Producția de apă caldă de la un generator

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
caracole
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 251
Înregistrare: 31/03/07, 22:05
Locul de amplasare: Castellon (Spania)

Producția de apă caldă de la un generator




de caracole » 24/11/10, 14:28

bonjour,

Am un generator diesel de 15Kw pe care îl folosesc pentru diverse lucruri.
Aș dori, atunci când funcționează în alte scopuri, să producă apă fierbinte din propria căldură (radiator, toba de eșapament) cu excluderea energiei electrice.

Există, de exemplu, posibilitatea unui schimbător de radiatoare de grup și a unui rezervor de apă caldă?

Cine are idei? s-a făcut deja acest lucru?

Mulțumesc, Pierre
0 x
Windows este un sistem de operare al omului de către calculator.
Linux este opusul ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 24/11/10, 14:55

Eșapamentul crește la ce temperatură?
Dacă mai mult de 70 ° C (foarte probabil) o țeavă de cupru înfășurată în jurul unei tobe de eșapament serioase, strânsă, cu o izolație ușoară deasupra cu apă de la un circulator la o viteză stabilită de temperatura de la ieșirea apei ar trebui să încălzească această apă !!
3/4 din energie se pierde în căldură, de asemenea, există suficient pentru a încălzi o casă dacă 15KW electric, există 3x15 = 45KW de încălzire !!
Deci potul trebuie mărit foarte mult, probabil pentru un schimbător bun care recuperează cea mai mare parte a piesei !!

Dacă grupul este mai puțin puternic, încercarea prealabilă a puterii reduse va ajuta la identificarea problemelor !!

Vedeți dacă producătorul nu s-a uitat și nu a rezolvat această problemă, vedeți-l rugați să o rezolve, având în vedere interesul său comercial pentru marca acestui producător !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 24/11/10, 15:22

De vreme ce vorbiți despre radiator, cred că este o unitate răcită cu apă?

Pentru început, aș pleca de la circuitul de răcire al grupului, redirecționându-l către un balon cu schimbător.

Atenție: pompa de circulație poate avea o putere insuficientă pentru a susține un schimbător suplimentar.
De asemenea, asigurați măsuri de protecție pentru a preveni supraîncălzirea motorului ...

Dacă funcționează, dar puterea recuperată este insuficientă, putem încerca să recuperăm căldura din evacuare printr-un circuit:
motor -> schimbător de căldură pe toba de eșapament -> schimbător de căldură în rezervorul de apă caldă -> radiator
Dar, după cum subliniază dedeleco, suprafața evacuării este în general prea mică pentru a servi ca schimbător de căldură (dovada: gazele ies fierbinți).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 24/11/10, 15:45

poți recupera și aerul fierbinte de la ventilator ........
dar motorul dvs. funcționează suficient de mult pentru a amortiza instalarea?
dacă funcționează în mod regulat și constant, chiar dacă înseamnă modificarea răcirii acestuia din urmă, puteți utiliza la fel de bine radiatorul ca unitate de încălzire și înlocuiți radiatorul cu un volum de lichid de răcire și îl puteți folosi în radiatoare

dacă se transformă din când în când, îl puteți folosi ca încălzire (sau preîncălzire) a apei sanitare pe cumulul dvs.
depinde de dvs. să vedeți cea mai potrivită procedură
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 24/11/10, 16:26

Aveți grijă, totuși, să furnizați un dispozitiv care să permită motorului să crească rapid în temperatură și, de asemenea, să nu extragă prea multă căldură care ar împiedica motorul să funcționeze la temperatura sa nominală.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
caracole
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 251
Înregistrare: 31/03/07, 22:05
Locul de amplasare: Castellon (Spania)




de caracole » 24/11/10, 17:14

Gaston scria:De vreme ce vorbiți despre radiator, cred că este o unitate răcită cu apă?

Pentru început, aș pleca de la circuitul de răcire al grupului, redirecționându-l către un balon cu schimbător.

Atenție: pompa de circulație poate avea o putere insuficientă pentru a susține un schimbător suplimentar.
De asemenea, asigurați măsuri de protecție pentru a preveni supraîncălzirea motorului ...

Dacă funcționează, dar puterea recuperată este insuficientă, putem încerca să recuperăm căldura din evacuare printr-un circuit:
motor -> schimbător de căldură pe toba de eșapament -> schimbător de căldură în rezervorul de apă caldă -> radiator
Dar, după cum subliniază dedeleco, suprafața evacuării este în general prea mică pentru a servi ca schimbător de căldură (dovada: gazele ies fierbinți).

Da, este un grup al cărui motor este răcit cu apă (radiator).
M-am gândit să folosesc un schimbător de căldură cu plăci ca acesta. http://www.regenebatt.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_lite_pdf.tpl&product_id=87&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=30 dar nu sunt foarte competent ..
0 x
Windows este un sistem de operare al omului de către calculator.

Linux este opusul ...
Avatar de l'Utilisateur
caracole
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 251
Înregistrare: 31/03/07, 22:05
Locul de amplasare: Castellon (Spania)




de caracole » 24/11/10, 17:22

dedeleco a scris:Eșapamentul crește la ce temperatură?
Dacă mai mult de 70 ° C (foarte probabil) o țeavă de cupru înfășurată în jurul unei tobe de eșapament serioase, strânsă, cu o izolație ușoară deasupra cu apă de la un circulator la o viteză stabilită de temperatura de la ieșirea apei ar trebui să încălzească această apă !!
3/4 din energie se pierde în căldură, de asemenea, există suficient pentru a încălzi o casă dacă 15KW electric, există 3x15 = 45KW de încălzire !!
Deci potul trebuie mărit foarte mult, probabil pentru un schimbător bun care recuperează cea mai mare parte a piesei !!

Dacă grupul este mai puțin puternic, încercarea prealabilă a puterii reduse va ajuta la identificarea problemelor !!

Vedeți dacă producătorul nu s-a uitat și nu a rezolvat această problemă, vedeți-l rugați să o rezolve, având în vedere interesul său comercial pentru marca acestui producător !!


Grupul este destul de puternic, motorul funcționează la 1500tm în ceea ce privește temperatura la ieșire (sau pe oală) este destul de ridicat M-am ars de câteva ori!
0 x
Windows este un sistem de operare al omului de către calculator.

Linux este opusul ...
Avatar de l'Utilisateur
caracole
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 251
Înregistrare: 31/03/07, 22:05
Locul de amplasare: Castellon (Spania)




de caracole » 24/11/10, 17:26

zorglub a scris:poți recupera și aerul fierbinte de la ventilator ........
dar motorul dvs. funcționează suficient de mult pentru a amortiza instalarea?
dacă funcționează în mod regulat și constant, chiar dacă înseamnă modificarea răcirii acestuia din urmă, puteți utiliza la fel de bine radiatorul ca unitate de încălzire și înlocuiți radiatorul cu un volum de lichid de răcire și îl puteți folosi în radiatoare

dacă se transformă din când în când, îl puteți folosi ca încălzire (sau preîncălzire) a apei sanitare pe cumulul dvs.
depinde de dvs. să vedeți cea mai potrivită procedură

Cred că voi lua măsurători de temperatură!
Soluția pentru radiatoare mi se pare interesantă aici un link către fotografia motorului meu.
http://picasaweb.google.com/lh/photo/3r47xl-_Y6f1CO_s2Vpn4A?feat=directlink
0 x
Windows este un sistem de operare al omului de către calculator.

Linux este opusul ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 24/11/10, 17:44

pentru a recupera căldura din blocul motorului este exact ca un cazan de ulei, trebuie lăsat să se încălzească, apoi circulă apa la utilizarea căldurii când este suficient de fierbinte

cu excepția cazului în care utilizarea căldurii scade, temperatura crește și cazanul este întrerupt, în cazul dvs. dacă temperatura crește, trebuie să puneți din nou radiatorul original.

o jumătate mare din puterea pierdută este prin apa din blocul motor, cealaltă jumătate se pierde prin evacuare și nu doar toba de eșapament, ci și conducta de evacuare

s-ar putea obține mai mult de 100 ° C, dar la ce bun este, cu excepția cazului în care folosiți un motor cu abur

vânt de cupru pe vasul original ... bla, suprafața prea mică, va continua să iasă la fel de fierbinte ... ar fi nevoie de un schimbător de căldură real cu o suprafață suficientă

Am făcut-o pentru grupuri mult mai mici ... pentru a recupera toată căldura pe care o condensează și este o concluzie corozivă atâta timp cât mă condensez, stropesc interiorul colectorului cu apă și trec această apă fierbinte printr-un schimbător .. .cu o temperatură de recuperare destul de scăzută, condensează apa din evacuare și sistemul se revarsă în mod constant

cu apa care trece printr-o grămadă de pietricele pentru a se satura cu calcar, reține NOx și celălalt murdărie a motorului

există un truc interesant folosit pentru unele motoare marine: trimiteți apă în țeava de eșapament: previne supraîncălzirea și, în cazul meu, evită pierderea de căldură din tubul dintre motor și recuperator

Plănuiesc să produc acest tip de colector de apă atât pentru generator, cât și pentru orice cazan: lemne sau păcură: recuperarea totală a căldurii reziduale și reducerea radicală a poluării

o altă soluție ușoară: înlocuiți toba de eșapament cu un cazan mic pe bază de ulei ... volumul său servește ca amortizor ... această suprafață servește ca recuperator de căldură
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 24/11/10, 17:48

Schimbătorul de căldură cu plăci este un traseu bun. Cu o supapă cu 3 căi și un regulator care ia în considerare diferitele temperaturi (motor, apă de încălzit, etc ...), astfel încât motorul să funcționeze întotdeauna la temperatura potrivită în timp ce extrage cantitatea maximă de calorii.

Cel pe care l-ați dat în link-uri poate fi puțin mic (deși habar nu am cum să dimensionați acest tip de dispozitiv), dar chiar nu este scump (am crezut că este mai scump, păstrez linkul sub cot)
Pentru a face un prim test, se evită o investiție prea grea.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 283