Întrebare despre servo-control unghiular

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5

Întrebare despre servo-control unghiular




de ojal » 04/05/11, 17:47

bonjour,

Încep un prim model de tracker solar.

Pentru moment, aș dori să-l mențin simplu și să controlez doar o axă în rotație pentru a face o urmărire generală est-vest ... Vom adăuga a doua axă atunci ...
Senzorul este un set de 2 LED-uri care produc o tensiune electrică în funcție de alinierea lor cu soarele. cele 2 leduri vor avea o distanță unghiulară pentru a fi definită.

Am amintiri vechi de lecții servo în care am făcut servo PID cu calcule ale funcțiilor de transfer și ale companiei ...
Sunt nebun să văd ce am reușit să înghit și să nu rețin nimic ... TP nu avea nimic concret ... Ei bine, asta este o altă poveste ...
Nu mai pot să potrivesc „cunoștințele” mele cu nevoile mele actuale ...

Cu cunoștințele mele actuale, mă gândesc să folosesc o mică platformă electronică de dezvoltare - ARDUINO - care îmi permite să poziționez un servomotor pe un unghi dat și care îmi permite, de asemenea, să măsoară tensiunile la bornele celor 2 senzori.
Prin urmare, trebuie să reușesc să stabilesc poziția care dă o tensiune echivalentă cu x% aproape de cele 2 leduri.
Prin urmare, algoritmul meu va fi simplu. Măriți unghiul dacă tensiunea ledului 1 este mai mare decât ledul 2 și invers până când diferența dintre cele 2 tensiuni se încadrează în toleranța care va fi definită ...

Este într-adevăr la fel de simplu ca ceea ce prevăd sau nu am văzut unele dificultăți?

Dacă aveți idei bune, mă interesează foarte mult ;-)

Ar trebui să atac mâine după ce primesc foarte așteptatul ARDUINO ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 04/05/11, 17:55

Atâta timp cât mișcarea este lentă, da, va fi suficient.

Poate fi realizat chiar și în electronică analogică, cu un comparator simplu a cărui ieșire transformă motorul într-o direcție sau alta. :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 04/05/11, 18:10

De asemenea, cred că ar trebui să fie suficient.
După ce, dacă este cu adevărat necesar, implementarea unui PID nu este prea complicată. Am făcut-o pentru regulatorul meu de turbină eoliană și, în ciuda faptului că nu am studiat niciodată problema, am reușit fără dificultăți deosebite (se rezumă la câteva operații de bază)

A face totul în analog este bun și este mai ușor. Dar dacă vrem să adăugăm anumite funcții, devine rapid o bătaie de cap (cum ar fi întoarcerea spre est la sfârșitul zilei ...)
Nu am încercat niciodată Arduino, dar nu aud nimic altceva decât bun, așa că pare o bază bună.
0 x
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5




de ojal » 04/05/11, 19:34

Cu ADRUINO, voi dobândi și parametri precum temperaturi etc ... Cred că va fi frumos ... ;-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 04/05/11, 22:34

Există într-adevăr o mulțime de distracție! ore de dureri de cap în perspectivă : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 169