi, în ceea ce privește curățenia, Germania și Danemarca sunt printre cele mai proaste în termeni de CO2 pe kWh electric. Cu toate acestea, acestea sunt 2 țări care au dezvoltat puternic energia eoliană ... Danemarca se află în punctul de saturație dacă nu spun prostii ...
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 08/09/08, 11:05

Christophe a scris:Când francezii plătesc prețul real al energiei electrice, atunci putem vorbi despre dezvoltarea SUSTENABILĂ a energiei eoliene în Franța !!

Nu energia eoliană este responsabilă pentru subestimarea prețului energiei electrice. Trebuie să oprim încercările rele! Dacă am plăti electricitatea și mai ales energia nucleară la prețul real și nu prin subvenții finanțate din taxele noastre, atunci vă asigur că energia eoliană ar fi mai profitabilă! În plus, energia eoliană are avantajul că nu servește ca laitmotiv pentru o politică externă a țării dictatofile, militarizată și contrară intereselor populațiilor ale căror resurse de uraniu sau fosile sunt jefuite. O mică onestitate morală merită mult prețul. Sunt sigur că băieții noștri care au fost împușcați în Afganistan ar fi apreciat să li se spună că tocmai au condus afacerea cu petro-afaceri că au murit. Este însă oarecum cazul. Pot spune că au plătit prea mult pentru energia lor.

Christophe a scris:Înainte de aceasta, centralele nucleare țin dezvoltarea energiei eoliene de bile ... nu există alte cuvinte ... și asta mă deranjează fundamental (remarca este valabilă pentru toate energiile regenerabile subvenționate, nu nu mai ai nimic împotriva energiei eoliene ...)

Nu văd cum eoliana este deținută de interesele nucleare ... Este deținută de bunăvoința politică sau rea a statului. Ca toată energia. Desigur, energia nucleară este cea mai populară în Franța. Sperăm că valul se poate transforma. Când vine vorba de subvenții, nucleara este mult mai mult decât alte forme de elecție. Și nu vorbesc despre prețul diplomatic și uman (a se vedea mai sus). Din nou proces rău. De ce dai vina pe subvențiile pentru energia eoliană sau alte energii regenerabile și nu pentru alte energii, care sunt și ele subvenționate, de multe ori mai mult. Nu există electricitate nesubvenționată în Franța! Este acesta un motiv pentru a da vina pe energia eoliană? Eu nu cred acest lucru.

Christophe a scris:Apoi, în ceea ce privește curățenia, Germania și Danemarca sunt printre cele mai proaste în termeni de CO2 pe kWh electric. Cu toate acestea, acestea sunt 2 țări care au dezvoltat puternic energia eoliană ... Danemarca se află în punctul de saturație dacă nu spun prostii ...

Acolo am lovit vârfurile vremurilor proaste. Este vina energiei eoliene dacă Germania și Danemarca ar fi deloc cărbune / păcură / gaz înainte de a se angaja în energia eoliană? Nu energia eoliană determină explozia scorului CO2. Spuneți-vă că, fără parcul eolian, ar fi și mai rău, deoarece în schimb am fi folosit instalații de ardere! Necinstea intelectuală trebuie oprită.

Nu, energia eoliană nu este linia de salvare supremă, ci încetăm să o respingem din motive care sunt toate mai falace decât celelalte.

Aici sunt liniștit.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 08/09/08, 11:06

Christophe a scris:Apoi, în ceea ce privește curățenia, Germania și Danemarca sunt printre cele mai proaste din punct de vedere al CO2 pe kWh electric. Cu toate acestea, există două țări care au dezvoltat puternic energia eoliană.

Țările care utilizează o mulțime de centrale termice au un interes în dezvoltarea energiei eoliene. Când este vânt, acestea pot încetini funcționarea centralelor termice și astfel pot reduce producția de CO2.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/09/08, 11:33

Cuicui a scris:[...] Țările care utilizează o mulțime de centrale termice au un interes în dezvoltarea energiei eoliene. Când este vânt, acestea pot încetini funcționarea centralelor termice și astfel își pot reduce producția de CO2.
Ben vi, acesta poate fi un motiv pentru întârzierea Franței, nu-i așa? Nu sunt suficiente centrale electrice pe cărbune pentru a opri când e vânt ... :|

Deși .. Edf indică 8.4% din producția de energie electrică din 2007 în combustibili fosili, câte potențiale turbine eoliene reprezintă asta?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79113
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 08/09/08, 12:04

1) Rulian, atunci când vorbim despre energia eoliană, ia întotdeauna totul prea în serios și ești mult prea partizan... Poate că ai fost morar olandez într-o viață anterioară? : Mrgreen: Nu vreau să intru într-o dezbatere Nieme cu voi, cred doar că energia eoliană în Franța este în prezent împotriva dezvoltării durabile. Asta e tot... : Cheesy: : Cheesy:

2) Lumberjack 8.4% ca ar trebui să fie ușor de convertit ... cunoscând producția anuală totală de Edf și luând un factor de încărcare a vântului de 20% (cf. https://www.econologie.com/les-facteurs- ... -3271.html )

Așa s-a făcut: http://www.sfen.org/fr/industrie/acteurs.htm

EDF operează în prezent o flotă de 58 de unități de apă sub presiune în Franța, reprezentând o capacitate instalată de 62950 megawatti de energie electrică. Producția anuală este de ordinul a 422 miliarde de kilowați-oră, sau aproximativ 77% din producția totală brută de energie electrică.


Prin urmare, avem o producție națională anuală de 422 / 0,77 = 548 miliarde kWh din care 8.4% în combustibil fosil, adică 46 miliarde kWh sau 46 GWh.

Prin urmare, cu un factor de încărcare de 20%, ar fi necesară o putere eoliană instalată de: 46 / 000 * 0.2 = 8760 GW

Este mult, dar nu de nerealizat ... în 20 de ani ...

Care este potențialul eolian total al Franței Rulian stp?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 233