Depozit de hidrogen la presiune scăzută

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 29/02/08, 10:19

mmmmmmmmmmh!
hidruri metalice! Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rescwood
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 05/09/05, 14:30
Locul de amplasare: Luxie (Belgia de Sud)




de rescwood » 29/02/08, 11:32

OK pentru randamente, dar nu este criteriul dominant pentru transport, este autonomie SI usurinta in depozitarea combustibilului


Ei bine, da, și acesta este subiectul original.

În practică, CEA prognozează pentru 2015 o densitate de 2,7 kWh/L sau 9,72 MJ/L Mult prea mică, deoarece 10 MJ /40 MJ = 0,25. Pentru a concura cu hidrocarburile, eficiența unei pompe de căldură ar trebui să fie de 4 ori mai mare decât a unui motor termic (30%): imposibil (120%, cu excepția ventilatoarelor superunităților cu hidrogen)


Și ce veți face când nu vor mai fi hidrocarburi disponibile pentru a satisface nevoile noastre energetice?

Hidrogenul este un candidat potențial interesant ca vector energetic „transportabil și stocabil” pentru a înlocui hidrocarburile.
În acest context, pila de combustibil este cea mai bună tehnologie disponibilă pentru a o transforma în energie mecanică.
Cu excepția oricărei noi descoperiri senzaționale, cea mai eficientă tehnologie pentru producerea hidrogenului este electroliza apei. Dacă implementarea unor reacții de laborator spectaculoase destinate școlarilor în căutare de senzații tari ar fi fost o soluție „econologică” la sinteza acesteia, aceasta ar fi fost deja aplicată de mult timp în procesele industriale consumatoare de H2.

Productie la cerere in situ in toto, cu apa si un metal foarte electropozitiv capabil sa sparga apa!



Pentru informarea dumneavoastră, Na trebuie păstrat în ulei, eter de petrol sau într-o atmosferă inertă, deoarece se oxidează cu umiditate. Același lucru pentru K. Acest lucru poate cauza mici probleme tehnice...

Pentru elevi:

Fe + 2HCI -> FeCl2 + H2
Zn+2HCI->ZnCI2+H2
2 Al + 2 NaOH + 6 H2O --> 2 NaAl(OH)4 + 3 H2
Dernière édition alin rescwood 29 / 02 / 08, 11: 38, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 29/02/08, 11:37

Salut Tigger!

Eu sunt Winnie l'Auvergnat : Cheesy:

Si tu esti din Auvergne? Pentru că pe acest subiect mi se pare că sunt singurul reprezentant al arvernilor :D
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 29/02/08, 11:49

Salut Rescwood!

rescwood a scris:Și ce veți face când nu vor mai fi hidrocarburi disponibile pentru a satisface nevoile noastre energetice?


Ah Ah! Nu-ți face griji pentru mine... Am o mulțime de idei... Trebuie să facem hidrocarburi de origine solară... În special prin termoliza biomasei. Și mai presus de toate, pe cât posibil, promovați hibridizarea electrică/termică a vehiculelor... 1L/100 km este în întregime posibil pentru 75% dintre mașinile care fac călătorii scurte (<100 km). Complementul este electric (solar desigur : Cheesy: )

Am deja motoarele ultra-compacte care permit hibridizarea completă a hibridului...

Și am primit undă verde de la Ministerul Apărării/INPI și voi publica conceptul PHRSD foarte curând:
capcană hipertermică a radiației solare directe

o să se încălzească băieți :!: : Lol:

Cu excepția oricărei noi descoperiri senzaționale, cea mai eficientă tehnologie pentru producerea hidrogenului este electroliza apei.

Poate nu cea mai eficienta in functie de provenienta energiei electrice, daca este regenerabila sau solara, OK :!:

Productie la cerere in situ in toto, cu apa si un metal foarte electropozitiv capabil sa sparga apa!

Pentru informarea dumneavoastră, Na trebuie păstrat în ulei, eter de petrol sau într-o atmosferă inertă, deoarece se oxidează cu umiditate. Același lucru pentru K. Acest lucru poate cauza mici probleme tehnice...

Pentru elevi:

Fe + 2HCI -> FeCl2 + H2
Zn+2HCI->ZnCI2+H2
2 Al + 2 NaOH + 6 H2O --> 2 NaAl(OH)4 + 3 H2


Ei bine, ai nevoie de acid clorhidric... trebuie să-l faci cu diclor din... electroliza sării... ea însăși făcând sodiu pur.

Sau ai nevoie de sifon și aluminiu... ne întoarcem la electroliză.

Depozitarea sodiului nu pune nicio problemă deosebită, trebuie doar să-l protejați de apă și să înmuiați lingourile în ulei...

În comparație cu benzină... nu e distracție să fumezi lângă ea. Pentru sodiu, este apa, asta-i tot!

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
rescwood
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 05/09/05, 14:30
Locul de amplasare: Luxie (Belgia de Sud)




de rescwood » 29/02/08, 12:38

Referirea:
Cu excepția oricărei noi descoperiri senzaționale, cea mai eficientă tehnologie pentru producerea hidrogenului este electroliza apei.

Poate nu cea mai eficienta in functie de provenienta energiei electrice, daca este regenerabila sau solara, OK


Și dacă nu este regenerabilă sau solară, care este atunci cel mai eficient?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 29/02/08, 12:41

Rescwood,

Am vrut să spun că solarul mi se pare cel mai interesant : Cheesy:

Nu te-am șocat prea tare :?: :P
0 x
Imagine
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 29/02/08, 12:59

rescwood a scris:
În practică, CEA prognozează pentru 2015 o densitate de 2,7 kWh/L sau 9,72 MJ/L Mult prea mică, deoarece 10 MJ /40 MJ = 0,25. Pentru a concura cu hidrocarburile, eficiența unei pompe de căldură ar trebui să fie de 4 ori mai mare decât a unui motor termic (30%): imposibil (120%, cu excepția ventilatoarelor superunităților cu hidrogen)


Și ce veți face când nu vor mai fi hidrocarburi disponibile pentru a satisface nevoile noastre energetice?


uraniul este și un „combustibil” fosil, care va dispărea în 85 de ani după consumul nostru actual, după nu mai țin minte ce sursă... Pun pariu că va mai rămâne petrol, cu toate centralele adăugate, fără să mai iau în calcul. reincarcarea vehiculelor electrice...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rescwood
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 05/09/05, 14:30
Locul de amplasare: Luxie (Belgia de Sud)




de rescwood » 29/02/08, 14:28

Nu te-am șocat prea tare


Nu, dar există cititori care ar putea trage concluzii eronate din anumite comentarii...

Ah Ah! Nu-ți face griji pentru mine... Am o mulțime de idei... Trebuie să facem hidrocarburi de origine solară... În special prin termoliza biomasei.


Nu există hidrocarburi în soare și, din câte știu, nimeni nu a găsit încă o modalitate de a transforma radiațiile în hidrocarburi. : Cheesy: . În ceea ce privește biomasa, randamentul este chinuitor :| : doar 1% din radiația solară convertită. Și dacă adăugăm și cel al termolizei..... În plus, perfect inutil și risipitor de energie dacă cultivăm o specie care produce în mod natural produse combustibile.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 29/02/08, 14:32

Cred că Remundo a vrut să vorbească despre combustibilii BTL (biomasă la lichid) precum biogazul transformat în motorină?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 29/02/08, 15:47

Oh, dar da!! Putem face termoliza biomasei, reacția Fisher Tropsch în spatele ei și până acum, combustibil!!

Există o grămadă de sisteme, după cum subliniază Jonule, tu BTL (biomasă în lichid) și CTL (cărbune în lichid) pe care germanii le foloseau deja în timpul celui de-al doilea război mondial pentru a-și propulsa avioanele... De fapt, le mai rămânea doar cărbune. :!:

Iată, aruncați o privire la asta
http://www.cea.fr/var/plain/storage/ori ... 8c4662.pdf

Capcana mea solară hipertermică va furniza căldură peste 1000°C fără probleme.

@+
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 219