Proiect școlar construcția unei turbine eoliene.

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Maxou-inhni
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 28/09/15, 11:50

Proiect școlar construcția unei turbine eoliene.




de Maxou-inhni » 28/09/15, 12:23

Bună ziua tuturor,
În prezent sunt în ultimul an de BTS MSE (profesii în servicii de mediu) și am un proiect de construire a unei mici turbine eoliene și a generatorului acesteia.
Este un proiect pe care trebuie să îl prezint la sfârșitul anului, care este mai mult un proiect de studiu, la bază decât la construcție.
Nu am cunoștințe speciale nici în fizică, nici în mecanică / electricitate, pe de altă parte, am profesori disponibili care mă pot ajuta să înțeleg anumite fenomene care ar scăpa de mine.
Am putut citi pe diferite site-uri că caracteristicile lamelor erau legate de caracteristicile generatorului meu.
Acesta este motivul pentru care vreau să îmi creez propriul generator și să aleg astfel întreaga alegere a materialelor pentru lame etc. și astfel să-mi fac viața puțin mai ușoară.

Aș vrea să primesc câteva sfaturi de la oameni mai informați decât mine.
Dacă construirea propriului meu generator va facilita fezabilitatea proiectului meu,
Ce materiale sunt folosite?

Pentru moment îmi spun că probabil aș folosi aluminiu pentru lame, neavând niciun atelier de tâmplărie sau altele, mi se pare că aluminiu este cel mai ușor de lucrat (?)

Nu știu exact la ce folosește turbina eoliană și nici mărimea ei. Poate fi reîncărcat o baterie sau poate aprinde unele LED-uri în funcție de fezabilitate întotdeauna.

În ceea ce privește locul de instalare a turbinei mele eoliene, nu știu nici dacă vreau să o fixez sau manual (dacă este posibil).
Am o grădină disponibilă (precum și acoperișurile de acolo). Și o barcă ancorată într-un port.

Sunt pierdut și nu pot începe .. ORICE ajutor este binevenit :)
0 x
benny
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 23/01/08, 08:12




de benny » 18/11/15, 15:44

proiectul dumneavoastră mă interesează pentru răspunsurile pe care le puteți primi.
dacă ați primit deja vreunul, le-ați putea să-mi împărtășiți sau să-mi spuneți dacă ați putut găsi răspunsuri în altă parte.
mulțumesc anticipat. :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 19/11/15, 11:44

Este mare lucru să alegi un proiect care să fie notat, pe care trebuie să îl faci într-un an și pentru care nu ai abilitățile!

Căutarea informațiilor pe net pentru un proiect personal este de înțeles, dar pentru un proiect de studiu final trebuie să alegeți un proiect în care aveți deja abilitățile necesare
0 x
benny
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 23/01/08, 08:12




de benny » 21/11/15, 16:19

Salut. Caut doar pe cineva care a făcut acest tip de proiect să-l facă împreună cu fiii mei. nu face parte dintr-un proiect pentru o școală. realizând că nu mă sperie. Stăpânesc bine tot ce ține de bricolajul neobișnuit.
multumesc pentru orice ajutor acordat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 21/11/15, 17:29

mai bine deschideți un alt subiect, pentru a clarifica care este obiectivul dvs., care este complet diferit și poate mai ușor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 21/11/15, 19:32

Bonsoir,

Deși subiectul construirii unei turbine eoliene este recurent, totuși mi se pare interesant să-l analizez.

Pentru un proiect de studiu, mai degrabă decât stabilirea obiectivului de proiectare a unei turbine eoliene cu mijloace limitate și cu puțin timp, de ce să nu rămânem mai teoretic și să ne angajăm într-o comparație a tehnologiilor turbine eoliene, ceea ce mi se pare mai simplu la fel de interesant.

(Când sunteți student, în general nu sunteți foarte bogat și prioritatea rămâne studiile (și petrecerea), astfel încât un proiect ascuțit poate fi dificil de realizat și finalizat, iar rezultatele pot fi dezamăgitoare) .

Numeroasele proiecte de succes ale proiectării turbinelor eoliene (în special pe econologie.com) arată că sarcina nu este simplă, lungă și adesea periculoasă.

De exemplu, de ce să nu aruncăm o privire la un studiu comparativ a 2 turbine eoliene diferite?
Una cu o axă verticală, cealaltă cu o axă orizontală sau cu un număr diferit de lame (3,5 sau mai mult).
Ideea este de a compara randamentele mai multor tehnologii eoliene implementate în același loc și, prin urmare, primind același vânt.

Prin urmare, nu performanța turbinelor eoliene va fi studiată ca atare, ci performanța relativă a uneia față de cealaltă și, prin urmare, nu contează dacă turbinele eoliene DIY nu au un nivel tehnologic ridicat cu reveniri slabe.

Chiar cred că pentru acest tip de studiu, o companie specializată în turbine eoliene mici ar putea pune la dispoziție 2 tipuri de turbine eoliene second-hand ... Yaka vă ascute zâmbetul vânzătorului și bate la uși și îi convinge că studiul dvs. poate fi folosit ca argument pentru produsele lor!

În cele din urmă, modificarea cu 2 turbine eoliene mici poate fi rapidă și ușoară prin utilizarea unor sisteme simple, cum ar fi 2 roți ale unei biciclete electrice ca generator (acest lucru este acum ușor de găsit).

Fie echipați fiecare dintre roți cu un număr diferit de lame și lipiți o aripă, fie faceți o turbină eoliană cu axă orizontală și cealaltă cu axă verticală. (Îmi amintesc, în plus, că un proiect de student pentru o turbină eoliană cu un motor pe roți VAE a primit un premiu pentru inovație)

Ați putea sugera ideea profesorilor dvs. care ar putea rafina subiectul ...

Ps: Locuiesc în sudul Franței în PACA, o regiune în care bate adesea un vânt violent și neregulat: mistralul.
Văd din ce în ce mai multe turbine eoliene mici care echipează clădiri și mă întreb de ce există atât de multe tehnologii implementate (turbine eoliene cu axă orizontală / verticală sau chiar și altele diferite ca aceasta:Imagine

Dacă subiectul te interesează, poți face alegerea ta:
Imagine

Iată alte turbine eoliene interesante:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Există cereale de măcinat cu toate aceste exemple! ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
sicholot
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 16/11/15, 11:00




de sicholot » 24/11/15, 07:02

Acestea sunt fotografii și descrieri foarte detaliate. Foarte bine : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 236