Pompa mică de căldură apă-apă pentru ameliorarea tamponului solar?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Pompa mică de căldură apă-apă pentru ameliorarea tamponului solar?




de Christophe » 21/08/09, 16:02

C moa a relansat ideea de a combina pompa de căldură și tamponul solar pentru a crește capacitatea de tamponare și ideea mă gâdilă din ce în ce mai mult. (vezi acest subiect https://www.econologie.com/forums/cop-d-un-s ... t8220.html ) așa că mă interesez pentru a vedea dacă nu ar fi interesant în ceea ce privește energia primară mai degrabă decât să ardă 2 sau 3 metri cubi de lemn pe an la apă caldă menajeră, să nu pună o mică pompă de căldură pentru a exploata energia solară care este inutilizabilă în prezent în tamponul nostru solar, deoarece este sub 35 ° C, apa nu mai este utilizabilă pentru ACM.

Pe scurt, în mod ideal aș avea nevoie de o pompă de căldură apă-apă în „citirea temperaturii”, care ar lua jouli între, să zicem 20 și 35 ° și care ar ieși de la 45-60 ° C pentru a încălzi un rezervor de apă caldă menajeră (pentru moment furnizat cu lemn) ... să spunem cu o putere fierbinte de 2 până la 3 kW ...

Întrebați dacă există în aceste intervale T °: care este cea mai mare putere disponibilă? Maloche ai avea producatori pe care ii zieute putin? Mulțumesc.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 21/08/09, 20:01

Am făcut niște cercetări ... Cred că este blocat grav, cele mai mici pompe de căldură apă-apă costă 10-12 ... Imagine

Caut în continuare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 25/08/09, 18:41

Christophe
Ai văzut asta
http://www.elcobelgium.be/fr/produits/energies-renouvelables
Este un capac special conceput pentru ECS : Idee:
Nu știu produsul sau prețurile, dar există un pdf tehnic pe pagină.
Depinde de tine
@+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 25/08/09, 18:46

Ah nu nu găsisem asta! Te gândești la MULTIAQUA
Pompe de căldură apă / apă, Putere 3,8 kW Presupun?

Ah da a priori s-ar putea lipi ... pentru a vedea prețurile: http://www.elcobelgium.be/webfm_send/38

Ah grozav, tocmai am văzut!

Exact asta aș avea nevoie în ceea ce privește puterea (1.1 electrică, 3.8 termică) ... Văd dacă pentru „restul” se poate lipi!

A priori da: mini rece T ° = 10 ° C ... apoi cu 10 până la 30 ° C în sursă „rece” ar trebui să crească bine !!

Ar trebui să facă calculul rentabilității pe termen lung pentru a vedea dacă merită!

Multumesc oricum! Ai găsit rara perlă! Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/08/09, 19:10

Aveam de gând să vă refer la ideile lui José Maria de Laminne, de la compania Econo de Gembloux, dar compania a dat faliment în noiembrie 2008.

Teoria lui De Laminne este că a stocat energie în pământ, sub casă, la aproximativ 15 ° C și a recuperat-o cu o pompă de căldură cu o eficiență bună. Există o modalitate de a recupera site-ul cache, căutând „pompa de căldură solară econo gembloux” pe google
Sunt prea sumbru ca să fac din nou cercetarea.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 25/08/09, 19:15

Ah, trebuie să le luați acumulatorul de apă caldă menajeră ... pentru că schimbătorul „fierbinte” se pare că este în aer liber!

Ah mă deranjează pentru că am cumpărat un rezervor de apă caldă menajeră cu două schimbătoare acum 2 ani ... să văd dacă pot tăia și suda o flanșă pe el ... este posibil (este un 30 de ani suficient de puternic).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 25/08/09, 19:17

elefantul a scris:Aveam de gând să vă refer la ideile lui José Maria de Laminne, de la compania Econo de Gembloux, dar compania a dat faliment în noiembrie 2008.


O, băiete, îi văzusem la mai multe spectacole din Belgia ...
Mi s-a părut că au făcut montaje originale frumoase ...

Poate un pic prea drăguț?

Ei bine, cred că cu pompa de căldură ELCO de 3.8 kW o va putea face ... pentru a vedea prețul investiției (2000 € mi se pare un maxim acceptabil ...).

Vreau să-i sun mâine: au o agenție la Liege.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 25/08/09, 22:16

După reflecție, cred că ar trebui să merg mai degrabă pe modelul mai mic apă-apă Aquatop care este absorbit de 1.2 kW, 5.4 kW termic: Modelul T05C din acest document http://www.elcobelgium.be/webfm_send/23

Această pompă de căldură are conexiuni hidraulice pe partea fierbinte, nu doar un schimbător ca cel pentru apă caldă menajeră, așa că, dacă este necesar, acest lucru va permite căldura să fie utilizată pentru altceva, dacă este necesar ...

Pe de altă parte, s-a observat bine: T ° sursă rece -8 ° C până la + 20 ° C

Pentru a vedea în ce măsură poate depăși 20 ° C într-o sursă "rece": pentru că vom fi mai aproape de 30 ° C decât 20 ° C ... cu vârfuri la 35 ° C ... în cele din urmă cine poate cel mai mult poate cel mai puțin nu? : Cheesy:

În plus, este aparent reversibil, ceea ce poate fi un avantaj în cazul nostru. Intr-adevar; deoarece avem podele încălzite, ar putea ele să devină în cele din urmă refrigerate și să mai pună câțiva wați în tamponul solar? Să vezi ... pentru că va începe să fie o fabrică de gaze ... (ce este deja? :D)

Mâine încerc să sun, sperând că tipul de vizavi ne înțelege „configurația”, altfel îl voi invita la forums :D : Cheesy:

ps: nivelează perfect T05C cu o sursă rece la 10 ° și o ieșire la 35 ° C are un COP de 5.9! Waw ... și între o sursă rece de 20 ° și o ieșire de 45 ° C este la fel crezi?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 25/08/09, 22:29

Ah, sunt prost, aș fi făcut mai bine să caut pe econo, mai degrabă decât pe google, aș fi (re) găsit acest document dimplex care are un model de apă glicol-apă care ar putea fi potrivit și pentru cazul meu, SI 5CS : https://www.econologie.com/la-technologi ... -3389.html
Este într-adevăr un document foarte complet: nu departe de a fi un curs pentru inginer de încălzire cred!

Poate crește la + 25 ° C pe partea "sursă rece" (COP de 7.5 până la 35 ° C pe partea fierbinte!). După aceea, curbele se opresc, cu siguranță pentru că nu mai corespunde unei realități, dar cred că aparatul frigider se poate încălzi ... să fie confirmat!

Iată un alt document despre această gamă dimplex: https://www.econologie.info/share/partag ... uELleO.pdf
0 x
MAMO
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 52
Înregistrare: 23/08/09, 12:34
Locul de amplasare: 85 vândute




de MAMO » 25/08/09, 22:45

Bună!

Nu, peste 25 °, gazul frigorific se va evapora cu greu, dacă este deloc!

Există riscul ca compresorul să devină lichid, :strigăt:

Bp va fi la fel de mare pe cât compresorul nu se poate răci ...

@ + Nicolas.
0 x
Fa-l singur ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 229