Proiect de încălzire solară geotermală de vară pentru iarnă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

Proiect de încălzire solară geotermală de vară pentru iarnă




de dedeleco » 12/10/12, 14:16

Reproduc proiectul preconizat de Did67:
https://www.econologie.com/forums/post242139.html#242139
Did67 a scris:
dedeleco a scris:
Pentru a vă încălzi gratuit iarna cu căldură de vară, funcționează din 2007, cu o eficiență bună, la:
www.dlsc.ca



Acest sistem mă interesează ca parte a unui proiect legat de munca mea.

Din păcate, nu am găsit date financiare: cât costă toată această instalație: foraje, conducte, conexiuni, pre-stocare și sistemul de control? Pentru ce suprafață (sau care putere de încălzire? [Bine, puterea, o pot ghici prin balanțele care sunt puse].


Acest sistem este nou și, prin urmare, prețul unei prime realizări cu cercetări exploratorii în Canada, nu are nicio valoare de referință pentru a lua o decizie. Totul poate fi simplificat și, în opinia mea, trebuie doar să încercați înainte de o mare realizare.
De exemplu, pe o seră care are nevoie de mai puțin de 20 ° C și care este satisfăcută cu 10 ° C sau chiar nu este înghețată iarna.
Vreau să încerc ultra-simplu în 83, nu rece, să iau locul pompei mele de căldură înșelătoare, dar nu am burghiele de 20 sau 25 mm cu extensii lungi cu ușurință în comerț.


Gândurile mele actuale, în plus față de cele despre economie:

https://www.econologie.com/forums/chaleur-d- ... 28-20.html

https://www.econologie.com/forums/dedeleco-o ... 99-30.html

Ceea ce mă pare fascinant este simplitatea, găurirea unor găuri ușoare la câțiva metri adâncime puțin peste 3 până la 6m, iar totul este accesibil bărbatului de acasă din grădina sa pentru un sistem atât de nou, cât și foarte vechi în peșteri. preistoric, pentru o solare termică cu stocare geotermală superficială, eliminând tot CO2, toată energia nucleară, toată poluarea, în perpetuu, pentru încălzire !!

Am pus evaluări ale ordinelor de mărime și link-uri pe acest tip de încălzire inter-sezonieră (pe google) pe econologie pentru a stabili principiile directoare, care au fost discutate pe economie, cu opțiuni techo destul de disparate, de mică adâncime sau de adâncime ridicată, de Obamot adesea (cu eroarea sa a centralei pe gaz) și, în special, problema gravă a circulației apă adâncă, care trebuie blocată dacă există prin injecții de produs care blochează această circulație, ciment ieftin ou același produs care face apa solidă atunci când se angajează în apă.

Un număr de bază care rezolvă ideile este că stocăm aproximativ 10KWh / m3 de pământ (lut de exemplu, puțin mai mult în stâncă) încălzind-o de la 36 ° C în plus față de 20 ° C la 56 ° C (un puț canadian de 3 ori minus 12 ° C, în variație de T, oferă de 3 ori mai puțin în rezervă înainte de îngheț, cu o pompă de căldură)
Trebuie să cobori la mai mult de 3 până la 6 m.

Există diverse alte realizări și studii cu lucrări tehnice publicate de citit, pe care nu le-am cercetat amănunțit.
Pentru a avea articolul trebuie să existe articole detaliate pentru dlsc.ca în jurnalele comerciale plătite.

În opinia mea, prețul este în mare măsură o funcție a metodelor de producție, a naturii terenului, moale sau dur, a metodei de găurire care poate avea un diametru mic cu țevi cu diametru mic, așa cum fac specialiștii în '' injecție cu spumă de expansiune pentru îndreptarea caselor și clădirilor cu fundații lăsate ( Uretek sau Géosec ).
I-am văzut făcând asta, străpung manual fundațiile și pământul de dedesubt cu un burghiu cu ciocan cu un pic lung ca untul, pentru a fileta rapid țevi de diametre mici, aproximativ 20 mm, ușor deja la o adâncime bună de mai mulți metri.
Cred că, cu același sistem, există o modalitate de a reduce foarte mult prețul în comparație cu găurile mari de 150 mm sau 200 mm, care sunt destul de convenționale pentru fântâni, dar nu la un preț astronomic.
Este mai bine să creșteți densitatea acestor foraje cu diametru mic;

Acasă, vreau să încerc, să măsoară, cu cel mai simplu perforator manual, un burghiu lung, deoarece este foarte simplu cu un furtun simplu de 16 mm ieftin (cel pentru irigarea prin picurare este foarte bine, solid peste 10 ani la soare în grădina mea, utilizabil în găuri de pământ, precum și pentru colectoare solare termice de vară simple și ieftine prezentate pe Apper, econologie și internet, chiar sub materiale plastice.

Este foarte ușor de făcut DIY, cu excepția mea, ia-mi burghie lungi, pune capăt la cap cu diametru mic de 20mm sau 30mm.
Se găsește ușor până la 1m, dar nu mai mult.
Există, de asemenea, vânzători de echipamente de foraj care, în general, pot oferi un diametru mai mare, de 150 sau 200 mm sau mai puțin asemănător 50mm cu melc geotehnic.
Pentru un proiect de anvergură, prețul unei astfel de melci nu este excesiv, (prețul mașinii sau al autoutilitarelor) folosit și deținut de toți profesioniștii în cercetarea solului.
Trebuie să putem închiria unele.
Apoi, prețul este cel al forței de muncă pentru foraj, și apoi mult mai mic decât cel al forajului cu diametru mai mare.

Vreau să încerc acasă găurind în grădinile mele cu un perforator, departe de fundațiile caselor (încălzirea solului este ca și cum ai avea un val de căldură care sparge lutul sub fundații și, prin urmare, casa). Cel mai bun loc este sub asfaltul unei parcări din apropiere, găurind într-un unghi.

Singura problemă pentru mine este că am exerciții lungi puse cap la cap cu diametru mic. Deci, încercarea și măsurarea proprietăților termice ale solului este ușoară.
Problema este că echipamentele profesionale nu sunt foarte accesibile pentru pasionații de bricolaj.

În caz contrar, dezvoltarea unor foraje simple ieftine și rapide ar fi interesantă, cu găuriți la capătul țevii cu diametru mic pentru a fi îngropat și filetat, cu circulație de apă și aer sub presiune pentru a roti burghiul și pentru a evacua resturile, ceea ce ar permite țevii să urmeze o cale mare U subterană, ca un fel de micro-robot (sau ca o aluniță robotică).
În opinia mea, cu puțină imaginație, există o modalitate de a reduce foarte mult prețul de cost, la foarte puțin.
Orice altceva poate fi foarte ieftin, țeava costă mai puțin de 40 € pe 100m, așezată în subteran și sub soare !!

Pentru apele subterane care circulă, există și o modalitate de a le bloca injectare chiar și cu produsul care umflă și solidifică apa sau prin ciment sub presiune, o metodă deja dezvoltată pentru locuri de muncă mari.

Cred că, pentru a identifica cele mai bune soluții, trebuie să încercați simplu, investind nu prea mult, doar ceea ce aveți nevoie, evitând să cheltuiți prea mult, în ceea ce nu este esențial și, prin urmare, încercând diferite variante, a acestui sistem, care este practic foarte simplu în comparație cu orice alt sistem tehnologic utilizat în prezent, cum ar fi o pompă de căldură, un Stirling sau o centrală nucleară.

Este accesibil pasionaților de bricolaj să se dezvolte cu imaginație.

În Franța preferăm proiectele mari și disprețuim ceea ce se face ieftin, o specialitate a japonezilor care au făcut un număr mare din publicul larg ieftin, sisteme foarte scumpe la început, precum cuptorul cu microunde sau pompa de căldură. .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 12/10/12, 15:36

La rândul meu, mă plasez într-o perspectivă a „proiectului durabil la cheie”.

Un lucru este „șmecheria” pe care toată lumea o poate face. Că toată lumea este liberă să facă ...

Un alt lucru este să „dezvolți” o tehnologie care poate fi duplicată în condiții economice dominante.

Puteți elimina apa fierbinte cu un furtun de plastic negru care atârnă în gazon. Este un „încălzitor solar individual de apă” (CESISM).

Sau putem avea un CESI instalat de un meșter certificat Qualisol.

Primul proiect va costa 100 de euro.

Al doilea 5.

Deci, dacă cineva are date sau date tehnice sau financiare referitoare la stocarea subterană a căldurii, eu sunt cumpărător.

Proiectul meu se află în următorul context:

- finalizarea unei stații electrice de biometan de 180 kW și un pic mai puțin de căldură disponibilă

- valorificarea unei părți bune a căldurii disponibile sub formă de revânzare la o fabrică care are nevoie de ea pentru a produce apă fierbinte (în suspensie parțială a unui cazan pe gaz).

- există un surplus de căldură, care nu este încă cuantificat cu precizie, mai ales în weekend

- ideea ar fi să o coaceți în pământ, conform unui sistem „dlsc” (dar poate orizontal?) pentru a produce legume în extrasezon (prin urmare pierderile controlate în sus nu ar fi un obstacol, cu condiția să nu deranjeze înrădăcinarea; surafecul de stocare ar fi acoperit cu tuneluri pentru a „păstra” căldura în timp ce îl îmbunătățește) ...

Prin urmare, este necesar ca sistemul să nu fie prea scump ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/10/12, 15:50

preocuparea pe care o am cu depozitarea în pământ este că există o mulțime de pierderi: este bine atunci când permite stocarea gratuită a căldurii solare vara pentru iarnă ... „recuperăm în ierni 1/2 sau 1/10 poate fi profitabil dacă sistemul nu este prea scump

pentru depozitarea căldurii din weekend până în zilele următoare, nu este același caz

este o cantitate limitată de căldură: pentru a pierde jumătate din ea, nici nu merită să începeți

pentru a stoca câteva zile chiar văd mai bine rezervorul simplu de apă: și cel puțin totul se poate calcula fără să inventez nimic ... încep să fie cunoscute capacitatea termică a apei și rezistența termică a izolatorilor!

pentru rezervorul în dimensiuni mici este din oțel ... în mai mare este betonul armat realizat din ciment aluminos topit pentru a susține fără probleme 100 ° de apă clocotită
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 12/10/12, 16:03

M-am exprimat prost: toata vara (weekendul, sarbatorile de la fabrica care ne cumpara apa calda) pe care le vom depozita in pamant pentru a le cultiva in afara sezonului (sfarsitul toamnei) / primăvară) legume cu „cea mai mare valoare” (în afara sezonului / legume timpurii ...).

Pentru că mi se pare că în mod normal, la un moment dat, ajungi la un gradient și că în centru, nu mai pierzi mult ... Când răcorești acest miez, fluxul este inversat ...

Dar nu sunt un termodinamic și mă împiedic de evaluarea acestei întrebări: care ar fi „valul” de căldură? care este gradientul? și care ar fi „randamentul” (energie LV recuperată la nivelul solului / energie injectată la temperatură ridicată - ieșire din cogé) ...

Încă nu știu dacă este doar o idee ...

Este evident că căldura injectată se pierde oricum (va intra într-un aeroterm, deoarece motorul trebuie răcit). Dacă recuperăm 50%, valoarea acestui 50% trebuie să ramburseze instalația și, dacă este posibil, să coste mai puțin decât o pompă de căldură sau un cazan!

Oricum va fi o dezvoltare după unul sau doi ani de funcționare. Aș avea apoi date despre depozitul disponibil: cât? cand?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/10/12, 16:30

Did67 a scris:La rândul meu, mă plasez într-o perspectivă a „proiectului durabil la cheie”.

- există căldură în exces, care nu este încă cuantificat cu precizie, mai ales weekendurile

- ideea ar fi să o coaceți în pământ, conform unui sistem „dlsc” (dar poate orizontal?) pentru a produce legume în extrasezon (prin urmare pierderile controlate în sus nu ar fi un obstacol, cu condiția de a nu deranja înrădăcinarea; suprafața de stocare ar fi acoperită cu tuneluri pentru a „păstra” căldura în timp ce o îmbunătățește) ...

Prin urmare, este necesar ca sistemul să nu fie prea scump ...


Este fundamental diferit de wwwdlsc.ca, în special pe durata săptămânii în loc de vară până iarnă, adică 7 zile în loc de 120 de zile și mai mult.

Deci, adâncimea poate fi mult mai mică ca rădăcina pătrată a timpilor de depozitare, cu scurgeri de căldură la rădăcini pentru a fi cuantificate în ordinea mărimii, cum ar fi temperatura T = 60 ° C până la 80 ° C probabil și căldura totală de depozitat, care fixează suprafața serii care urmează să fie încălzită.

Dacă este un humus bun, difuzia căldurii este semnificativ mai mică, puțin peste 0,1mm2 / s în loc de 1mm2 / s de argilă, ceea ce reduce adâncimea per rac (10) = 3 sau timp de 11,7 zile = 1 milion de secunde, 32cm în loc de metru.

Debitul de căldură poate fi excesiv pentru rădăcini și, prin urmare, este necesară la această adâncime o rețea de tuburi de colectare, independente de cele pentru stocarea încălzirii, mult mai adânci, să se răcească la 20 ° C max prin încălzirea în schimb strâmt.
Operația va depinde foarte mult de exteriorul T, între îngheț mare și iarnă ușoară în afara iernii

Puțin mai puțin de 180kW, adică 150KW la T = 50 ° C până la 80 ° C, pentru a fi depozitat în 2 zile de weekend (aproximativ 2 zile și jumătate 60 de ore de vineri seara până luni luni dimineață) dă o căldură de 60x150 = 9000kWh, important, (suficient pentru a încălzi o casă BBC într-o iarnă întreagă sau 1/3 până la 1/4 dintr-o casă veche) care a fixat volumul de sol de stocat la 56 ° C aproximativ 900m3 sau între 1 și 2m adâncime de humus bun de grădină, o suprafață minimă de 90m2 și mai puțin dacă puneți mai adânc.
O seră moderat izolată, cu folie de plastic dublă, va consuma mult mai puțin într-o săptămână (cum ar fi o casă veche de 200kWh / m2 pentru toată iarna, (mai puțin câștig solar în zonă) și, prin urmare, timp de 7 până la 10 zile, în loc de 120, va fi de cel puțin 12 ori mai puțin, sau aproximativ 17KWh / m2 săptămână, sau pentru 90m2 în jurul valorii de 1530 KWh (se specifică în funcție de seră, cu grădinarul, cu ceea ce consumă de fapt și vremea) în loc de 9000KWh și, prin urmare, zona serii ar trebui să fie de 5-6 ori mai mare, pentru a nu deveni o saună.

De asemenea, trebuie să luăm în considerare ce se întâmplă în afara iernii, pe vreme blândă, dar cu încălzire reziduală, aproape inutilă pentru o seră ???

Aceasta este o evaluare a primei reacții, dar evită posibili factori de eroare.

Dar este ușor să aveți erori de evaluare în funcție de vreme și este necesar să se prevadă un exces suplimentar de disipare a căldurii.
Poate fi bine să nu depozitați totul în seră.

Debitul sub rădăcini este controlabil cu o izolație profundă sub pământ și, mai presus de toate, o depozitare destul de scăzută pe un volum de pământ de 3 ori mai mare (max 30 ° C?).

În opinia mea, mai complex termic decât dlsc.ca, având în vedere sera de mai sus și condițiile termice foarte variabile de la sol, în funcție de vreme.
dlsc.ca nu-i pasă prea mult de fluxul către suprafață.

Este necesar să se precizeze timpul maxim de depozitare necesar, care fixează adâncimea și ce se întâmplă pe vreme blândă, precum și dimensiunea serelor actuale, cu pierderile lor reale.

Există cutii care găuresc orizontal pentru țevi fără a deranja suprafața (vezi internet).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/10/12, 17:53

dedeleco ne spui întotdeauna despre timpii de difuzie, dar nu numărul este cel care contează pentru stocarea termică

stocarea termică funcționează mult timp de ani și zece ani: putem considera, prin urmare, că zona de încălzire a pământului este întotdeauna fierbinte, puțin mai mult sau puțin mai puțin, în funcție de stocarea plină sau goală ... puterea pierdută depinde doar de rezistența termică spre infinit ... calculul în modul permanent contează ... distanța la care se propagă variația anuală a temperaturii nu mă interesează

când văd energia care este extrasă dintr-o gaură geotermală: degeaba o răcim cu o pompă de căldură, căldura din restul pământului ajunge acolo și nu stocăm frig

dacă pompele de căldură din puțurile geotermale uscate funcționează bine, este o dovadă că stocarea căldurii în pământ nu este bună

stocarea a câteva zile pentru a produce apă caldă menajeră într-o fabrică sau comunitate este mult mai ușoară: căldura din rezervor este utilă până când este complet rece ... pur și simplu spre final, căldura rămasă face doar o mică preîncălzire apă de aducție înainte de a o încălzi cu căldura motorului

Distribuția apei calde menajere către un număr mare de case mi se pare mai simplă decât distribuția încălzirii: o singură conductă ... sistemul este util pe tot parcursul anului, cu excepția celor care au încălzire solară
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/10/12, 18:36

Întotdeauna, fără sfârșit, aceeași problemă a înțelegerii conducerii termice cu difuziunea sa, utilizată și bine înțeleasă la www.dlsc.ca , în teren liber și mult mai ieftin de forat decât un rezervor imens de apă de 500m3 minim pentru o singură casă obișnuită, din vară până în iarnă. Cisterna nu va fi mai bine izolată în perioada de vară până la iarnă, inutilizabilă la domiciliu, preț excesiv pentru piscină, voluminoase inutile în grădina mea, în timp ce găurile de 20 până la 30 mm în sol nu distrug grădina mea nu costă aproape nimic, doar exercițiile de extensie (nu se găsesc fără a fi un burghiu profesional), făcându-le singur.

Este uluitor cât de dificil este să înțelegem această realitate că recipientele de apă, cum ar fi piscinele, sunt foarte scumpe, iar Christophe a cumpărat o casă cu o rezervă atât de insuficientă de 70m3, slab izolată (dificilă având în vedere greutatea sa)

O depozitare este pentru o perioadă finită, aici 7 zile aparent, punem apoi luăm înapoi ceea ce punem, ceea ce reduce pierderile, care se pierd și cu un rezervor mare, pe care nu are o grosime mare în jurul izolației, spre deosebire de pământul care este propriul său izolator, crescând în grosime în timp (rădăcină pătrată).
Citiți difuzivitatea și conducerea termică pe Wikipedia cu mare atenție.
De exemplu, fluxul de căldură sub pământul nostru, în afară de punctele fierbinți și vulcani, corespunde cu mai mult de 1000 ° C la suprafață, acum aproximativ 200 de milioane de ani, cu răcire progresivă în adâncime prin difuzie și conducere termică? acest timp este durata de existență a aproape tuturor straturilor pământului, în special a fundului oceanului și se calculează că în această perioadă temperatura de 1000 ° C a scăzut la aproximativ 30 km adâncime, ceea ce corespunde „grosimea straturilor solide de pământ sub picioarele noastre, care oferă un flux de căldură de aproximativ 1 ° C / 30m, observat în medie. (Vezi Wikipedia ca curs)

Aici este la fel, pierderile sunt mai mari la început și scad cu timpul (ceea ce nu este cazul unui rezervor mare, cu excepția îngropării).
În plus, ca un ciclu fierbinte, apoi recuperare prin punerea rece în el, pierdem mult mai puțin.

Pe de altă parte, există exemple frumoase de energie geotermală profundă, chiar și în regiunea Parisului, care s-a uscat în decenii, precum fluxul termic al pământului de peste 200 de milioane de ani, care a devenit foarte scăzut !!

Totul este despre noroc pe fluxul de apă adâncă de reînnoit, o atragere completă.

Unii au reușit să reînnoiască căldura în această energie geotermală profundă epuizantă, prin căldura gunoiului ars vara pentru a o găsi iarna (ar putea pune și cea de vară solară !!, dar căldura gunoiului este risipit vara risipit !!!)


În cele din urmă, trebuie să întrebați New York City cât de mult pierd în distribuția apei calde în oraș, în conducte izolate în principiu.

Deci, unele soluții clasice obișnuite nu sunt atât de perfecte, nici cele mai ieftine, în afară de obiceiurile care nu deranjează.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Proiect de încălzire solară geotermală de vară pentru iarnă




de moinsdewatt » 12/10/12, 20:08

dedeleco a scris: ... În Franța preferăm proiectele mari și disprețuim ceea ce se face ieftin, o specialitate a japonezilor care au făcut un număr mare din publicul larg sisteme ieftine, foarte scumpe la început, precum cuptorul cu microunde sau pompa de caldura.


Pffff.

În Franța puteți cumpăra și instala panouri solare termice foarte bine.
Nu este un proiect foarte mare.
Nu este atât de scump și funcționează foarte bine.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/10/12, 22:52

Doar panourile solare termice nu dau deloc același lucru, între vară și iarnă, (soare foarte scăzut, plin de nori cu ploaie), cu o diferență uriașă de energie !!!

prin urmare în loc să rafinezi al doilea pe panourile scumpe, care funcționează în principiu iarna, este mai bine să stochezi energia solară în exces vara, a fost irosită total, cu panouri ieftine, să o depozitezi sub pământ, fără găuri scump și să-l faci cald iarna, ca www.dlsc.ca , funcțional din 2007 la 1000m altitudine, la latitudinea nordului Belgiei !!!

Asta nu face nimeni în Franța !!
și este chiar disprețuit de unii.


Salubritatea solară funcționează bine vara, iarna, dar perfect inutilă pentru mine și soția mea, de atunci toată vara, facem dușuri la T cu apă rece de la robinet (deloc rece la 20 ° C după un mic pasaj la suprafață, CESI spontan) din iunie până în septembrie, de ani de zile!

Prin urmare, energia termică solară este aproape inutilă vara, nu are nimic de încălzit și nu funcționează iarna rece, sub nori.

Ieri, în timp ce îmi făceam exercițiul zilnic de yogging la o pantă de 30% în timp ce alergam pe o cădere verticală de 200m, am făcut un duș de ploaie frumos la 15 ° C, complet umed până la os !!! fara nicio problema, incins de exercitiul meu intens !!

Chiar și aceste sărbători ale tuturor sfinților care vin, încă o dată, cu familia, vom înota în mare mult mai rece, uneori la 15 ° C, cu pielea goală, dacă nu chiar norocoasă, așa cum facem de ani de zile la sfârșitul lunii octombrie și de Paste !!!

Una dintre frumoasele mele fiice, scaldă și înoată, în apă rece chiar și la 15 ° C cu plăcere pe kilometri !!
0 x
Aumicron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 387
Înregistrare: 16/09/09, 16:43
Locul de amplasare: Bordeaux




de Aumicron » 13/10/12, 09:59

Pentru a Did67, Cred că tehnica „tunelului cu role” ar trebui să răspundă nevoilor dumneavoastră. Deși nu a trezit niciodată un mare interes pentru econologie, vă invit să citiți cele 2 intervenții ale minguinhirigue de aici :

https://www.econologie.com/forums/stockage-t ... tml#166155
0 x
Să ne certăm să facem.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 175