Peleți sau pelete de lemn cu ardere de poluare

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
sitmker
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 05/11/05, 08:24

Peleți sau pelete de lemn cu ardere de poluare




de sitmker » 05/11/05, 08:29

bonjour,

Am găsit un document pe internet care explica că încălzirea cu pelete de lemn nu era atât de ecologică. Într-adevăr, fabricarea acestor granule ar polua mai mult decât am crezut.

Nu găsesc acest document, deci are cineva informații despre asta?

multumesc in avans

Mathieu
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 05/11/05, 09:51

Personal, nu am văzut niciodată un astfel de document ... îți amintești unde l-ai găsit? Pentru că și ea mă interesează și am putea încerca să o găsim împreună ...

Editați: aici sunt 2 documente care răspund, fiecare parțial, la întrebare
https://www.econologie.com/analyses-de-c ... -3544.html
https://www.econologie.com/biocombustibl ... -3622.html
Dernière édition alin Christophe 18 / 02 / 08, 18: 06, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vivi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 39
Înregistrare: 11/04/06, 16:33




de vivi » 11/04/06, 16:41

tehnic, nu cred, dar m-am înșelat.
în orice caz, după cum am văzut, peletele sunt comprimate seros, dar în fabricile care utilizează energia cazanului pentru a copa lemnul și rumegușul, în cele din urmă există pdf la adresa de mai jos, nu este prost realizat

https://www.econologie.com/fabrication-d ... -3904.html

Sper că te-am ajutat, dar este adevărat că, dacă îți găsești documentul, aș fi curios să îl citesc
0 x
Dacă un fluture poate crea un uragan, imaginați-vă efectul oamenilor !!!
ounans
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 14/06/07, 16:13

poluarea lemnului




de ounans » 14/06/07, 16:30

Nu numai poluii poluează. Există, de asemenea, rumegușul, care, atunci când nu este complet ars, emană particule fine și lemnul însuși, care arde cu foarte puțin oxigen în inserții și degajă o cantitate de gaze iritante: carburi, alcool metilic, alcool cronolitic. și amil, eter, acetonă FORMALDEHID, compuși acetici, butirici, valerici și azotici sub formă de amoniac. Numai site-urile canadiene furnizează informații despre acest subiect. Franța continuă să favorizeze această metodă foarte încălzitoare de încălzire ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Re: poluarea lemnului




de Targol » 14/06/07, 17:24

În primul rând, o, permiteți-mi să vă urez bun venit la forums Econologie : Mrgreen:

ounans a scris:Franța continuă să favorizeze această metodă foarte încălzitoare de încălzire ...


Da, în sfârșit, trebuie să o punem în perspectivă.
În primul rând, Franța favorizează încălzirea electrică mult mai mult decât încălzirea pe lemn (vezi reclamele „vivrelec”).
În plus, în ceea ce privește poluarea, reușim, fără să privim foarte departe, să găsim mult mai rău decât încălzirea cu lemne.
Dacă comparăm rezultatele globale ale unui cazan pe lemne și al unui cazan pe petrol sau pe gaz, mă îndoiesc că lemnul este cel care poluează cel mai mult !!!
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: poluarea lemnului




de Christophe » 14/06/07, 17:38

ounans a scris:eliberează o cantitate de gaze iritante: alcool metilic carbidic, alcool cronolitic și amilic, eter, acetonă FORMALDEHID, acizi acetici, butirici, acizi valerici și compuși azotici de formă amoniacală.


Știam că unele scoarțe degajă dioxine (nu vă faceți griji pe cele rele) deoarece scoarța stochează clor, dar apoi eter, acetonă sau amoniac? :şoc:

De unde ar veni pe lemn brut ??? Grătarul ar trebui să arunce o privire aici
: Mrgreen:

În cazul peletelor, evident, „noi” putem pune „ceea ce vrem” : Evil:
0 x
ounans
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 14/06/07, 16:13




de ounans » 15/06/07, 10:44

Am găsit lista gazelor produse de arderea lemnului într-o carte care a fost publicată de agenția franceză de gestionare a energiei și care era intitulată: De la pădure la încălzirea lemnului. îmi fusese împrumutat de un chimist. Desigur, nu mai este editat. Sau vă pot trimite o fotocopie a diferitelor etape de ardere?
De asemenea, învăț multe despre site-urile canadiene. Trebuie doar să tastați: poluarea lemnului și întâlniți site-ul web al Ministerului Sănătății din Canada.
Puteți închiria contoare DRÄGGER pentru a măsura roua acidă care ne invadează casele.
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 15/06/07, 11:57

bonjour,

De fapt, aceste informații lipsesc serios de elemente comparative ...

Știm foarte bine că totul reprezintă un pericol pentru sănătate: mersul cu pantofii poluează pentru că trebuie făcute, pantofii!
De acolo până la a spune că este necesar să conduci cu mașina în loc să mergi ... există doar un singur pas care „probabil” nu trebuie făcut ...

Pe scurt, da, lemnul degajă elemente care sunt dăunătoare pentru sănătatea ta, dar alternativele sunt mai bune?

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 15/06/07, 12:31

ounans a scris:Am găsit lista gazelor produse de arderea lemnului într-o carte care a fost publicată de agenția franceză de gestionare a energiei și care era intitulată: De la pădure la încălzirea lemnului. îmi fusese împrumutat de un chimist. Desigur, nu mai este editat. Sau vă pot trimite o fotocopie a diferitelor etape de ardere?


Uh, dacă este scanat pe e-mailul meu sau apoi utilizați linkul: „Adăugați o imagine sau un fișier pe forum"în partea de jos a ferestrei de editare a mesajelor.

După aceea, ar trebui să comparăm aceste descărcări toxice cu cele ale păcurii, de exemplu ...
0 x
ounans
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 14/06/07, 16:13

POLUAREA lemnului




de ounans » 22/06/07, 16:39

ALAP, o organizație care luptă împotriva poluării aerului, consideră că lemnul este mai periculos decât păcura.
Citiți site-ul său!

Indy49 a scris:bonjour,

De fapt, aceste informații lipsesc serios de elemente comparative ...

Știm foarte bine că totul reprezintă un pericol pentru sănătate: mersul cu pantofii poluează pentru că trebuie făcute, pantofii!
De acolo până la a spune că este necesar să conduci cu mașina în loc să mergi ... există doar un singur pas care „probabil” nu trebuie făcut ...

Pe scurt, da, lemnul degajă elemente care sunt dăunătoare pentru sănătatea ta, dar alternativele sunt mai bune?

A+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 359