Mulțumesc tuturor celor care m-au ajutat la construcție!

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2

Mulțumesc tuturor celor care m-au ajutat la construcție!




de titiyador » 20/12/14, 10:12

Bună ziua, mulțumesc tuturor celor care au putut să mă ajute să realizez turbina eoliană Piggott cu un diametru de 1200 mm și 200w nominal.

Două scurte videoclipuri ale mașinii și reglarea electrică:

https://www.youtube.com/watch?v=JYNWqN9e8r8

https://www.youtube.com/watch?v=hfO1H21-L_k

Multumesc din nou! Tim.
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 21/12/14, 11:14

Am observat un lucru amuzant. Și când încep ... : Cheesy:

De fapt, turbina eoliană se rotește rapid uneori și frânează brusc (aproape oprindu-se). Cred că trebuie să fie regulatorul de sarcină care își face treaba (scurtcircuitează automat fazele de peste 15v), dar este totuși ciudat. Nu ar fi mai degrabă începutul încărcării către baterii? Deoarece cablul meu este extrem de subțire (îl voi schimba, trebuie să merg să cumpăr câteva), adică 1.5 mm² de la turbina eoliană la regulator (mă gândesc, de asemenea, să pun 6 mm² pentru distanța d 'aproximativ 10m între turbina eoliană și regulator, sună bine pentru tine? (putere nominală 200w (16A) în 12v)) este ciudat să ai o tensiune atât de mare cu o secțiune atât de subțire de cablu, nu?

De asemenea, un al doilea truc ciudat este că am un convertor de tensiune (practic pentru mașină) și nu un invertor (încerc să aflu diferența dintre cele două) care este conectat la o baterie și care alimentează un rezistență mică la încălzire. Funcționează bine o vreme, dar dintr-o dată, ledul verde devine roșu, apoi verde, apoi roșu etc ... Aici iau tensiunea la bornele bateriei: oscilație între 9.9 și 10v ... Cum se face- Dispozitivul pompează atât de multă tensiune? (la bază (adică în repaus, fără convertorul conectat) bateria are o tensiune de aproximativ 12.2v). Ar putea fi bateria moartă și / sau inadecvată (nu o baterie eoliană sau solară)? sau că un convertor nu este potrivit pentru instalare (spre deosebire de un invertor?) ...

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri, sunt puțin pierdut. După aceea poate „ceva” lipsește și în instalare ...

Ei bine, asta e plin de întrebări!

Tim. :D
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 22/12/14, 08:57

bonjour,
Multe informații lipsesc:

- Puterea de ieșire în W a convertorului 12V - 220V
- Caracteristicile bateriei de 12V (model de mașină?) Capacitate în Ah
- Puterea în W a rezistorului pe care îl utilizați (a priori este un model de 220V conectat la ieșirea convertorului)

Convertorul de tensiune trebuie să intre în siguranță și să se întrerupă atunci când tensiunea bateriei devine prea mică (a mea întrerupe în jur de 10,5 V)

Când o baterie de 12V scade în tensiune, fie este descărcată, fie este defectă. Dacă este o baterie de electroliți lichizi, nivelul său de electroliți poate fi insuficient. Dacă este o baterie de gel de electroliți, nu adăugați apă.
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 22/12/14, 09:40

Salut Citro,

Multumesc pentru raspuns. Într-adevăr, îi lipsesc multe informații pentru o dată. Aici sunt ei:

- pe convertor este indicat 200w
- bateria este o baterie „alfaină” de 88ah în 12v. Acesta este mai mult o baterie marină decât o mașină, potrivit vânzătorului.
- rezistența este un încălzitor cu imersiune de 50w
Da, asta face convertorul, se întrerupe și se aprinde din nou (LED roșu apoi verde apoi roșu apoi verde etc ...) după un anumit timp de funcționare. Încă am putut încălzi apa cu rezistența pentru o vreme (1 până la două ore). Dar ceea ce nu înțeleg este că turbina eoliană funcționează bine și ar trebui să încarce în mod normal bateria în același timp în care convertorul „pompează” curent.
Dar tensiunea de 12,4 volți înainte de a începe rezistența scade treptat pentru a ajunge la 9,9 -10v după un timp.

S-ar întâmpla acest lucru și cu un invertor?

Bateria este vizibilă pe următorul link: http://www.ebay.fr/itm/Alphaline-Batter ... 4897.l4275


Mulțumesc, Tim.
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 22/12/14, 10:02

Bine, acum ar trebui să faci măsurători reale cu un ampermetru.

În ceea ce privește producția turbinei eoliene, acest lucru înseamnă totuși mai mult de 16A dacă furnizează 200W în 12V ...

Prin urmare, ar fi necesar să măsurați firele turbinei eoliene înaintea regulatorului, apoi la ieșirea regulatorului, apoi la intrarea convertorului și, în cele din urmă, în curent alternativ la ieșirea convertorului.

În mod ideal, ar fi necesare 2 dispozitive pentru a putea compara raportul dintre curentul de intrare (foarte variabil) și curenții din aval de fiecare dată. : Idee:

Există în principal 2 moduri de măsurare:
- Măsurarea în serie pe circuitul de curent continuu.
- Măsurarea prin clemă de curent alternativ convențională și clemă cu senzori de efect continuu DC (echipament mai scump).
Măsurarea pe un rezistor de șunt este, de asemenea, posibilă.
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 22/12/14, 10:28

Wow! pare destul de o fabrică de gaze ...

Am făcut un mic videoclip chiar acum, astfel încât să puteți vedea instalarea și să-mi spuneți dacă ceva vă șochează sau dacă totul vi se pare normal: https://www.youtube.com/watch?v=Fwo3qhJMUrE

Nu am luat în calcul convertorul pentru moment, aș dori mai întâi să fiu liniștit că turbina eoliană încarcă bine bateriile ...
În afară de măsurarea tensiunii bateriei ca în videoclip, nu văd cum să o fac (imposibil de măsurat amperajul bateriei) ...

Tim.
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 22/12/14, 19:23

hi,

Este posibil și chiar probabil ca bateria să fie descărcată.

Cablul dvs. este evident prea subțire, dacă ar trece de 16 amperi, ar exista aproximativ 2 V de cădere de tensiune pe linie, deci cu 4 V mai puțin la regulator decât la turbina eoliană!

O modalitate simplă de a măsura amperajul este să adăugați un al treilea fir (același subțire) în paralel cu o linie (-).
Acoperit cu - la ieșirea turbinei eoliene, măsurați tensiunea între - intrarea regulatorului și celălalt capăt al celui de-al treilea fir.
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 22/12/14, 19:32

Bună Dede,

Da mi s-a părut că firul era prea subțire. Ce secțiune ați recomanda?

Chiar dacă ți-am citit sfatul pentru măsurarea amperajului de mai multe ori, nu înțeleg : Mrgreen:

Turbina eoliană iese în trei faze pe care le conectez direct la regulator (care are o intrare trifazată) care are un redresor pentru a-l converti în curent continuu ...
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 22/12/14, 20:47

O cădere excesivă de tensiune în cablul de alimentare nu poate fi exclusă.
În mașini, regulatoarele de încărcare se limitează la 14.4V.
Măsurătorile dvs. sunt mult mai jos.
Acest lucru are ca rezultat o diferență de potențial prea mică pentru a „introduce Ah în baterie”.

Ar fi interesant să faceți aceleași măsurători pe o mașină pentru a verifica dacă voltmetrul dvs. este corect calibrat și dacă tensiunea de ieșire a alternatorului depășește 14V.

Apoi, ar trebui să conectați instalația la mașină pentru a înlocui sosirea turbinei eoliene cu alternatorul mașinii.
Așadar, veți putea judeca dacă regulatorul turbinei eoliene reglează la o tensiune prea mică și împiedică încărcarea bateriei.

Pentru a ilustra punctul meu de vedere, imaginați-vă că sunteți lângă un rezervor de 2 metri înălțime cu o găleată, dacă doriți să adăugați apă în rezervor trebuie să ridicați găleată la mai mult de 2 metri pentru a o goli în cisterna. Aceasta se numește DDP (Diferența de potențial).

La munca acum.

PS: Sunt uimit, faci videoclipuri și le pui online în timp ce respiri. : Cheesy:
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 22/12/14, 21:18

Dacă este trifazat, puteți măsura tensiunea alternativă între fiecare fază la intrarea regulatorului.

Deci, ceea ce am numit al treilea fir ar fi un al 3-lea fir, pentru a măsura căderea de tensiune (în milivolți) a unei linii și a calcula curentul (dacă există zero amperi, vor exista zero volți).

Pe multimetru, firul negru ar trebui să fie pe „com” (comun) și roșu pe V, nu pe Amps.
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 524