Turbina eoliană Piggott @Technistub

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia

Turbina eoliană Piggott @Technistub




de emlaurent » 18/10/12, 11:42

bonjour,

Technistub, atelier-laborator deschis în Alsacia oferă o sesiune specială în jurul unui proiect de turbină eoliană tip Piggott!

Turbina eoliană este produsă de unul dintre membrii asociației. Este un Piggott de 1.80m în diametru (în 250W de energie electrică) cu pene mecanice, 3 lame fixe, un generator cu bobină plană ... Interesul său este că este foarte bine documentat de către proiectantul său, ceea ce facilitează Realizare DIY.
Voir aici pentru mai multe informații

Generatorul și nacela cu paleta și pene sunt deja terminate. Rămâne să faci catargul, lamele și electronica de reglare a sarcinii.
Technistub vă oferă o mică prezentare a acestei turbine eoliene cu toate elementele tehnice și realizarea practică. În acest proces, am dori să facem o reflecție de grup pentru a găsi tehnici pentru fabricarea lamelor și a dispozitivelor electronice:

- Pentru lame, turbina eoliană clasică Piggott este realizată prin tăierea manuală a profilelor din lemn, astfel încât profilul este de bază și ineficient. Am putea îmbunătăți lucrurile folosind un profil complex și tăiere CNC de la Technistub sau cu materiale compozite ...

- Pentru electronica de reglare: sistemul de încărcare a bateriei este destul de simplu, dar trebuie să vă gândiți la dispozitive de siguranță, cum ar fi un sistem de descărcare, atunci când bateria este plină și, eventual, redundanțe.

Doriți să aflați mai multe despre această turbină eoliană și să dați o mână pentru a avansa turbina eoliană?
Vino la Technistub vineri 26 octombrie la 19:30!
Începutul prezentării la 20:1 timp de XNUMX oră, apoi ne gândim la soluții cu cei care o doresc.

A+
Emmanuel
0 x
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia




de emlaurent » 25/10/12, 12:06

Câteva imagini ale turbinei eoliene.
Doar pentru a-i reda lui César ceea ce aparține etc ...: turbina eoliană nu este a mea, ci membru al Technistub!
Imagine
Imagine
Imagine

imagini mai mari sunt pe blogul Technistub
A+
0 x
jsdu19
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/02/13, 09:40
Locul de amplasare: Franţa




de jsdu19 » 24/02/13, 14:42

salut, bine proiectul tău, dar, în umila mea părere, după ce ai ales 8 magneți pentru 6 bobine nu este un vârf pentru producția electrică, ai nevoie de 3 magneți pe fază pentru alternativă, deci în acest caz minim 9 magneți, pentru 2 magneți continui pe fază aici 6 cel puțin.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 192