Întrebare privind compoziția chimică a biogazului

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
marc91
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 09/11/08, 13:18
x 2

Întrebare privind compoziția chimică a biogazului




de marc91 » 16/02/13, 07:58

bonjour
Am citit multe despre biogaz
relativ usor de produs, se pare ca acesta
conțin o bună parte de CO2, hidrogen sulfurat
si multa umiditate.
Am mai gasit intr-un document ca prin filtrarea lui printr-o sita metalica (vata de fier) ​​si aschii de lemn am reusit sa scoatem hidrogenul sulfurat, ce zici de asta?
pentru umiditate există vreo modalitate de a usca gazul?
și ce să faci cu CO2

merci :D
0 x
hrănit cu ecolo de gogo
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 16/02/13, 10:19

Această purificare se numește „liniarizare biogaz” pentru a aproxima cât mai bine proprietățile gazelor naturale.

CO2 difuzează în apă, barbotarea elimină o mare parte din el.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 16/02/13, 13:36

CO2 se dizolvă în apă, dar cantitatea de CO2 absorbită este limitată, deci apa trebuie reînnoită

apa problematica dizolva si metanul... deci acest sistem de apa determina o pierdere semnificativa de metan... din fericire CO2 este mai solubil decat metanul dar dizolvarea in apa simpla pierde prea mult metan

soluție, găsiți un produs care absoarbe CO2 mult mai mult decât metanul: apă și calcar

treceți metanul printr-o coloană plină cu pietriș de calcar și stropită cu apă... această apă va dizolva CO2, va deveni acid și va consuma calcarul, ceea ce îi permite să absoarbă și mai mult CO2

apa care iese la fundul coloanei este foarte bogată în calcar și C02: trebuie doar să o lași să curgă în aer liber, astfel încât să-și piardă CO2 și calcar, ca o fântână pietrificată, și să poată fi reutilizată în circuit inchis

datorită calcarului putem elimina tot CO2 cu un debit mai mic de apă, pierzând astfel mai puțin metan decât cu apa pură

o altă observație barbotarea unui gaz într-un lichid nu este practică: provoacă o pierdere de presiune care trebuie compensată de o pompă... trecerea gazului printr-o coloană de pietriș stropită cu apă permite trecerea gazului fără depresiune de pierdere.
0 x
marc91
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 09/11/08, 13:18
x 2




de marc91 » 17/02/13, 09:57

chatelot16 a scris:CO2 se dizolvă în apă, dar cantitatea de CO2 absorbită este limitată, deci apa trebuie reînnoită
..............

datorită calcarului putem elimina tot CO2 cu un debit mai mic de apă, pierzând astfel mai puțin metan decât cu apa pură

o altă observație barbotarea unui gaz într-un lichid nu este practică: provoacă o pierdere de presiune care trebuie compensată de o pompă... trecerea gazului printr-o coloană de pietriș stropită cu apă permite trecerea gazului fără depresiune de pierdere.


într-un text despre instalația realizată de Jean Pain, autorul spune că a „filtrat” gazul prin pietre...

biogazul fiind FOARTE umed, nu ar fi suficient pentru a dizolva calcarul?, sau pentru a asigura irigarea prin picurare?
0 x
hrănit cu ecolo de gogo
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 18/02/13, 20:44

Capăt

o sită moleculară pentru a usca gazul, poate asta face?

http://fr.wikipedia.org/wiki/Tamis_mol%C3%A9culaire
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 18/02/13, 23:04

da sita moleculara este solutia moderna in laborator... dar este o solutie profitabila pentru biogaz?

Mă feresc de soluțiile moderne care sunt prea scumpe pentru a fi profitabile

Îmi place vechea clorură de calciu bună: granule de rubson sau alte mărci

clorura de calciu absoarbe multă apă, devine un lichid care este încă foarte flămând de apă... trebuie să păstrați această soluție diluată de clorură de calciu pentru a o usca la căldura unui șemineu, sau la soare pentru a o reutiliza

la fel si pentru absorbtia CO2, calcarul este o metoda veche, exista si alte solutii mai moderne dar mai scumpe
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 19/02/13, 00:08

Nu stiu, spun asta ca sa ajut daca se poate oferi o solutie dupa ce stiu daca e cea mai buna sau nu....

Cât despre sita moleculară, întrebați aici, de exemplu, ei fac clorură de calciu și sită moleculară...

trebuie sa fie in jur de 40 euro/Kg sita vazand ca in 2008 era in jur de 20 cred...pai nu cu ei dar nu trebuie sa fim departe de aceasta aproximatie.. pentru clorura cat este ?

Si mic detaliu, sita moleculara se usuca si ea si poate fi refolosita...la fel...

Întrebarea producătorului este, prin urmare, poate soluția pentru a ști care sită sau clorură este cea mai bună soluție ;) ...

Nu mai pot spune nimic despre subiect, redevin cititor după ce am adus mica mea contribuție... :) ;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 19/02/13, 01:00

clorura de calciu este 1 sau 2 euro pe kg... atat de ieftina incat deseori aruncam solutia diluata fara sa incercam sa o reciclam

în plus, 1 kg de clorură de calciu absoarbe câteva kg de apă, deoarece soluția concentrată continuă să fie înfometată de apă până când este puternic diluată.

clorura de calciu este un deșeu din anumite industrii chimice... valoarea ei este aproape zero și costă doar prețul ambalajului și transportului

problema cu clorura de calciu este că aveți nevoie de un absorbant suficient de mare pentru ca viteza gazului să fie foarte scăzută și că gazul nu provoacă acest produs oarecum coroziv

sita moleculară este mai potrivită pentru debite mari

trebuie să ne ferim de sursele actuale de informare care uită mereu de vechile mijloace care sunt adesea mai profitabile în dimensiuni reduse
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 19/02/13, 13:06

Nu este fals...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 244