Energia geotermală în regiunea Lille

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
ADULille
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 29/07/14, 14:56

Energia geotermală în regiunea Lille




de ADULille » 29/07/14, 15:10

bonjour,

Ați experimentat vreunul dintre voi energia geotermală în Lille și în regiunea sa?

La agenția de dezvoltare și urbanism din Lille, am dori să avem feedback pentru a evalua potențialul acestei energii, pentru a studia dezavantajele și avantajele acesteia și, astfel, să știm dacă este o energie care trebuie dezvoltată sau nu pe rotunjire ...

Bună ziua!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16128
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 29/07/14, 16:55

ce tip de energie geotermală? Pompe de căldură aer / saramură cu rețea de conducte subterane?
0 x
Imagine
ADULille
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 29/07/14, 14:56




de ADULille » 29/07/14, 17:10

Toate tipurile de energie geotermală asistate de pompe de căldură ...
Adică
-rețea țevilor îngropate = sonde verticale, coșuri geotermale sau senzori orizontali = pompa de căldură sol / apă în general (sau sol / sol, uneori numită gaz / gaz)
-energia geotermala pe apa subterana = pompa de caldura apa / apa

Nu cred că există pompe de căldură cu apă / glicol ... :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16128
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 29/07/14, 19:28

Oh, păi :P

http://www.dimplex.de/fr/pac/eau-glycolee-eau.html

faci un stagiu, nu-i așa? :P
0 x
Imagine
ADULille
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 29/07/14, 14:56




de ADULille » 30/07/14, 12:03

Da destul! :) Am avut deja ocazia să discutăm?

Vă mulțumim pentru acest link, de fapt am crezut că PAC-urile de saramură / apă sunt PAC-urile solului / apei, dar PAC-urile solului / apei sunt PAC-uri care utilizează senzori de agent frigorific! Vă mulțumesc că mi-ați permis să realizez acest lucru! : Idee:
Pe de altă parte, nu evocă pompele de căldură aer / saramură .... dar nu mă interesează prea mult energia aerotermală.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16128
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 30/07/14, 14:05

știi că glicolul este doar acolo pentru a împiedica înghețarea lichidului de răcire.

Putem lua în considerare totul în PAC, aer / aer, aer / apă, apă / aer și apă / apă, iar când spun „apă”, este mai mult un lichid antigel decât orice altceva.

Deci ... din punct de vedere al costului, aerul / aerul este cel mai economic de cumpărat, dar COP (coeficientul de performanță) este puțin mai mic în utilizare

Pentru aer / apă, țevile orizontale îngropate sunt mai puțin costisitoare decât găurirea, mai ales dacă le așezați atunci când construiți o casă (doar împingeți umplutura extrasă din fundație deasupra acesteia, aveți nevoie de cel puțin 1m înălțime îngropată.

Există, de asemenea, apă / apă pentru cei care au încălzire prin pardoseală.

Avantajul unei pompe de căldură în comparație cu un radiator este că pentru 100 W de energie electrică consumată, veți obține între 200 și 500 W putere termică, în timp ce cu un radiator cu efect Joule, este de 100 W pentru 100 W .

COP este între 2 și 5 în funcție de sisteme și de temperaturile interioare / exterioare, acest COP este raportul dintre puterea termică obținută și puterea electrică utilizată.

Pompele de căldură sunt destul de eficiente din punct de vedere al costurilor și practice atunci când nu este prea frig în exterior, în special aer / aer.

Dar pompele de căldură consumă electricitate. Deci, sunteți dependent de prețurile elecției + nu întotdeauna metoda de producție ecologică!

Iată câteva idei.
0 x
Imagine
ADULille
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 29/07/14, 14:56




de ADULille » 31/07/14, 12:27

Mulțumim Remundo pentru postarea ta! :)

Problema cu pompele de căldură cu aer / ... este că, după cum spuneți, "pompele de căldură sunt destul de profitabile și practice atunci când nu este prea frig afară", suntem încă în nordul orașului Lille, chiar și la mijlocul sezonului eficacitatea PAC este compromisă ... : Lol:


Prin urmare, ne interesează energia geotermală pentru a avea o metodă de încălzire eficientă și în perioadele reci.

Ar fi oare asta forum oameni din zona metropolitană Lille care au experimentat deja cu energia geotermală asistată de PAC?
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 03/08/14, 11:38

Problema cu pompele de căldură cu aer / ... este că, după cum spuneți, "pompele de căldură sunt destul de profitabile și practice atunci când nu este prea frig afară", suntem încă în nordul orașului Lille, chiar și la mijlocul sezonului eficacitatea capacului este compromisă ... Râzând

Nu există mai multe zile de îngheț în nordul Calais decât în ​​Provence, chiar și puțin mai puțin:
http://www.meteopassion.com/jours-avec-gel.php

Locuiesc în Provence M-am încălzit în această iarnă cu un capac de aer / aer și am consumat puțin mai puțin de 400 kwh de electricitate: și puțin lemn pentru zilele geroase.
Întregul reprezintă o investiție mult mai mică decât un pac geotermic.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16128
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 03/08/14, 15:07

asa este Raymon,

Pompa de căldură aer / aer este adesea o încălzire ușoară, iar căldura este dată în mod specific de un coș de fum auxiliar.

Lille este un climat rece, dar nu înghețat, deoarece oceanul / Canalul reglează temperatura.
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 340