Modificarea unui generator

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Surfeurseb
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 79
Înregistrare: 01/12/05, 11:51
Locul de amplasare: Bretania
x 1

Modificarea unui generator




de Surfeurseb » 01/12/05, 13:09

Salutare tuturor!

Mă gândesc să folosesc un generator, să scot motorul termic și să conectez fie o turbină eoliană, fie o bicicletă.
asta pentru a evita să mă fac un generator și mai ales un cost avantajos (pentru a compara de exemplu cu lovitura unui convertor simplu 12 220V)

pe de altă parte, calitatea componentelor este suficientă pentru acest tip de aplicație, cu performanțe suficiente, de exemplu,
mai mult, curentul astfel produs este utilizabil de orice aparat de uz casnic?
obiectivul este de a depăși întreruperile de curent, pentru aplicații cu consum redus, desigur ...

grupul în cauză este promovat pentru 800W, folosește un motor în 2 timpi de 60cm3 (yuck) și este un model de „primul preț”.
cu un motorină, aș fi preferat să folosesc ulei de prăjit ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bernard83
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 19/10/05, 16:21




de bernard83 » 01/12/05, 14:59

salut, voi vedea pe acest link, poate fi fericirea ta!
https://www.econologie.com/forums/autoconstr ... -vf76.html
0 x
Surfeurseb
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 79
Înregistrare: 01/12/05, 11:51
Locul de amplasare: Bretania
x 1




de Surfeurseb » 01/12/05, 21:11

Mulțumesc pentru link: foarte interesant.
Dar nu am găsit un răspuns la întrebarea mea ...
păcat că legăturile nu funcționează pentru a avea mai multe detalii
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 02/12/05, 09:45

bonjour
Sunt destul de sceptic cu privire la calitatea acestor trupe ieftine (chineze?). Dar oricum pentru alternator ai nevoie de o viteză constantă (de exemplu 3 rpm pentru o pereche de poli dacă nu mă înșel) pentru a avea 000 Hz deci nu e ușor cu vântul ... Pentru mine să am o sursă de alimentare corectă, aveți nevoie de o turbină eoliană cu un DC sau un generator rectificat pentru a încărca o baterie tampon, un convertor DC / 50V AC. Toate cu dimensiuni generoase (220W este foarte puțin pentru o casă, 800W mi se pare a fi un minim) ...
Michel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 02/12/05, 17:15

Personal, filmez cu un abonament de 3KW, pentru că m-am echipat cu un consum redus la fel de mult ca făcând acest mic (congelator clasa A +, izolație dublă, cuptor electric consumând mai puțin de 250W la temperatură, 2900W în piroliză, ...).

Sunt de acord cu Michel pentru trecerea la stocarea de 12 sau 24 V și apoi folosirea unui invertor pentru a obține 220V. Acest lucru vă permite, de asemenea, să amestecați surse regenerabile de energie (eoliană, fotovoltaică, o bicicletă, dacă doriți, ...).
0 x
Surfeurseb
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 79
Înregistrare: 01/12/05, 11:51
Locul de amplasare: Bretania
x 1




de Surfeurseb » 03/12/05, 21:21

Înțeleg problema un pic mai bine.
De fapt, în ideea mea, grupul a integrat deja o reglementare electronică care a făcut posibilă obținerea tensiunii bune și a frecvenței bune, indiferent de turația motorului termic (în ordinea cursului rezonabil)
dacă este un alternator de tip „automobil”, atunci este mult mai puțin interesant: viteză mare de rotație, eficiență etc ...

pe de altă parte, nu este pentru mine să produc electricitate pentru întreaga casă, ci doar pentru depanare, 3kW este în acest caz foarte mult (în timpurile normale, este puțin pe de altă parte: bravo Ex -oceano!)

mulțumesc pentru răspunsuri, voi aprofunda puțin întrebarea:
tip de alternator, ce reglaj de curent, viteza de rotație necesară ...
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 04/12/05, 15:17

bonjour
Când m-am gândit la 3 kw, de exemplu, era să avem 2 kw stabile, cu o reglementare fiabilă. Este mai bine să păstrați o marjă de siguranță pentru a nu avea surprize proaste ... Astfel, dispozitivele electronice de uz casnic au o sursă de comutare care se va regla în funcție de tensiunea de rețea, dacă este scăzută (mai mică de 220 V) va compensa, dar nu este foarte bun, îmbătrânire, încălzire ... Este poate puțin paranoic din partea mea, dar prefer să păstrez marja.
Ne vedem și cercetări bune.
Michel
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 306