Eucalipt pentru biocombustibili sau bioenergie?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
LMSV
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 04/06/04, 11:08

Eucalipt pentru biocombustibili sau bioenergie?




de LMSV » 04/06/04, 11:16

bonjour,

Locuiesc în nordul Portugaliei, care este o regiune în care există mult eucalipt. Acest copac are proprietatea de a crește foarte repede și de a recrește singur. Este singurul copac care crește chiar și după foc. Caut informații pentru utilizarea lor de către biomasă. Am atașat deja câteva site-uri, dar acest lucru nu-mi permite încă să trag concluzii cu privire la o posibilă investiție pentru a genera electricitate pentru casa mea și, de asemenea, să folosesc ulei pentru motoarele diesel. Mulțumesc dacă aveți mai multe cunoștințe pe această temă.

http://www.intecon.com.au/pdf/Eucalypt% ... 0fuels.PDF

LMSV
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 04/06/04, 12:33

: huh:
hi,
Am citit documentul căruia îi dați linkul, mi se pare că nu poate fi profitabil decât pe scară largă! există, de asemenea, constrângeri privind exploatarea câmpurilor de copaci, acesta trebuie să-și reducă costurile la minimum.
;)
Există, de asemenea, soluții pe bază de floarea-soarelui pentru a face din acesta un biocombustibil ...
A+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
LMSV
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 04/06/04, 11:08




de LMSV » 04/06/04, 16:16

Avantajul eucaliptului față de floarea-soarelui este că crește singur, fără îngrășământ, fără arat și că masa plantelor colectate este enormă. Acum trebuie să vedeți calitățile produsului. Într-una dintre legături, se pare că eucaliptul oferă un combustibil bun în același mod ca portocalul, cu excepția faptului că acesta nu crește cu aceeași viteză. Este adevărat că studiul australian este un studiu la scară largă, dar cred că ar trebui să fie aplicabil și fermelor mai mici. Este adevărat că în Franța practic nu există eucalipt și că este dificil să-și reprezinte capacitatea de a „coloniza”.

Ne vedem în curând
LMSV
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 174