Cercetare fiabilă eoliană internă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Măslin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 06/04/11, 12:31

Cercetare fiabilă eoliană internă




de Măslin » 06/04/11, 15:32

Bună ziua tuturor,

Vă vorbesc pentru că văd că am de-a face cu specialiști în acest sens forum.
Plănuiesc să instalez acasă o turbină eoliană de 6 sau 5 kW și aș dori să am părerea dvs. despre două mașini de această putere.

Primul este o turbină eoliană scoțiană dovedită de 6kW. Ceea ce mă asigură despre această mașină este că producătorul există de 30 de ani și că au instalat aproape 4000 dintre ei în întreaga lume.
http://www.ecolia-energies.com/eolienne-proven.html

Al doilea, Evance de Windéo.
http://www.windeo-planet.com/fr/notre-gamme-deolienne

Ce crezi?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 06/04/11, 15:46

5-6 kW este deja greu. Trebuie să numărați între 10 și 15 € instalați (fundație și catarg inclus), așa că nu vă înșelați.

Ați făcut o analiză a vântului timp de X luni înainte de a vă angaja într-un astfel de proiect? Care este potențialul?

Unde locuiți?
0 x
Măslin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 06/04/11, 12:31




de Măslin » 06/04/11, 18:02

Sunt în Bretania, la 30 km de Quimper. Deci mult vânt.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 07/04/11, 11:11

bonjour,


Produsul francez high-end EOLTEC sirroco cu performanțe și durabilitate certificate în timp, înregistrare anuală de producție pentru un mic de această dimensiune și fără rupturi în timp ce se află pe al doilea punct cu vânt din lume (vânturi anuale medii 7.2 m / s I cruce :şoc: ).

Altfel dovedit, Krestrel, jimp? Bergey

Uh "Sunt în Bretania, la 30 km de Quimper. Deci mult vânt." în fața sau în spatele copacilor;) și lumina roșie sau ??

nu, sunt în bretania, ceea ce nu înseamnă nimic rău.
Și eu locuiesc în Bretania și nu de aceea schimbă aspectul geografic al locului;).

Dacă vă aflați în vârful Menez Brez (munte breton de cel puțin 300 m: =)) veți avea mai mult vânt decât la poalele acestuia din urmă, nu, în fața mării sau în pădure sau nu departe ?? ?

Instalarea unui catarg de măsuri nu este o inutilitate (cu excepția cazului în care aveți bani pentru a arunca afară din ferestre, desigur), la un metru lângă venele vântului nu sunt aceleași, dar deloc, există, de exemplu, coeficienți de câmp.

Atunci înălțimea foarte foarte importantă, energia vântului este o funcție a vitezei sale la CUB, deci la fiecare m / s de vânt gangné rezultatul se găsește în cub 2 m / s = 8, 3m / s = 27 , 4 m / s = 64 etc, deci trebuie să găsiți vântul acolo unde este.

Așadar, nu vă lăsați înșelați cu un catarg de 12 metri, este o aberație economică și legală, pentru lenea să solicitați o autorizație de construcție vă trageți în picior, cu excepția cazului în care vă confruntați cu marea pe un deal, cei 12 m sunt ineficienți .

Abia la 18 metri, vânturile încep să devină laminar și sunt vânturile laminare care ne vor furniza energie extractibilă, așa că la 24 sau XNUMX M veți avea vânturi laminare stabile și regulate, în special în Bretania.

Mică observație, datele despre vântul meteo france sunt rezultatele măsurătorilor luate la o înălțime de 50 m, așa că nu vă bazați pe ele.

Pe scurt, dacă instalatorul dvs. (solicitați-i lui Olivier KRugg de la krugwind SARL, creatorul fișierului forum „turbină eoliană mică” pe yahoo, du-te să le ceri părerea;)).

Pe scurt, spun 6 Kw da, după studiul vântului de cel puțin 4 luni, și EOltec sau dovedit (preferința față de Eoltec vă va da seama că veți înțelege, chiar și americanii spun că este o tehnologie înaltă există doar în Franța pe care nu o cunoaștem mdrrr să spună nivelul puterii eoliene în Franța)

http://www.eoltec.com/Fr/Main_fr.htm

În caz contrar, puteți merge la site-ul SEPEN (centru de testare francez cu testarea mașinilor), dar fiți critici cu privire la rezultate, în funcție de timpul în care mașina a fost furnizată de producător, care o poate scoate după cum dorește, Deci pentru unii măsurarea este trunchiat și arată ca o glumă a producătorilor (mă gândesc la două fabrici americane, printre altele, una verticală și orizontală cu lamele sub formă de cimitară;)).

Acum există standardul IEC pentru verificarea certificării turbinei eoliene, care este cel pe care îl alegeți.

Apoi, acordați o atenție deosebită modului în care vă înfășurați turbina eoliană, dacă nu vă sfătuim să studiați vântul, atunci veți fi smulși, dacă ați legat cuvinte frumoase pline de câștig de bani, atunci veți fi smulși și în cele din urmă dacă v-ați spus că licența este inutilă, atunci veți fi smulși (de aceea turbinele eoliene sunt periculoase pentru păsări :) ).


Un sfat foarte bun necesită un editor vechi foarte bun sau pur și simplu producătorul.
Nu particip la eoltec, dar este un brand francez de renume mondial și care, în ciuda unui preț foarte ușor mai mare decât altele, dar cu rezistență și performanță garantate.
Dacă nu mă înșel este nevoie de aproximativ 15000 Eurso all inclusive, saltea electronică etc etc, și nu ca în Franța eoliene, veți avea ceea ce cereți și în plus față de sfaturi reale de la profesioniști reali :) .

un bun ascultător, un breton informat valorează doi sau chiar trei;)

da WINDEo voi fi precaut;) toate turbinele lor eoliene sunt ieftin vândute cu un profit bun, un skystream gol este la 6000 Euro net;), și acestea sunt turbine eoliene care nu au fost dovedite și veți găsi pe net un document de la un fost angajat al maria power care explică toate defectele acestei turbine eoliene și care nu au putut fi corectate (poate acum da;)) provoacă mai mulți bani pentru cercetare și dezvoltare, dar foarte mulți pentru marketing, și un proprietar despre care știu că nu este deloc bani din cumpărarea lui, ea nu produce deloc ceea ce fusese promis (normal 12 propoziția mea) acest lucru se spune atunci când se uită la notele producătorului, el nu oferă nici un catarg mai mare de 18 m ???? bizard nu;). du-te la mai multe.

Continua forum yahoo:


http://fr.dir.groups.yahoo.com/group/pe ... =dir&slk=1

și întrerupeți întrebările dvs. profesionistului ca aici;) dar în principal despre energia eoliană.
un plus
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 07/04/11, 16:04

bonjour,
Vântul începe să devină laminar la doisprezece metri

Arhivistic, deoarece numărul Reynolds rămâne astronomic, dar structura vârtejurilor este mai puțin fluctuantă, mai regulată, dar nu este deloc laminară, niciodată laminară, chiar și pentru un avion de hârtie, deoarece dacă nu mai mult lift și turbină eoliană, pentru că niciun efect de inerție, esențial !!
!!

Fizica algei ca într-un borcan de dulceață sau nisip curgător este total diferită, fără ridicare (ne scufundăm în nisip curgător, cu atât ne mișcăm mai mult pentru că laminaria adevărată).

Deci acest termen necorespunzător face să sară orice fizician !!

La nivelul solului, vântul ajunge doar atunci când un vârtej din întâmplare lovește solul.
Dar vântul nu este niciodată laminar, dar structura și frecvența vârtejurilor sunt variabile în funcție de distanța obstacolelor, peste km !!
O groază pentru micile avioane din spatele unui A380 invizibil departe.

Când vine vorba de escrocherii, acestea sunt peste tot, în tehnologie.

În Bretania și regiunea Parisului, vântul maxim este de 180Km / h sau 300Kgp / m2 pe care l-am văzut pe casele mele în Crăciunul 1999 și, prin urmare, turbina eoliană trebuie să fie garantată pentru acest vânt (se poate vedea la dimensiunea tuburilor) ( trebuie să reziste la tracțiunea unei mașini mari) și pentru o mai mare siguranță, să aibă o garanție de înlocuire dacă vântul o distruge în perioada de amortizare (5 până la 15 ani ??)!
În caz contrar, riscul mare de a-l vedea cădea înainte !!
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 07/04/11, 19:18

Salut ,,

Dedelco, sunt de acord cu tine că vânturile nu vor fi niciodată total laminar, de aceea spun că la doisprezece metri încep să existe mai puține perturbări pentru a avea un început de producție, sunt mai puțin de 18 și chiar mai mult de 24 și așa mai departe (O păstrez simplu în explicația pe care o cunosc :) ).
Ceartă și ai dreptate cuvântul este important și eu folosesc adesea cuvinte greșite pentru a-mi exprima gândurile (confuz lol).

acest lucru nu scade de faptul că un HAWT va funcționa cu vânturi laminare și VAWT soapius cu vânturi turbulente :) , și da, conform meseriilor, au acceptat abuzul de limbă;) (în cadru o lăcustă nu are nimic de-a face cu insecta vie;) și totuși amândoi au picioare mari :) ).
bine pentru darius nu prea stiu ce vant foloseste cel mai mult ???

În caz contrar, înșelătoria laterală, dacă ar fi fost doar catargul, lamele, tot ceea ce se face rapid este prost făcut în general :) .

Luați cupru Chinoi (scuze din nou chinezii nu am nimic împotriva lor, dar practică comerțul liber foarte prea liber uneori mi se pare că mă leagă doar) care conține abia 30% din soldul de cupru, turbina eoliană conectată curge bine, dar nu se întâmplă nimic în partea de jos și, din motive întemeiate, totul intră în vigoare jouluri în cablul de coborâre :şoc: .

Câte sute de oameni au plătit pentru turbine eoliene niciodată asamblate sau niciodată terminate ??? Câți cu catarguri de 12 m și care nu au practic nicio producție în timp ce 5-10 metri deasupra acestuia ar avea o producție cinstită și toate acestea se datorează rapidității vânzare și cache rapid pentru vânzător, pentru că o licență durează mult să ajungă și există constrângeri, da, toate astea pentru ce, să fii rapid și să câștigi rapid și mulți bani și cine plătește ??? tipul care vrea să se descurce bine și să investească micile economii pe care le-a făcut în viață și care ascultă un vânzător cu modelul său ...

oops, mă las scăpat, pe scurt, standardele IEC sunt destul de stricte, dar probabil vor face să dispară un producător bun care nu vinde suficiente mașini pentru a plăti toate aceste certificări oricum ...

Noapte bună ;)
0 x
Măslin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 06/04/11, 12:31




de Măslin » 08/04/11, 17:05

Pe scurt, v-am înțeles corect mesajul, trebuie să mergeți cât mai sus posibil. Am de gând să urc până la 15 metri înălțime.

Revin la mesajul meu original despre comparația a două mașini, turbina eoliană Proven 11 și Windéo Evance.

Potrivit lui Bidouille, trebuie să fiu atent la Windéo, iar turbina eoliană EOLTEC nu este rea. Cu excepția faptului că această turbină eoliană este distribuită de Wéole, ceea ce este cel mai rău dintre toate în opinia mea. Citiți această mărturie pe care am găsit-o.

http://www.paris-normandie.fr/article/a ... te-du-vent

Pardon Bidouille, dar Eoltecul nu pare foarte solid în comparație cu Proven 11 și, în plus, producătorul există de abia 10 ani, în timp ce Proven a fost de 30 de ani. Știind că o turbină eoliană trebuie să dureze cel puțin 20 de ani, nu intenționez să-mi asum niciun risc. Bidouille, tu care mi se pare că îl cunoști bine pe Eoltec, se oprește când vântul depășește 100km / h. Proven 11 nu se oprește niciodată.

Caut videoclipuri despre ansamblul Eoltec pentru a-l compara cu Dovedit. Am găsit o mulțime de videoclipuri de asamblare despre Dovedit pe această pagină.

http://www.ecolia-energies.com/video-pe ... tique.html

Aștept sugestiile dvs. pentru a compara.

Un weekend plăcut.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 08/04/11, 22:04

Bună seara, îmi pare rău că te dezamăgesc, dar nu este faptul că weole vinde produse care nu sunt fiabile :) .

La Hazar se uită la rezultate, aceștia cumpără clienți care și-au făcut referire la rezultatele lor în kilowați-oră, cifre reale nu anunțuri de la vânzători;).

de la Hugg pigot ( http://scoraigwind.co.uk/?cat=9)

aici sunt doar rezultatele de exemplu :)

http://spreadsheets.google.com/pub?key= ... q-qAdpGMfw

afla google este prietenul tău, Dovedit este foarte bun foarte bun, Eoltec este, de asemenea, foarte foarte bun și foarte francez, toate proiectate și fabricate în Franța din sud :) , Nu ating nici un venit sau nimic, doar că atunci când există lucruri bune de fabricat acasă, singurii care nu îl cumpără, chiar și americanii îl cumpără pentru calitatea înaltă a produsului;).

și apoi pentru cazul weole amestecă de fapt skystream și sirrocco nu o face deloc, în plus cu turbina eoliană verticală arfff, dar, uneori, trebuie să vindeți și apoi cumpărătorii de eoletec nu va fi cu turbina eoliană că " vor avea probleme, cu excepția cazului în care editorul nu este bun și sau dacă reglarea controlului este făcută prost (mppt = ajustarea pragurilor controlerului), deci dacă unul dintre pași este de fapt încurcat, totul poate fi dezordonat.

Telefon la krugg SARL și solicitați informații;).

du-te să vezi locuri cu turbine eoliene reale și să discute cu proprietarul lor ( forum yahoo de exemplu;))

În caz contrar, iată câteva imagini cu fiara din Woodstock 2;).

http://www.solacity.com/FarmShow.htm


http://www.eoltec.com/Fr/pictures_fr.htm
"Mașină de testat de 6kW în condiții extreme (Kirkwall - Insula Orkney - Scoția)

Vânt mediu anual al amplasamentului: 11 m / s la 50m

Producția Scirocco în Orkney: 22.000 - 28.000 kw.h / an "ceea ce este marcat ca rezultat este adevărat;), dar Orkney este al doilea loc cu cel mai vânt din lume :) , Acest lucru se spune că ține cu o producție de genul acesta, este o dovadă a robusteții nu? poți verifica singur veridicitatea lucrului și poți compara cu rezultatele alegerilor tale anterioare;).

În caz contrar, în ceea ce privește oprirea turbinei eoliene, aceasta depinde de reglementare, de faptul că este un concept de control de tip "Stall", ați observat tipul arcului din spatele lamei;) bine, cu atât este mai mult vânt , cu cât lamele se află mai mult în spate și, prin urmare, își reduc diametrul de ridicare.

Eoltecii sunt siguri în paranteze și utilizează un control pich, adică există un sistem de contragreutate, care va roti lama în jurul axei sale, creând astfel un stand aerodinamic.

Care într-un caz ca în celălalt ajunge la același lucru.

Vă spun că Dovedit este, de asemenea, foarte bun, dar pentru a alege devin șovinist și nu risc să cumpăr o turbină eoliană de la o companie de peste Canal.
Apoi, marea întrebare care face pauză este ce lume doriți atunci când faceți alegerile (dar asta este o altă poveste;))

În caz contrar, cealaltă mare întrebare, în afară de turbina eoliană, deoarece atât Proven, cât și Eoltec sunt bine făcute și fiabile, trebuie să găsiți instalatorul potrivit care vă va oferi în mod normal să faceți mai întâi un studiu al vântului. :) .În Bretania este mai probabil să aveți vânt regulat, dar totul depinde de configurația terenului, aceștia sunt banii dvs.;), și spun că nu spun nimic în același timp.

cercetare bună și foarte bună și nu vă mirați dacă găsiți mai multe rezultate în engleză pe eoltec pe care v-am spus-o mai sus că nu se știe aici, areva da pe de altă parte că ...

du-te să ne vedem
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 244