Performanță termodinamică mai bună?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
harry încântat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 18/03/08, 14:30

Performanță termodinamică mai bună?




de harry încântat » 19/08/08, 12:05

Dintre toate procesele achiziționate și cele în curs de dezvoltare, care proces oferă în prezent cel mai bun randament termic / cinetic, precum și valoarea acestui randament și condițiile necesare pentru obținerea acestuia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 19/08/08, 12:36

Se disting 2:

a) Turbină cu ciclu combinat cu abur pe gaz : Randament de 54%. Folosit în unele benzinării moderne, dar încă rar. În comparație, o centrală nucleară are o eficiență de 35%.

b) Motor diesel în 2 timpi foarte lent :> 50% randament.

vincent27 a scris:Nu, cele mai mari motoare diesel lente au cele mai bune randamente.
Pe garnituri, dieselul electric este instalat din motive de confort (vibrații, zgomot, distribuția camerelor de mașini, dimensiuni).
Pe navele comerciale, motoarele lente (adesea în 2 timpi) sunt acum instalate rotind la 100 - 150 rpm, dezvoltând 95000 CP și cu un consum specific foarte redus.

Acestea ard combustibil greu, dar standardele actuale de emisie limitează degajările.
Și atunci combustibilul greu este mult mai puțin costisitor de produs decât motorina, ceea ce provoacă o cantitate mare de resturi.

În sfârșit, sunt mașini magnifice și grandioase ...

Imagine

Citat de pe site:

Motorul diesel "Sulzer" Wartsila în 2 timpi este cel mai puternic și mai eficient din lume astăzi. Alezaj de 965 mm și cursă de 2489 mm.
Disponibil de la 6 la 12 cilindri on-line, ceea ce ne face în cei 21845 litri pentru cei 12 cilindri.
În versiunea cu 12 cilindri, motorul cântărește mai mult de 2000 de tone
arborele cotit depășește 300 de tone).
Puterea continuă maximă este de 89640 CV la 100 rpm (în versiunea cu 12 cilindri), puterea livrată la punctul de consum minim este de 53244 CP la 90 rpm. Cilindrul 12 a depășit 100000 CP în timpul încercărilor de viteză mare (doar la 101,5 rpm).

Consumul de motorină la puterea maximă este de 0,126 kg / hp / oră (consumul de combustibil standard britanic). Consumul de motorină în punctul economic este de 0,118 kg / cv / oră (BSFC).

Din punct de vedere economic, Sulzerul depășește randamentul cu 0,5. Pentru comparație, motoarele de automobile și aeronave mici (cu bujii) au un consum BSFC de 0,181 până la 0,272 kg / hp / oră cu un randament de 0,25 la 0,3

Chiar și la eficiența maximă, Sulzer consumă aproape 6284 litri de motorină pe oră. "
0 x
harry încântat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 18/03/08, 14:30




de harry încântat » 19/08/08, 16:28

Nu vorbesc despre combustibil> conversie cinetică.


Am 1W de căldură, câți W de energie cinetică pot obține cel mult cu practicile pe care le cunoașteți (turbină cu abur, stirling, seebeck, ...)?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 19/08/08, 16:42

Doar ti-am raspuns ???

Altfel scuze nu înțeleg nuanța ... din moment ce combustibil + aer = căldură ...

:?: :?: :?:

Te rog să fii mai clar
0 x
harry încântat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 18/03/08, 14:30




de harry încântat » 19/08/08, 17:04

Nu vreau să folosesc combustibil, nu ar fi economic
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 19/08/08, 17:28

Ei bine, a trebuit să o specificați în întrebarea dvs., așa că nu sunt ghicitor!

Dar pkoi ca? Pentru că sunt unii mai puțin murdari decât alții ...

S-ar putea să vă gândiți foarte bine să creați un ciclu combinat cu gazificarea lemnului ... chiar dacă nu credeți că a fost încă încercată ...
0 x
harry încântat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 18/03/08, 14:30




de harry încântat » 19/08/08, 22:59

Nu, este mai mult legat de capcana solară a lui Rémundo, chiar mă interesează.

Am vrut să cunosc randamentele care vor fi posibile pentru a obține prin trecerea căldurii create de capcana solară pentru a crea energie cinetică.

Celon unii, stirling-ul va putea avea asta (nu este deja rău, ți-l acord) 50% din rentabilitate max.

Pentru turbine cu gaz fluid / comprimat, nu știu randamentele posibile.

Pentru roata Minto, acest lucru a fost foarte puțin experimentat, așa că nu putem ști cu adevărat.

Pentru celulele cu efect seebeek, randamentul este destul de redus (nu mai am procentul în minte)

Scopul nu este neapărat să producă electricitate, ci mai presus de toate să aibă o forță motrice.
0 x
harry încântat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 18/03/08, 14:30




de harry încântat » 19/08/08, 23:16

Tocmai am văzut o ilustrare pe Wikipedia "termodinamică":

Imagine

Arată ca stirling, dar să ne imaginăm:

Iau apă la 20 ° C pe care o încălzesc la 1000 ° C într-un sistem aproape de cea mai bună izolație absolută, această apă la 1000 ° C va intra în sistem dacă este mai sus, astfel încât în ​​mod natural ciclul de depresiunea va scădea temperatura de la 1000 ° C la 20 ° C.
Apoi apa va fi reinjectată la originea sistemului.

Vorbim despre un sistem în care izolația este completă.

Cum ar putea fi eficiența maximă a acestui tip de sistem?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 13/08/09, 09:35

Revin la subiect după ce am dat peste acest articol, similar cu prima postare a acestui subiect:

Cel mai puternic motor diesel din lume:
xelopolis.com/Xdossiers/dossier_1006_the+most+powerful+diesel+engine+world.html

Randamentul depășește 50% !! și fac cogenerare pe evacuare, nu rău

Imagine
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 13/08/09, 09:40

Capt_Maloche a scris:Randamentul depășește 50% !!


Ei bine, dacă nu mă înșel, acest lucru a fost pentru toate vehiculele diesel (foarte) lente (în 2 timpi) pentru o vreme ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 280