Turbina eoliană BuckBoost și regulatorul

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
roro04
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 15/10/12, 17:43

Turbina eoliană BuckBoost și regulatorul




de roro04 » 30/05/13, 17:33

Bonjour à tous!

Mă adresez la dvs. pentru proiectarea turbinei mele eoliene personale pentru o cabină autonomă. Într-adevăr, construiesc o cabină autonomă, mai exact construiesc o turbină eoliană pentru a reîncărca 100Ah de baterii.

Turbina eoliană va fi verticală și va conduce un servomotor fără perii de 100v. Am ales acest motor / generator pentru că este un generator de magnet permanent atât de puțin frecare. Apoi un 100V, deoarece este deja ceea ce este cel mai bine recuperat și, deoarece va rula la viteză mică, îmi va da 3 până la 12 V.

Dar iată-l, magneți permanenți = ieșire nereglementată. Pe altul forum Mi s-a recomandat o reglementare a impulsului, care a priori are o eficiență bună (în 80%) și, în plus, acceptă o gamă largă de tensiune de intrare!

Ce puncte pozitive îmi vei spune? Ei bine, nu ! Pentru că îngrijorarea mea este că este nevoie de 10 A pentru a vedea 15 A ... Deci uităm circuitul integrat de bază.

Așa că vin să cer ajutor cunoscătorilor de electronice. Pentru realizare, fără griji, sunt echipat și am experiență. Dar pentru principiul de funcționare și diagrama unui astfel de ansamblu ...

Oricum, vă mulțumesc anticipat pentru ajutor;)

Bună ziua!
++
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 30/05/13, 18:29

Vă sfătuiesc cu tărie să luați echipamentele existente și să nu construiți singur acest tip de circuit chiar dacă sunteți un novice.
ce tensiune de iesire ai nevoie? 12V?
partea de intrare, va fi nevoie de o tensiune minimă pentru a produce energie. funcția boost nu mi se pare necesară, ci mai degrabă un convertor DCDC cu o gamă mare de intrare: stil de intrare de la 15 la 60V cu o ieșire de 12V

partea de alimentare, 10A în 12V vor fi găsite. dincolo de asta va fi mai dificil.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
roro04
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 15/10/12, 17:43




de roro04 » 30/05/13, 21:42

În primul rând vă mulțumesc pentru răspunsul rapid;)

În ceea ce privește proiectul, am abilități, nu vă faceți griji. În plus, am o familie care atinge foarte mult.

La ieșire am nevoie de 14V pentru a reîncărca bateriile cu plumb.

Am specificat buck pentru că motorul meu de curent continuu îmi va produce doar 6 volți, de exemplu.

În ceea ce privește puterea, ies în trei faze, deci este deja mai bine. După ce aș avea nevoie de 10 A la ieșirea regulatorului. În mod ideal 15;)

vă mulțumesc,
Bună seara,
++
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 30/05/13, 23:37

Dacă rulați motorul prea mult sub intervalul RPM acolo unde se simte corect, nu va produce o putere uimitoare. Ar trebui să verificăm deja ...
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 31/05/13, 09:44

BobFuck a scris:Dacă rulați motorul prea mult sub intervalul RPM acolo unde se simte corect, nu va produce o putere uimitoare. Ar trebui să verificăm deja ...


asta încercam să spun.
nu are rost să furnizați o electronică care va putea produce de la intrarea de 6V dacă puterea este aproape de 0
aveți nevoie de o viteză minimă pentru ca turbina eoliană să o poată încărca puțin, altfel viteza se prăbușește și mai mult.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
roro04
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 15/10/12, 17:43




de roro04 » 31/05/13, 16:37

Hi!

Înțeleg problema;)
Deci, dacă ne imaginăm că produce 12V, putem face totuși o creștere care va ridica această tensiune la 14V și o va reduce dacă intrarea este la 40V? Vezi 50V?

vă mulțumesc,
Bonne Journée :)
++
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 31/05/13, 19:19

Dacă este un motor de 100V și vedeți 12V la ieșire, înseamnă că nu se întoarce foarte repede, deci nu ar trebui să vă așteptați să extrageți mai mult de 1/10 din puterea pe care ar putea să o furnizeze vitezei sale nominale. ...

Pe scurt, începeți prin a trimite specificațiile turbinei eoliene ...
0 x
roro04
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 15/10/12, 17:43




de roro04 » 01/06/13, 13:02

Bine ;)

Deci, înapoi la sistemul nostru Boost. Care va fi natura circuitului care urmează să fie realizat? Circuite integrate ? Înfășurări?

vă mulțumesc,
Bonne Journée,
++
0 x
ALTERECO
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 13/08/12, 01:50




de ALTERECO » 01/06/13, 19:08

bonjour,

Am avut și eu aceleași întrebări, tot pentru o cabană.
după ce mi-am făcut calculele, am optat pentru PV și am făcut bine.

există mai des soarele decât vântul și asta mă costă mai ales decât puterea eoliană.

după ce apare problema legală, avem dreptul să consumăm propria noastră producție de energie electrică? Mi se pare că nu, dar o turbină eoliană nu este foarte discretă.
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 01/06/13, 19:27

roro04 a scris:Bine ;)

Deci, înapoi la sistemul nostru Boost. Care va fi natura circuitului care urmează să fie realizat? Circuite integrate ? Înfășurări?


Ei bine, depinde de turbina eoliană și de motor. Deoarece nu doriți să renunțați la informații, aveți dreptul să căutați pe cont propriu ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 220