Feedback din experiența termovar

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Philbona
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 11/07/08, 15:53

Feedback din experiența termovar




de Philbona » 07/12/13, 22:57

bonjour,

Pentru a localiza instalarea mea:
Am un cazan de bază pe lemne, deci fără a regla alimentarea cu aer primar.
Circuitul primar este utilizat pentru alimentarea unui rezervor tampon de 1000l.
În reguli am instalat o supapă termovar de 61 ° pentru revenirea cazanului.
Problema pe care am întâmpinat-o a fost că, de îndată ce temperatura a fost atinsă, termovarul a continuat neobosit să alimenteze cazanul cu apă „prea” fierbinte și a urmat un fenomen de vaporizare.

Am încercat să remediez creșterea presiunii circuitului, care a crescut temperatura de vaporizare la 113 ° (2 bari) sau + la 2,5 bari.
Dar nimic de făcut, s-a vaporizat fericit.
Așa că am „inventat” un sistem care permitea aburul să fie redirecționat către un balon înalt (un vas vechi de expansiune umplut cu apă care recuperează aburul și returnează apa conținută.
A funcționat, dar nu a permis ca cazanul meu să fie folosit cât mai bine.
Așa că am înlocuit acest termovar cu o supapă de 3V cu reglare pentru a returna apa fierbinte dar nu prea mult la cazan.
De atunci nicio problemă.
Pe circuitul secundar, la fel, am avut o supapă termovar de 72 °, apoi înlocuită cu o 61 °, iar efectul opus, de îndată ce temperatura a fost atinsă, a permis doar trecerea apei din circuitul de întoarcere, deci rece '.
De asemenea, înlocuit de o supapă de 3V cu câteva mici ajustări și vârf, totul funcționează bine.
Rămâne doar să motorizez aceste 2 valve de 3V și soția mea va fi în cer.

bine cu tine,

Philippe
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 08/12/13, 07:55

fără o diagramă a instalației dvs. și a poziției de montare a diferitelor elemente, dificil de comentat.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Philbona
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 11/07/08, 15:53




de Philbona » 08/12/13, 09:11

salut Dirk,

Am intenționat să adaug o diagramă, dar nu prea mult timp pentru a face acest lucru.
Atât de puțină descriere în format text:
Practic, diagrama este foarte clasică în acest tip de asamblare,
un rezervor tampon fără bobine (1000l)
un vas de expansiune (100l) montat înapoi de la circuitul primar
un circuit principal al cazanului - rezervor tampon de oțel de 1 "
un circuit secundar al rezervorului tampon - radiatoare de oțel de 1 ", apoi un distribuitor convențional.
fiecare circuit are circulatorul său montat pentru returul primar de apă rece,
secundar în debitul de apă caldă.
În ambele cazuri, un bypass (care a fost) controlat de un termovar montat în conformitate cu regulile din art. fie în aval de circulatoare,
Nu am pus o conexiune directă cazan - calorifer, există un risc prea mare de supraîncălzire a caloriferelor.

Singura mea constrângere: cazanul NU este modulat / automatizat, există un incendiu și trebuie să faceți cu ceea ce este produs și să îl distribuiți în siguranță.

Pasul următor, excesul de temperatură produs va fi redirecționat către un rezervor de apă caldă menajeră de 500L, care mă costă maxim electricitate (chiar și pe timp de noapte)
este practic gata, dar aștept instalatorul cu sertarul potrivit. Există doar una în regiunea mea și pentru a face 5 crimpuri, nu vom face ocol.

philippe
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 294