Izolație exterioară

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
ucigaș
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/11/09, 22:16

Izolație exterioară




de ucigaș » 11/11/09, 18:57

Am întrebat despre izolația exterioară, aș dori să optez pentru acest tip de izolație, dar mi s-a spus că putem vedea amplasarea panourilor izolatoare pe tencuială.
Izolația trebuie să se oprească la 15cm de sol? Modifică acest aspect aspectul exterior creând un offset pe sol?
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21

Re: Izolație exterioară




de aerialcastor » 11/11/09, 22:42

killkiller a scris:Am întrebat despre izolația exterioară, aș dori să optez pentru acest tip de izolație, dar mi s-a spus că putem vedea amplasarea panourilor izolatoare pe tencuială.


Nu am auzit niciodata de asta. În orice caz, este clar că producătorul de fațade are o treabă proastă. Există o mulțime de realizări în Franța și mai ales în străinătate.

Killkiller a scris:Izolația trebuie să se oprească la 15cm de sol? Modifică acest aspect aspectul exterior prin crearea unui offset la sol?


Nu, dimpotrivă, izolația trebuie să coboare de-a lungul peretelui de bază pentru a evita o punte termică. Această izolație trebuie făcută cu un material care să susțină umiditatea, deci PU, PSe sau mai bine plută (dar €€€).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147