Reglarea vitezei turbinei eoliene împotriva rafalelor (Mistral)?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Reglarea vitezei turbinei eoliene împotriva rafalelor (Mistral)?




de Grelinette » 01/03/16, 21:50

Nu prea știam unde să postez acest subiect, sau mai bine zis „întrebarea mea tehnică”, dar din respect pentru proiectele eoliene serioase postez problema mea aici ...

Aici încerc să reglez viteza de rotație a turbinei eoliene cu un sistem simplu, deoarece, trăind în Provence, există adesea mistralul care suflă în rafale și turbina eoliană, pierde, cum aș spune, simțul ritmului!

Cum se poate evita această accelerare care îi afectează armonia?

Dacă aveți idei ...

Iată turbina mea eoliană în acțiune cu vânt puternic
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Reglarea vitezei turbinei eoliene împotriva rafalelor (Mistral)?




de Christophe » 01/03/16, 22:25

Acest lucru este destul de serios ca o cerere, așa că l-am mutat "în marile ligi" lol
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Reglarea vitezei turbinei eoliene împotriva rafalelor (Mistral)?




de Christophe » 01/03/16, 22:29

Ah ah ah! Aș fi făcut mai bine să vizionez videoclipul înainte de a muta mesajul :)
Ticălosule du-te! : Cheesy:

Cele 2 sticle tăiate, care sunt difuzoarele?

Încă întrebarea dvs. despre rafale rămâne valabilă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Reglarea vitezei turbinei eoliene împotriva rafalelor (Mistral)?




de Grelinette » 02/03/16, 12:42

Christophe a scris:Ah ah ah! Aș fi făcut mai bine să vizionez videoclipul înainte de a muta mesajul :)
Ticălosule du-te! : Cheesy:

Cele 2 sticle tăiate, care sunt difuzoarele?

Încă întrebarea dvs. despre rafale rămâne valabilă!

Salut Christopher,
Ma bucur ca iti place : Cheesy: ... Într-adevăr, gâturile sticlei de pe fiecare parte servesc drept difuzor.

Turbina eoliană muzicală este un concept nou, desigur un pic „ușor” din punct de vedere științific, dar poezia este încă esențială în lumea noastră a științelor rigide. (În plus, îți amintești: recidiv în raport cu această primă turbină eoliană inovatoare de același gen, dar tăcut în ciuda aspectului său).

Spunând asta, reglarea mecanică a vitezei de rotație este un subiect serios care mă preocupă în acest moment cu un alt proiect al unei turbine eoliene mult mai mari la care lucrez: o turbină eoliană de aproximativ 2,5 m în diametru cu 5 pale.

Vreau să testez mecanica lamelor care schimbă incidența cu forța centrifugă. Făcusem un prototip într-un model redus pe care îl prezentasem pe econologie dar nu l-am găsit: 2 tuburi concentrice glisante). Fotografie Schiță-operare

În ultima vreme, câțiva prieteni ingineri au venit să mă vadă și m-au sfătuit să merg să-l instalez departe de casă, pentru că se îndoiesc că sistemul este suficient în vânturi puternice, cu riscul ca una dintre lame să se desprindă și să meargă ca o săgeată! :şoc:

Așadar, aș merge și l-aș așeza pe un deal destul de îndepărtat ... în cel mai rău caz, într-o zi când este un mistral grozav, unul palid se va decupla și va merge să străpungă un mistreț ghinionist ... care mă va face tocană! : Mrgreen:

Celălalt subiect important care mă deranjează, se confruntă cu vântul, întotdeauna mecanic.

La noi vântul se schimbă, cu scufundări brutale care fac ca turbinele eoliene cu derivă să facă rotații grozave. Sunt tentat să testez vechea tehnologie ingenioasă a morilor de vânt vechi, care aveau o a doua turbină eoliană mică perpendiculară pe cea principală. Acest sistem trebuie să dea inerție mișcării de rotație:

Imagine
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Reglarea vitezei turbinei eoliene împotriva rafalelor (Mistral)?




de Flytox » 04/03/16, 10:29

Bună Grelinette
Dacă cele 3 arcuri nu au exact aceeași rigiditate, preîncărcare etc ... și sau alunecarea / fricțiunea nu este egală în tuburile de fixare a lamei etc ... veți avea un dezechilibru „important” și „imprevizibil „cu lama care iese cel mai mult. (posibilitatea vibrațiilor, ruperii ...)

Ipoteză: ar fi necesar să puteți controla simultaneitatea excentricității de ieșire a lamelor, cum ar fi un singur arc care controlează ieșirea celor 3 lame cu cabluri sau un dispozitiv de acest fel. (Trei cabluri împreună înainte de a putea trage în axa arcului).
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Reglarea vitezei turbinei eoliene împotriva rafalelor (Mistral)?




de lilian07 » 04/03/16, 11:22

Buna Grelinette,
Cred că trebuie să o simplificăm, mistralul împinge puternic și am plătit eu însumi prețul .... poate cu un amortizor spate mare de tip arc cu vehicul ar putea fi potrivit între axa lamelor și axa generatorului.
Pentru a începe, trebuie să vedeți aproximativ matematic cu statisticile meteo, energia pierdută pe care ați putea să o raportați și mai ales puterea pe care doriți să o capturați.
Acest lucru vă va dimensiona primăvara și vă va arăta ce puteți câștiga. Un calcul de colț de tabel pentru a evalua interesul în ceea ce privește complexitatea implementării.
Noroc cu proiectul tău, am fost, de asemenea, pasionat de acest tip de mașină pentru un anumit timp ...
Mai mult, astăzi la nivel global pare că o asociere judicioasă între solar și eolian (cu baraj hidraulic) ar face posibilă eliminarea energiei nucleare cel puțin în Statele Unite. Piatra de temelie a acestei asociații este puterea de calcul necesară în amonte pentru a gestiona rețeaua dintre cerere, furnizarea solară și eoliană și stocarea hidraulică (o grămadă de calcule în timp real care integrează statistici, date meteo, rezerva potențială, eliminarea sarcinii necesare, transferurile de energie etc.)
Bon curaj
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Reglarea vitezei turbinei eoliene împotriva rafalelor (Mistral)?




de Grelinette » 04/03/16, 11:24

Flytox a scris:Bună Grelinette
Dacă cele 3 arcuri nu au exact aceeași rigiditate, preîncărcare etc ... și sau alunecarea / fricțiunea nu este egală în tuburile de fixare a lamei etc ... veți avea un dezechilibru „important” și „imprevizibil „cu lama care iese cel mai mult. (posibilitatea vibrațiilor, ruperii ...)

Ipoteză: ar fi necesar să puteți controla simultaneitatea excentricității de ieșire a lamelor, cum ar fi un singur arc care controlează ieșirea celor 3 lame cu cabluri sau un dispozitiv de acest fel. (Trei cabluri împreună înainte de a putea trage în axa arcului).

M-am întrebat deja despre dezechilibrul cauzat de lame ale căror distanță / axă a rotorului variază și pot fi diferite. Ideea ta de un singur cablu este interesantă și ar regla pb-ul, dar trebuie să îl poți acomoda în rotor. Mi-am imaginat o altă soluție mecanică simplă, astfel încât fiecare lamă să aibă exact aceeași distanță de ax / rotor: un disc central străpuns cu caneluri care leagă fiecare lamă.
Blades synchronization system.jpg


Acestea fiind spuse, chiar dacă toate lamele funcționează identic, mă întreb, de asemenea, dacă nu există un dezechilibru sistematic, deoarece lama care ajunge în partea de jos (verticală, capătul în jos) suferă De asemenea, forța gravitațională care se adaugă forței centrifuge, iar lama verticală din partea superioară suferă efectul opus? ...

Există acest fenomen de dezechilibru pe toate turbinele eoliene cu axă orizontală?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Reglarea vitezei turbinei eoliene împotriva rafalelor (Mistral)?




de dede2002 » 04/03/16, 11:27

hi : Wink:

Deriva se află în vârtejurile elicei, punând-o mai sus, ar fi în vânt și ar trebui să oscileze mai puțin.

Pentru a limita viteza, o idee (pe care am văzut-o pe net, dar nu o pot găsi) este aceea de a pune lamele în aval, cu doar o contrapondere în locul paletei, și de a face lame flexibile sau articulat cu un arc, care se îndoaie înainte sub efectul vântului prea puternic, reducând automat suprafața la vânt.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Reglarea vitezei turbinei eoliene împotriva rafalelor (Mistral)?




de Grelinette » 04/03/16, 11:32

lilian07 a scris:Mai mult, în general se pare astăzi că o asociere judicioasă între energia solară și cea eoliană (cu baraj hidraulic) ar face posibilă eliminarea energiei nucleare ...

Buna lilian07,
Mă întorc la remarca dvs., deoarece recent, într-un alt subiect, am pus întrebarea dacă panourile solare în mișcare au aceeași performanță?
Mi-am imaginat palete translucide ale turbinei eoliene în care panourile solare erau așezate la coaste, ca în aripile avionului...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Reglarea vitezei turbinei eoliene împotriva rafalelor (Mistral)?




de Grelinette » 04/03/16, 11:36

dede2002 a scris:hi : Wink:

Deriva se află în vârtejurile elicei, punând-o mai sus, ar fi în vânt și ar trebui să oscileze mai puțin.

Pentru a limita viteza, o idee (pe care am văzut-o pe net, dar nu o pot găsi) este aceea de a pune lamele în aval, cu doar o contrapondere în locul paletei, și de a face lame flexibile sau articulat cu un arc, care se îndoaie înainte (mai degrabă partea din spate? ...) sub efectul vântului prea puternic, reducând automat zona de vânt.

Dedicat Bonjor,
Probabil că vorbiți despre o turbină eoliană a acestui model:
ENTE (1) .jpg

Există unul instalat lângă casa mea. Se pare că este evoluat cu lame articulate care își schimbă profilul odată cu vântul.
M-aș duce să o fotografiez sau să o filmez.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 235