Apă - pompă de căldură apă într-o fântână

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
tralalalalere
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 08/08/07, 12:55

Apă - pompă de căldură apă într-o fântână




de tralalalalere » 08/08/07, 13:06

bonjour,

Caut informații despre pompele de căldură, tocmai am recuperat o casă care are o fântână (aproximativ 5-6 m adâncime) cu apă în ea chiar și vara. Fiind în renovare, se pune problema încălzirii și aș fi vrut să știu dacă a fost posibil să folosim acest puț pentru energie geotermală.

Mă gândeam să instalez o pompă de căldură cu un sistem cu buclă închisă care să treacă prin această fântână ... Poate cineva să-mi spună dacă este posibil?

vă mulțumesc,
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 08/08/07, 20:32

salut

dacă doriți să faceți cuburi de gheață pentru ricardul din fântână da, este utilizabil. : Lol: : Lol: : Lol:
pentru a încălzi casa poate fi puțin scurt : Evil: : Evil: : Evil:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 08/08/07, 22:35

Meuh nan Zac ce limbă proastă!

EdF este cel care o spune, trebuie să fie corect, nu? : Mrgreen:

Ei bine, fără să râdeți, veți găsi o mulțime de informații despre CAP-uri pe aceste pagini:
ecoconstruction-hqe / a-false-opinion-on-heat-pump-and-refrigeration-machines-t2245.html

Nu ezitați să utilizați motorul de căutare: search.php
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/08/07, 23:01

Bună bucurie
Mă gândeam să instalez o pompă de căldură cu un sistem cu buclă închisă care să treacă prin această fântână ... Poate cineva să-mi spună dacă este posibil


Da, este fezabil, dar trebuie respectate anumite reguli

primele două puțuri separate suficient de 10 metri, apoi trebuie să asigure un debit de apă de 25 până la 32 de litri pe minut, este în medie 12 c, este răcit la 5 c la încălzire și acest lucru a asigurat o casă cu un climat dur Quebec

Pentru a-l utiliza în aer condiționat va deveni foarte problematic, consumă puțină apă în aer condiționat, dar ieșirea apei trebuie controlată în jurul valorii de 35c la 38c, la aceste temperaturi revenirea apei într-o fântână pune probleme
alge și bacterii, nu este apă tratată.
această apă trebuie readusă la suprafață pentru ca aceasta să se răcească și să se infiltreze în pământ dacă natura terenului este nisipoasă.

am rezumat returnarea apei reci fără probleme, dar fierbinte într-o altă fântână, multe probleme. Am renunțat la această idee pentru aer condiționat și am făcut un schimbător de apă menajeră și puțină apă caldă rămasă. zona ..
În cazul meu, cantitatea de apă din pământ este imensă, doar pompa de 1 CP mă limitează ..



André
0 x
anabel2
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 21/06/14, 04:04




de anabel2 » 21/06/14, 04:15

bonjour,
Puteți găsi unele Informatii utile pe acest site.
mulțumesc
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 23/06/14, 12:13

Anabel2, spuneți că este posibil să găsiți informații utile pe site pe care le menționați ... acum, despre subiectul care ne privește aici (PAC), iată o propoziție pe care o observ:
... arborele de refulare, situat în general la o adâncime de 25 până la 150 de metri, este responsabil pentru returnarea căldurii transmise sistemului de încălzire din sol.

Admiteți că, ca informații relevante, este posibil să faceți mai bine!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 09/07/14, 11:46

Site de informații?

Mai degrabă ca un site de comercianți deghizați, cred ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 391