Pomparea turbinei eoliene în Brazilia

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
wesh wesh
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 11/05/14, 21:32

Pomparea turbinei eoliene în Brazilia




de wesh wesh » 11/05/14, 22:10

Bonjour à tous,

Locuiesc în nord-estul Braziliei (220V - 60Hz) și visul meu ar fi să fiu independent din punct de vedere energetic. În urmă cu câțiva ani, am inițiat fabricarea unui generator de magnet permanent, dar m-am oprit pe parcurs (înfășurând bobinele) din lipsă de soluții viabile și ieftine pentru depozitare sau injecție a rețelei. Fără să știți ce tensiune să vizați, imposibil să știți ce înfășurări alegeți!
Între timp, mi-am dat seama că principalii mei consumatori de curent sunt diferitele mele pompe submersibile și centrifuge. De fapt, fără apă de oraș disponibilă, 100% din apa mea provine din fântâna mea, trimisă într-o cisternă și redistribuită de gravitație în casă. M-am gândit apoi la o turbină eoliană de pompare care să mă economisească o bună parte din consumul meu de energie electrică.

Iată criteriile mele:
1 / Ușor de construit, criteriul numărul 1, deoarece am acces la puține materii prime și relativ puține scule în afară de sculele electrice convenționale.
2 / De încredere, din aceleași motive.
3 / Cota 12m este distanța dintre fundul fântânii mele și vârful cisternei.
4 / Am vânt toată ziua (între 15 și 35 de noduri) așa că nu am nevoie de un debit foarte mare, nici de o ieșire demonică. Vântul NU depășește NICIODATĂ 50 de noduri, fără furtuni, fără cicloni, nimic. Deci nu este nevoie de pene sau de alt sistem de frânare.

M-am gândit mai întâi la o turbină eoliană cu ax orizontal, un arbore cotit și o pompă cu piston cu supapă. Dar văd două probleme: fabricarea delicată a piesei turbinei eoliene cu mai multe articulații și înălțimea ridicată a altitudinii.

M-am gândit apoi la o pompă cu membrană din lemn scufundată (cameră de aer, anvelopă etc.), acționată de o turbină eoliană cu axă verticală. Fabricarea mai simplă a turbinei eoliene în sine, acționarea fără transformarea mișcării și am câteva idei pentru partea de pompă cu principiul pompei Valdès, dar simplificată. Am doar îndoieli serioase cu privire la fiabilitatea și eficiența unei astfel de pompe. Ar trebui să facem niște teste!

Și apoi, pentru a termina o soluție destul de simplă, ar fi aceeași turbină eoliană cu axă verticală care conduce o centură prevăzută cu găleți. Transmisia unghiulară poate fi realizată prin intermediul unei curele deviate de secțiune rotundă. Ceea ce mă deranjează în acest caz este obligația de a-mi poziționa turbina eoliană mai sus decât rezervorul meu, în timp ce nu trebuie să caut vântul atât de sus, iar atunci acest lucru va complica accesul pentru instalare și întreținere. Mai ales că fântâna mea este departe de cisterna mea!

Aici, ceea ce caut sunt oameni care au ceva experiență în acest domeniu, care ar putea să-mi ofere direcții, idei sau chiar să mă ghideze către soluții noi la care nu m-aș fi gândit (altă tehnologie de pompare?).
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 288