Mini proiect hidroelectricitate în torrent pentru cabană

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
mormăit
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/06/09, 20:45
Locul de amplasare: trei râuri

Mini proiect hidroelectricitate în torrent pentru cabană




de mormăit » 05/06/09, 21:22

Salut, tocmai am descoperit asta forum, excelent, iată câteva ore de lectură interesantă în așteptare.
O sa va explic ce m-a adus aici: caut sa construiesc un sistem care sa imi permita sa incarc 1 sau 2 baterii de 12v pentru a alimenta o mica instalatie electrica dintr-o cabana.
Iată ce am: o mică cascadă cu un rezervor de apă (iaz). Debitul este destul de constant și ar trebui să fie în jur de 200 litri/min.
există, de asemenea, un flux cu o scădere bună.
Crezi ca este posibil sa creezi un mini-hidrosistem cu aceasta sursa?
În mod ideal, aș dori să-l construiesc eu cu materiale reciclate. (cum ar fi piesa auto sau mașinile vechi
)
Suge electricitate ... nu ajută
Uite, dacă cineva a făcut deja o instalare comparabilă sunt curios să știu dacă funcționează și mai ales cum?
o roată cu palete și un sistem alternator?
Un alternator auto trebuie să ruleze la viteză mare pentru a funcționa?
o mulțime de întrebări sunt amestecate în capul meu, așa că aștept primele răspunsuri pentru a-mi concentra mai mult întrebările
Vă mulțumesc anticipat.
Dacă se poate, vă voi împărtăși experiența mea cu un scurt reportaj foto și câteva planuri
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 05/06/09, 22:21

hi,

200L pe minut nu este mult, dar ce crezi că poate fi exploatat? Dacă înălțimea este mare, ar putea fi interesant.

Cum ați estimat acest flux?

Vă puteți ajuta de pe această pagină: https://www.econologie.com/calculer-la-p ... -4035.html să cunoașteți energia potențial recuperabilă cu o cascadă!

Mai precis, iată proiectul meu actual (pe un flux): o mică roată cu palete cu mașini de spălat de recuperare (există toate răspunsurile dvs. în el, mai ales pe generator)

Imagine

Deci, în cazul tău, avem nevoie de mai multe informații despre „sursa ta de energie hidraulică”...
Dernière édition alin Christophe 07 / 06 / 09, 12: 37, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/06/09, 22:47

grunt (pe care îl întâmpinăm) a scris:

un alternator auto trebuie să ruleze la viteză mare pentru a funcționa
eh?

dacă îmi amintesc bine: 2 până la 6000 rpm.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 05/06/09, 23:07

2000 este deja puțin :)
0 x
mormăit
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/06/09, 20:45
Locul de amplasare: trei râuri




de mormăit » 06/06/09, 02:48

multumesc pentru raspunsuri.
2000 până la 6000 rpm! Este un raport de transmisie urât, nici eu nu mă pricep la mecanică, dar îmi imaginez că pentru a provoca un astfel de raport de transmisie ai nevoie de o cantitate semnificativă de forță, un pic ca mersul pe bicicletă? (știu că : Cheesy: )
felicitări pentru mașina de spălat care generează electricitate.
Construcția unei roți și șasiul acesteia nu ar trebui să-mi pună prea multe probleme, ceea ce mă face să-mi pun cele mai multe întrebări este dacă roata mea, condusă de cascadă, va fi suficient de „puternică” pentru a trage un angrenaj suficient de mare pentru a ajunge la 4- 6000 rpm
Cred că va trebui să facem multe teste (nici eu nu mă pricep la aritmetică :strigăt: )
si turbina este o optiune, am o rezerva buna de apa si o diferenta de inaltime de 15 m....
Revin la lectură, voi încerca să înțeleg mașina de spălat ... : Wink: fluxul
0 x
mormăit
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/06/09, 20:45
Locul de amplasare: trei râuri




de mormăit » 06/06/09, 03:02

debitul uh....l-am aruncat în aer (îmi imaginez că umplu un butoi de 200 de litri în mai puțin de un minut) nu foarte cartezian asta! : Lol:
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 06/06/09, 03:56

Bine ați venit la forum mormăi! :D

Puteți utiliza un alternator de automobile folosind un motor cu 6 sau 8 cilindri care poate furniza wați de la 1000 rpm.
La mașinile americane, raportul alternatorului motorului este de 1:2 și funcționează bine la motorul de 600 rpm, astfel încât poate da wați la 1000 rpm și eficiența se îmbunătățește odată cu turațiile.

Pentru a vă putea ajuta mai bine în mod adecvat dacă ne puteți furniza câteva fotografii ale site-ului astfel încât să vă putem sfătui cu privire la turbina folosită.

Ne vedem în curând!

:D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 06/06/09, 08:54

Sunt de acord cu observatiile tale dar inainte de a alege alternatorul trebuie sa stabilesti puterea.

În toate cazurile, alternatorul nu își va furniza niciodată puterea nominală la 1000 rpm sau chiar la 2000 rpm...
Deci, dacă nu îl modificați, nu este nevoie să vedeți metoda aici: https://www.econologie.com/forums/alternateu ... t4674.html

Bun pentru fluxul tău, cel mai bun lucru este să ne oferi una sau mai multe fotografii pe care le putem judeca.

De asemenea, trebuie să cunoașteți înălțimea de cădere utilă. Dacă ai 200L/min la 10m (300W) nu este același lucru cu 200L/min la 1m.

Daca ai 10 m am, cred, o solutie "gata facuta" pentru tine...dar trebuie sa o cumperi. .
0 x
mormăit
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/06/09, 20:45
Locul de amplasare: trei râuri




de mormăit » 07/06/09, 17:02

buna prietene din Quebec, alternatoarele "de viteza mica" sunt interesante, te gandesti la un model anume?
Intr-adevar va trebui sa fac cateva fotografii si sa studiez locurile putin mai serios. O să fac asta de îndată ce voi putea scăpa de la muncă.
Care este această soluție gata făcută despre care vorbești Christophe?
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 07/06/09, 17:51

Bună mormăie!

Puteți încerca să găsiți un alternator Chrysler Dodge Caravan care cred că a fost vândut în Franța.

Un alternator poate furniza wați la viteză mică, dar nu veți putea avea puterea maximă sigur, dar nu trebuie să uitați că nu veți avea mai mulți wați decât capacitatea fluxului dvs., deci viteza. de rotație a turbinei dvs. se va stabiliza în funcție de capacitatea sa și cu încărcarea bateriilor, veți avea apoi o limită făcută automat fără nici o altă reglementare, greșeala făcută de mulți oameni cu un alternator se încearcă o rotație excesivă care scade cuplul și provoacă o blocare bruscă a alternatorului, nu trebuie să uităm capacitatea mare în termeni de wați a acestuia.

Exemplu: o turbină eoliană ale cărei pale au o capacitate la vânt slab de 200 wați și instalăm un alternator de 800 wați, cert este că nu poate funcționa, atunci trebuie să folosim o reducere pentru a evita blocarea și recuperarea waților la vânt mic, deci viteza paletelor este limitata de capacitatea mai mare a alternatorului.

Dacă ai o înălțime respectabilă de cădere atunci lucrezi sub presiune poți folosi o turbină mică cuplată direct la arbore cu un injector care o va face să se rotească cu o viteză respectabilă, în cazul unei înălțimi limitate și bine poți crede că are un sistem asemănător cu cel al lui Christophe, atunci lucrezi în flux.

Iată un exemplu de micul meu generator de casă și veți vedea că reacția imediată este numărul de spire care în sine merge întotdeauna în relație între capacitatea sursei de producție și capacitatea alternatorului.

https://www.econologie.com/forums/creer-un-s ... 54-10.html

Fotografiile site-ului ar fi foarte utile pentru a vă îndruma în direcția corectă.

Ne vedem în curând!

Alain
:D
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 269