Turbina eoliana

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Eternul Francisc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 05/03/09, 11:21

Turbina eoliana




de Eternul Francisc » 05/03/09, 12:07

Pentru o turbină eoliană cu navă modernă:
Imagine
Imagine
Imagine
În timp ce navigați de mai bine de 40 de ani, am avut ocazia să apreciez aceste superbe mașini ecologice care sunt barcile noastre cu pânze care pot naviga cu forța vântului folosind doar câțiva metri pătrați de țesătură.
De ce nu folosiți pânzele pe uscat pentru a recupera forța vântului?
Evident, aceasta există de milenii, „morile cretane” din Marea Egee sunt cele mai bune exemple. Pe lângă funcțiile lor principale, de a trage apă sau de a măcina cerealele, sunt frumoase și chiar au devenit un simbol estetic al insulelor grecești.
Principiul acestor pânze triunghiulare, înfășurate pe spare, este genial, dar are un dezavantaj: necesită o monitorizare constantă. Morarii lor au trebuit, zi și noapte, să pună suprafața dreaptă a velei sub pedeapsa distrugerii cu un vânt prea puternic (Meltemul care suflă în această regiune ajunge foarte des la forța 8 ...).
Barcile noastre moderne au luat, prin perfecționarea acesteia, acest mijloc de reducere a pânzelor înfășurându-se pe forestay pentru brațele sau chiar în interiorul catargului pentru vele principale. Aceste procese, acum generalizate pe bărci cu pânze, sunt perfect fiabile și funcționează în cele mai proaste condiții meteorologice.
Deci, de ce să nu luăm acest principiu ancestral folosind tehnicile noastre actuale?
O turbină eoliană modernă, ale cărei pânze ar fi înfășurate de motoare electrice sclavate electronic de forța și direcția vântului măsurat cu ajutorul unei palete-anemometru, este perfect realizabil. Materialul necesar, de calitate marină, prin urmare rezistent la condiții extreme, este ușor disponibil în toate dimensiunile, deoarece este distribuit pe scară largă în iahturi. Pentru realizarea pânzelor, s-au înregistrat progrese foarte importante în ceea ce privește calitatea țesăturilor, făcându-le mai rezistente și perfect potrivite pentru o funcționare continuă.

Evident, pentru puteri mari, o turbină eoliană cu pânză nu poate concura niciodată cu turbine eoliene mari cu trei palete, problemele tehnice ar fi de netrecut cu suprafețele pânzei prea mari.

Pe de altă parte, în dimensiuni realiste (mai puțin de 10m în diametru), deci pentru puteri mici sau medii, ar fi la fel de eficient ca o turbină eoliană tradițională cu trei palete fără a fi mai scumpă (costul său ar fi comparabil cu cel al montajului unui velier. mijlocii).

În plus, prin întoarcerea mai lentă, este mult mai liniștită, ceea ce i-ar permite să fie utilizat într-un mediu urbanizat, dar vântos, cum ar fi coasta și nu neapărat în mediul rural deschis sau în larg, ca în cazul turbinelor eoliene actuale. Un alt avantaj al acestei viteze mai mici: ar economisi păsările, spre deosebire de lamele mari cu trei lame care provoacă un adevărat masacru ...
Ar fi și ea mai sigur deoarece o velă sfâșiată de furtună este mai puțin periculoasă decât lamele de carbon care joacă „sabii zburătoare”.
Și, mai presus de toate, ar fi fără îndoială mai estetic; și această din urmă calitate este departe de a fi neglijabilă atunci când vine vorba de principalul argument al lobby-ului anti-vânt ...
Mărimea sa modestă și calitățile specifice ar face mai ușoară localizarea geografică chiar și în zonele locuite și, prin urmare, aproape de necesitățile de energie electrică. De ce să nu echipăm porturile de agrement, de exemplu, pentru a le asigura autonomia electrică sau sensurile giratorii pentru iluminatul lor?

O mică turbină eoliană autoreglabilă :

Pentru uz casnic, prin urmare cu dimensiuni reduse (mai puțin de 2 sau 3 m în diametru), deci cu putere redusă, servocomanda prin motoare electrice a pânzelor devine prea costisitoare și cu un randament energetic prea mic dacă vântul este neregulat. (ceea ce este întotdeauna cazul micilor turbine eoliene aproape de sol). Cu o reglementare solicitată prea des, energia electrică produsă va fi utilizată doar pentru acționarea motoarelor de înfășurare ... Această mică turbină eoliană cu pânze ar fi cu siguranță decorativă, dar din păcate ineficientă!
Prin urmare, trebuie să găsim o modalitate de a permite autoreglementarea acestuia
Pentru a înfășura pânzele pe spare, pe lângă forța vântului, singura forță utilizabilă care nu necesită intrare externă este forța centrifugă.
A putea folosi masa contragreutate care se îndepărtează de axă în funcție de viteza de rotație și, prin urmare, de forța vântului, ar fi o soluție bună, deoarece ar face ca turbina eoliană să fie autonomă. nimic inventat: James Watt a fost cel care, în secolul al XVIII-lea, a avut ideea strălucitoare a regulatorului cu bile)
Un alt avantaj: funcția de reglare a vitezei de rotație. Masa contragreutăților care se comportă ca o volantă ar putea face turbina eoliană mai puțin dependentă de variațiile vântului, care ar fi favorabile producției de energie electrică; generatoare care funcționează cel mai bine la viteză reglată.

Prin urmare, ideea este atractivă pe hârtie, dar implementarea ei relevă multe dificultăți, deoarece am reușit să le descopăr făcând un model de 1m în diametru (vezi fotografiile).
1- Cum se face un regulator cu bile care funcționează în plan vertical? Într-adevăr, în acest caz, intervine gravitația: bila superioară tinde să „cadă” spre axă și cea inferioară să se abată de la ea. Există o singură soluție: conectați-le cu un paralelogram dublu deformabil centrat pe axă, care neutralizează gravitația. Ușor de realizat pentru o pereche de contragreutăți, este mult mai complex atunci când există mai multe.
2- Este necesar ca forța centrifugă să fie suficientă pentru a permite înfășurarea, astfel încât masa contragreutăților să fie adaptată la suprafața velelor. Aceste date esențiale sunt dificil de calculat, singurele soluții găsite: o poziție reglabilă în raport cu axa și ... încercare și eroare.
3- Este necesară transformarea acestei deplasări axiale în înfășurarea pânzelor. Am făcut acest lucru copiind ceea ce se face pe bărci cu pânze printr-o frânghie înfășurată pe un tambur la baza velelor.Este într-un circuit închis, deoarece trebuie să funcționeze în ambele direcții: înfășurare - desfacere. Și pentru a evita fricțiunile, toate returnările trebuie făcute pe scripete, capătul fiind tensionat de un cablu bungee.
4- O altă variabilă care trebuie evident luată în considerare: lungimea „foilor” folosite pentru „mărginirea” sau „șocarea” pânzelor. De data aceasta, regulatorul cu bile oferă cu ușurință soluția: prin fixarea foilor pe contragreutăți, ale căror mișcări centrifuge sau centripete în funcție de viteza de rotație permit reglarea automat a velelor în funcție de înfășurare.
5- Odată înfășurate când vântul este puternic, pânzele trebuie să se poată relaxa singure atunci când slăbește, așa că trebuie să oferim arcuri de întoarcere sau cabluri bungee pe regulator pentru întoarcerea acestuia în centru. (Watt folosește gravitația pentru reveniți la zero).

Rezultate practice: Modelul funcționează bine în vânturi moderate (forțe 3-6), dar nu l-am testat încă cu vânturi furtunoase. Este încă perfectibil pentru vânturile ușoare, deoarece fricțiunea este încă prea mare, în special pentru axa de rotație care nu este încă montată pe rulmenți cu bile. În cele din urmă, rămâne să se realizeze cuplarea electrică cu un generator mic.
NB: Pentru acest model, guvernatorul centrifug poate părea supradimensionat (deci inestetic; ceea ce este deosebit de dăunător pentru o turbină eoliană cu pânze), dar cred că la o scară mai mare ar putea fi proporțional mai puțin important. În plus, pentru a fi mai puțin vizibil, ar putea fi așezat în spatele velelor.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 05/03/09, 13:09

0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 05/03/09, 15:28

bonjour

idee și realizare foarte interesante

simplificarea sistemului reduce, de asemenea, probabilitatea de avarii

jeff
0 x
Eternul Francisc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 05/03/09, 11:21




de Eternul Francisc » 05/03/09, 15:55

Multumesc pentru sfat.
Într-adevăr, văzusem deja acest proiect de „arenă de navigație”, dar cred că din punct de vedere tehnic pune multe probleme și din punct de vedere al eficienței vellice nu este la fel de bun ca o „moară cu vele”.
În timp ce faci o mulțime de regate, știu foarte bine că dacă treci prea aproape de vântul unei alte bărci cu pânze te face să pierzi complet viteza. În acest carusel, doar jumătate din pânzele de vânt sunt eficiente, altfel ar trebui să i se dea un diametru prea mare. (cel puțin de trei ori înălțimea stâlpilor!); dimpotrivă, moara are toate pânzele căptușite cu cele mai bune performanțe (toate „navighează” cu vânt transversal)
Un alt dezavantaj, și mai important: este vântul înapoi obligatoriu pentru fiecare pânză la fiecare viraj. Toți navigatorii vă vor spune că aceasta este manevra de care se tem cel mai mult, cea care sparge cel mai mult echipament. În plus, un fluture nu se face niciodată „din mers”, ci întotdeauna controlat prin lipire apoi prin șocarea foii, ceea ce este evident imposibil în acest sens giratoriu. Există un risc mare de rupere în vânt puternic. În plus, o aripă care gyes face un zgomot semnificativ; Aș fi curios să aud această plimbare chiar și cu un vânt moderat ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

Re: Turbină eoliană




de Cuicui » 05/03/09, 15:59

Ternel Francis a scris:Prin urmare, ideea este atractivă pe hârtie, dar implementarea ei relevă multe dificultăți, deoarece am reușit să le descopăr făcând un model de 1m în diametru (vezi fotografiile).

bonjour Francis
Bravo pentru acest superb model funcțional care necesită multă gândire! În vânturi slabe, nu ar trebui să putem juca mai mult pe unghiul de incidență al pânzelor?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
orbs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 156
Înregistrare: 15/09/05, 20:21




de orbs » 05/03/09, 16:27

sau da gol
@+
orbs
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25




de pascal HA PHAM » 09/03/09, 07:30

bonjour,
frumoasă realizare pe măsură ce îi iubesc!
:D
este foarte bine să încerci acest gen de experiență ...
și pentru a face un prototip foarte frumos!

din ce colț ești?

Am văzut într-o altă discuție că un club încerca să se creeze lângă Lille .... dar păcat că sunt în marele „sud-vest al Parisului” = Brou și asta mă duce prea departe!

E bine
toată încurajarea mea pentru suita Francis Ternel ... A +

incetul cu incetul, vom reusi totusi sa federam un club de turbine eoliene infernale rezervat persoanelor care au mijloace mici si mari pasiuni !!!!
: Idee:
Pascal HA PHAM
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:
https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Eternul Francisc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 05/03/09, 11:21




de Eternul Francisc » 20/03/09, 15:33

pascal HA PHAM a scris:bonjour,
frumoasă realizare pe măsură ce îi iubesc!
:D
este foarte bine să încerci acest gen de experiență ...
și pentru a face un prototip foarte frumos!

din ce colț ești?

Am văzut într-o altă discuție că un club încerca să se creeze lângă Lille .... dar păcat că sunt în marele „sud-vest al Parisului” = Brou și asta mă duce prea departe!

E bine
toată încurajarea mea pentru suita Francis Ternel ... A +

incetul cu incetul, vom reusi totusi sa federam un club de turbine eoliene infernale rezervat persoanelor care au mijloace mici si mari pasiuni !!!!
: Idee:
Pascal HA PHAM


Vă mulțumim pentru încurajare.
Nici eu nu sunt din Nord, ci mai degrabă din Marele Sud (Hyères 83).
Aproape am terminat un al doilea prototip de turbină eoliană, încă cu pânze, dar mult mai simplu.
Evident că vă voi scrie o postare imediat ce am făcut primele teste.
0 x
Eternul Francisc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 05/03/09, 11:21




de Eternul Francisc » 22/03/09, 17:19

Turbină eoliană cu vele moderne, al doilea prototip /

Experimentând în mărime maximă primul meu model de turbină eoliană cu vânt cu înfășurarea acționată de forța centrifugă (a se vedea primul meu post), am observat că reducerea velei s-a făcut cu vânt puternic, dar odată ce vânt mai liniștit, abia a revenit singură la starea ei inițială. Am încercat arcuri de întoarcere din ce în ce mai puternice și corzi de bungee, dar, din păcate, cele care puteau desfășura cel mai bine pânzele erau, de asemenea, prea puternice pentru a le face posibilă înfășurarea. Complexitatea sistemului și prea multă frecare sunt probabil cauza acestui eșec.
Așadar, această mică turbină eoliană își poate proteja pânzele rotindu-le în vânturi furtunoase, dar necesită intervenție manuală pentru a le relaxa pe vreme calmă.
Destinat inițial pentru o barcă cu pânze în care această intervenție este ușoară, ar putea fi potrivită, dar totuși asta nu mă satisface deoarece aș dori să găsesc un proces care să îi permită să fie complet autonom și autoreglat, ceea ce ar permite instalarea acestuia în locuri inaccesibile. (pe catarg sau pe acoperiș.).

Acestea fiind spuse, rămân convins că, cu dimensiuni mai mari (din păcate, cu un buget prea mare pentru mine ...), o „moară cretană” modernă cu servomotoare electrică a bobinei, desfacerea velelor, este o soluție realistă și fiabilă. dată fiind calitatea echipamentelor disponibile pentru iahturi.
Pentru a-și perfecționa estetica și a oferi o protecție mai bună, pânzele s-ar putea rostogoli în interiorul lunetelor (cum ar fi velele principale din catargul barcilor cu pânze), iar motoarele ar putea fi ascunse acolo (precum cele ale jaluzelelor electrice).
Sunt, de asemenea, surprins că o astfel de soluție nu a fost încă testată. (dacă aveți informații sunt foarte interesat)


Pentru mica mea turbină eoliană, am revenit, așadar, la schițele mele și la încercările și erorile mele cu modele pentru a găsi o altă soluție.
Așa cum se întâmplă adesea, este mult mai dificil să-l păstrăm simplu decât complicat ...
Pentru a reduce pânzele, altele decât înfășurându-le, am încercat pânze cu șireturi care se scot ca o gunoi, dar este încă prea complex și, prin urmare, nu este de încredere. Pe de altă parte, acest test m-a făcut să descopăr interesul pânzelor bătute: odată revărsate, ele nu se încadrează în axa vântului. Prin urmare, nu fac zgomot și nu băteau, deoarece dispar în vânt.

De aici și acest nou prototip (vezi fotografiile).
Imagine
Imagine
Imagine
Este mult mai simplu cu pânzele conice cu lamele a căror margine convexă este întinsă de o șuviță flexibilă, care permite, de asemenea, revenirea la poziția inițială atunci când vântul se calmează. (acest șnur flexibil poate fi înlocuit cu un arc de frunze sau mai simplu cu un șnur bungee întins între cele două pânze opuse)
Pentru eficiența navigației, forma velelor conice este mai eficientă decât cea a unui braț. Aceste pânze funcționează ca duzele unei turbine, aerul este canalizat în ele și comprimat în lateral și în spate.
Rezultat practic: comparând cu primul meu model de aceeași dimensiune, această turbină eoliană începe mai devreme și se întoarce mai repede.
Reducerea aripii nu mai folosește forța centrifugă, ci direct forța vântului. Când forțează, sapă pânza, conul se închide, suprafața sa activă scăzând. În plus, foaia fiind fixată la capătul mobil al marginii de conducere a velei, o revarsă în direcția vântului.
La limită, când vântul este prea puternic, pânzele sunt în steaguri (sau mai bine zis sub formă de șosete) Conurile, aproape închise, oferă doar o rezistență slabă pe axa vântului.
Odată ce vântul s-a stins, lamelele flexibile sau cablurile de tip bungee strâng velele, redându-le aspectul inițial. De data aceasta turbina eoliană este în regulă autoreglat.

O altă simplificare foarte benefică: centrul forței velice fiind în AR a planului de rotație, nu necesită o cârmă pentru a se orienta spre vânt. Asa va fi autodirecțional cu pivotul său situat în direcția vântului.

Pentru a finaliza acest model, mai trebuie să fac conexiunea cu un mic generator.
Aveți adrese pentru a găsi un mic generator de 12V care nu este prea scump? (Pentru informații: acest model de 1m în diametru m-a costat mai puțin de 20 de euro!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 22/03/09, 19:19

Bravo, mare lucru ... Este o plăcere să văd prototipuri de acest tip.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 289