Fabricarea concentratorului de rășini epoxidice și laminare

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
nialaz
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/01/09, 23:09

Fabricarea concentratorului de rășini epoxidice și laminare




de nialaz » 25/02/09, 00:26

Bonsoir,

Vreau să fac un concentrator cilindric parabolic în rășină epoxidică cu armătură mată de sticlă.
Am realizat matrița de ipsos și nu sunt sigur cu privire la implementarea rășinii.
În special, nu prea înțeleg cum se aplică ceara de eliberare a mucegaiului și dacă este necesar să se utilizeze în plus gel Coat.

În cele din urmă, sunt în proces de a termina bine suprafața de tencuială a matriței și mă întreb dacă nu ar trebui să o pictez (vopsea acrilică)

Dacă cineva mă poate sfătui ...!

mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/02/09, 08:57

Cred că există cărți excelente pe această temă, despre auto-construirea bărcilor: este o treabă destul de mare.

Pentru puținul pe care l-am văzut făcut:

Suprafața ta va merita doar ceea ce valorează matrița ta: piatră ponce!
Ceara de eliberare a matriței este aplicată pe matriță, astfel încât piesa să nu se lipească de matriță.
Stratul de gel se aplică ca o vopsea pe partea finită.

Nu ezitați să faceți poze: ne-ar plăcea să vedem!
Buna treaba.
:D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 25/02/09, 09:36

: Roll: Mă tem de greșeli ...
Precizez că nu am făcut niciodată rășină pe matriță. Dar m-am interesat.

În primul rând, matrița trebuie să fie convexă, deoarece suprafața de finisare este în adâncul viitorului vas.

Suprafața matriței trebuie să fie perfectă, deoarece aceasta va reflecta rezultatul final al matriței.

Pentru șlefuirea tencuielii cu granulație fină, nu trebuie să fie ușor.
Poate că întăriți-l mai întâi cu o tencuială fină (alunecare).

După, nu știu, dacă suprafața este satisfăcătoare, treceți la pasul următor.
Dar dacă nu, poate o impregnare de vopsea sau lichid gras, poate ajuta la perfecționarea suprafeței (cu micropori statici sau zgârieturi fine).
Specific impregnarea și fără acoperire cu vopsea, altfel ceara nu se va lipi în pasul următor.

Apoi ceara, ca agent de degajare pe tencuială, ar trebui să fie obligatorie.
(Pe alte substraturi netede, neporoase, produsele din silicon ar trebui să facă truc)
Ei bine, suprafața este perfectă, lustruită. bine

Atunci punem gel-coat pe ceară.
(Vedeți cum să îl plasați conform instrucțiunilor de utilizare ale produsului)
Stratul de gel este stratul superior al produsului final. Este rășină rezistentă, impregnată cu un colorant, care se va potrivi perfect matriței tale.

În cele din urmă, treceți rășina mată și fibra de sticlă în straturi încrucișate succesive (pentru o grosime suficientă), având grijă să impregnați fibra și să îndepărtați bulele.

Faceți acest lucru în aer liber.
0 x
wazaibzh
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 04/01/09, 18:07
Locul de amplasare: Bretagne




de wazaibzh » 25/02/09, 19:41

bonjour
Lucrez foarte (sau prea) des aceste materiale (rășini, fibre ...)
forma matriței dvs. nu trebuie să împiedice nemodificarea piesei sau va trebui să rupeți matrița (cu tencuială ușoară)
Vă sfătuiesc să vă saturați tencuiala cu o vopsea pentru a elimina porozitatea tencuielii.
atunci va trebui să-l ceruiți. dar pentru procedura spune-mi tipul de ceara pe care vrei sa o folosesti (pasta, lichid)
când mucegaiul dvs. este ceruit, veți aplica un strat destul de gros (+ 0.5mn) de gel coat și așteptați să se „seteze”. nu așteptați prea mult înainte de a merge la laminare. cel mai bun este să aștepți până când suprafața este dură, dar încă puțin lipicioasă. așteptați doar o săptămână.
deoarece rășina face un amestec bun și în proporțiile potrivite (în funcție de rășină și de tipurile lor).
dacă folosești covor de sticlă, îl poți tăia în bucăți sau chiar rupe-l manual și așeza (în direcția în care vrei să vezi tipul de fibră) piesele de pe matrița ta deja acoperite cu rășină. rășina o va reda „moale” și deformabilă în timpul impregnării. nu ezitați să alimentați forțat țesăturile, este foarte lacomă în rășină.
exemplu; pentru un covor de sticlă de 300gr / m2 aveți nevoie de 600gr / m2 de rășină
indiferent de unealta (perie sau rolă) care va fi utilizată pentru a impregna țesătura exercită o ușoară presiune pentru aer și „compactează” fibra, cel mai bun dintre acestea este să folosiți un dispozitiv de decofrare ...
produse pentru a fi utilizate într-un loc bine ventilat și temperatura sub 15 ° îmbrăcat pe mănuși ...
Ești sigur că folosești epoxidicul? pentru că este puțin mai complex decât
poliester care este mai puțin costisitor
Dacă aveți întrebări, nu ezitați
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 25/02/09, 20:56

bonjour,
Am găsit un videoclip care se referă la întrebare (cred că există mai multe videoclipuri ale „constructorului”)
http://www.youtube.com/watch?v=FZh-CRneIII
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
nialaz
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/01/09, 23:09




de nialaz » 25/02/09, 22:23

Vă mulțumim pentru sfaturi! : Cheesy:

Videoclipul îl văzusem deja și acesta este cel care m-a încurajat să mă orientez către compozit. Dar când vine timpul să-ți dai seama, ajungi mereu să-ți pui multe întrebări!

În ceea ce privește starea suprafeței matriței, fac ultimele atingeri pentru a reduce porozitatea. Într-adevăr pot întări și netezi suprafața cu un compus de nivelare destul de lichid. Am făcut deja pe pereți.
Mă gândeam și la pictură. Pe de altă parte, acrilic sau glicero?

În ceea ce privește rășina, am sunat astăzi și producătorul Soloplast pentru sfaturi. Tehnicianul mi-a cerut să îi trimit proiectul pentru a-mi da sfaturi bune, dar de fapt m-a îndreptat spre poliester.

wazaibzh,
pentru ceara, am crezut un lichid. Am vazut pe internet ca trebuie sa pui mai multe straturi si sa stralucesti in fiecare!?
pentru gel coat: reușim să-l întindem cu o grosime uniformă? Matrița mea are margini drepte ca flanșă și armătură.
În cele din urmă, după turnare, m-am gândit să mă lipesc de compozitul mylar. Crezi că îl pot pune în fundul matriței înainte de laminare?

Vă mulțumim din nou pentru ajutor.
Postez câteva poze.
0 x
nialaz
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/01/09, 23:09




de nialaz » 25/02/09, 22:34

Poze ..

Prima matriță utilizată pentru realizarea matriței de ipsos:

Imagine

Apoi matrița de ipsos realizată cu o primă netezire cu tencuiala

Imagine


În cele din urmă un pdf care descrie proiectul
Imagine
0 x
nialaz
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/01/09, 23:09




de nialaz » 25/02/09, 22:36

0 x
nialaz
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/01/09, 23:09




de nialaz » 25/02/09, 23:01

Pentru a termina de descris testele mele,

așa am făcut primul matriță:
1 - realizarea curbei parabolice pe hârtie milimetrică
2- realizarea unei curbe la 4 mm de aceasta pentru a ține cont de grosimea Depron
3- tăierea hârtiei de-a lungul curbei
4- o bucată de pâslă urmând tăietura plasată pe o foaie de polistiren extrudat gros de 2 cm
5- tăiați polistirenul puțin deasupra pâslei
6- șlefuire pentru a vă apropia ușor de forma parabolică în timp ce încercați să rămâneți pe margine

Așa că am făcut 3 șabloane pe care apoi le-am pus la loc pentru a le alinia.
Desenați pe o placă de polistiren cu o placă Depron pe ea care se conformează formei dacă se aplică presiune peste tot.

Am asamblat totul cu lipici Depron asigurând presiunea prin cleme completate cu mase distribuite ici și colo.
Hârtie milimetrică
Imagine


Realizări anterioare și dezamăgitoare
: Lol:
Aici un ipsos turnat pe o formă parabolică (fabricare similară cu ceea ce tocmai am descris, dar folosind lemn în loc de polistiren). Hârtie de aluminiu lipită (cu dificultate) pe ea

Imagine

Aici o cutie în care există jiguri parabolice din lemn pe care Depron fixat apoi a lipit (din nou cu dificultate) aluminiu

Imagine
0 x
wazaibzh
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 04/01/09, 18:07
Locul de amplasare: Bretagne




de wazaibzh » 26/02/09, 20:27

citate:
wazaibzh,
pentru ceara, am crezut un lichid. Am vazut pe internet ca trebuie sa pui mai multe straturi si sa stralucesti in fiecare!?
pentru gel coat: reușim să-l întindem cu o grosime uniformă? Matrița mea are margini drepte ca flanșă și armătură.
În cele din urmă, după turnare, m-am gândit să mă lipesc de compozitul mylar. Crezi că îl pot pune în fundul matriței înainte de laminare?

pentru ceara prefer ceara pastă (adesea pe bază de carnauba) și în ambele cazuri aveți nevoie de fapt de mai multe straturi și lustruire.
da, gel coat-ul manual (care nu se poate pulveriza) este gros și îl puteți trece cu o perie într-un strat încrucișat sau cu o rolă, dacă nu puteți pune grosimea, lăsați-o să se usuce și treceți un al doilea strat
Sper că marginile drepte ale matriței dvs. nu vor împiedica demolarea, dar dacă v-ați demoldat preforma, ar trebui să vă simțiți bine?
pentru mylar aș aștepta să-l lipesc pe piesa odată terminată
pentru rășină și gel coat este nevoie de poliester! chiar dacă mirosul este cu siguranță dezgustător!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 187