Lamele pentru o mică moară de vânt ...

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
epfyffer
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 08/06/11, 10:43
Locul de amplasare: Elveția
x 1

Lamele pentru o mică moară de vânt ...




de epfyffer » 09/07/13, 13:49

Bonjour à tous,

Am o mică întrebare: am făcut o mică moară de vânt pentru terasa mea din material reciclat: un tub din oțel inoxidabil cu un butoi ca un covoraș, două roți mici pentru scuter (în special rulmenții) pentru axa moară și să o lase să se întoarcă pentru a prinde vântul din față, unul sau două șuruburi și piulițe din oțel inoxidabil, iar lamele să dateze un prag de ușă din aluminiu pe care l-am tăiat în 5 secțiuni și pe care l-am fixat pe roată. Pentru moment, fără coadă de direcție, se echilibrează singur în fața vântului.
Prototipul rulează destul de mult, dar, după cum vă puteți imagina, se învârte doar atunci când vântul devine puțin vioi. Lamele sunt funcționale, dar nu optime (asta e cel puțin de spus ...).

Așa că am vrut să știu ce altceva aș putea încerca să montez ca palete pe turbina mea eoliană. Am 5 spițe pe roata scuterului (roțile mici care arată ca niște patine) prin care am trecut șuruburi pentru a-mi asigura lamele actuale). Prin urmare, caut 5 lame care sunt mai optime decât vârfurile pragului ușii mele.

M-am gândit la lame de elicopter controlate de avion sau radio, dar mă întreb dacă este cu adevărat optim ca lame sau dacă trebuie să apelez neapărat la ceva mai „serios”. Știind că încerc experimentul în recuperare. numai că aș putea întreba magazinul local de RC dacă nu au lame de lichidat, asta m-ar tenta mai mult decât să comand palele turbinei eoliene care costă un braț ...

Nu caut perfecțiunea, ci doar să văd cum fiara se întoarce când bate vânt ... O strop de spray de culoare și iată terasa luminată :-)

Vă mulțumesc anticipat pentru idei sau comentarii. Fotografiile le voi posta în scurt timp : Mrgreen:
0 x
_________________________
http://www.pouleto.ch/solaire
Putina noastră contribuție la o lume mai ecologică ...
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 10/07/13, 09:10

realizează lame de pânză :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 10/07/13, 10:54

scânduri bune de lemn vechi! este cel mai ușor să încercați dimensiunea dorită!

de ce aripile vechii mori erau făcute din pânză? pentru că trebuia să le faci suficient de mari pentru a folosi vânturile slabe și asta ar fi spart totul în caz de vânt puternic ... așa că atunci când vântul era prea puternic, am urcat pe aripă pentru a scoate pânza!

în model redus, rezistența materialelor este favorabilă, putem realiza aripi simple din lemn care susțin vânturile puternice

De asemenea, căutați pe google aripile berton: aripă cu geometrie variabilă care a modernizat moara de vânt în 1850
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 235