Mix global

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Ecoman
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 29/03/13, 13:09

Mix global




de Ecoman » 09/05/13, 13:03

Tocmai am întâlnit-o, nu știu dacă a fost deja legată, un lucru foarte inteligent în mixul mondial:

http://environment.nationalgeographic.c ... icity-mix/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 09/05/13, 15:11

Da.

Atenție: datele sunt pentru 2008. De atunci, au existat modificări ale energiilor regenerabile (în Europa, de exemplu).

Producția de energie eoliană la nivel mondial a fost de 430 TWh în 2010 (comparativ cu 219 TWh înregistrate pe site-ul în cauză în 2008).

Se poate estima la 630 TWh în 2012, știind că capacitatea instalată a crescut de la 196 MW în 000 la 2010 MW în 287 (estimată). Aceasta este de 000 ori mai mare decât cifra dată de site.

Curios: fosta Iugoslavie este plasată în blocul „Eurasia” (și nu în Europa)!
0 x
Ecoman
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 29/03/13, 13:09




de Ecoman » 09/05/13, 17:02

Există o filă de prognoză 2035, așa că nu am văzut-o, interesant
0 x
Ecoman
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 29/03/13, 13:09




de Ecoman » 10/05/13, 13:54

Profit de această postare pentru a aminti mixul spaniol și mixul francez live.

La rândul meu, am descoperit că mixul spaniol are o proporție foarte mare de energie eoliană.

Spania:

http://www.ree.es/ingles/operacion/curvas_demanda.asp

Franța:

http://www.rte-france.com/fr/developpement-durable/eco2mix/production-d-electricite-par-filiere
0 x
Ecoman
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 29/03/13, 13:09




de Ecoman » 16/06/13, 02:14

Ceea ce este înspăimântător este să vezi că, în ciuda creșterii energiei regenerabile în mixul global în%, de fapt vor exista încă mai multe centrale de cărbune și alte substanțe poluante (gaze, nucleare, petrol) în 2035, deoarece necesitatea generală crește: rău.

Mi-am dat „planul de luptă” pe locul de tranziție energetică, spre 100% ENR în 2050, evident, nu mă îndoiesc că va fi executat imediat de către cele mai înalte autorități :)

În plus, am văzut rapoartele finale (cele 4 axe), nu mi se pare foarte ambițios, mai ales biomasa hiper dezvoltată. Nu mi se pare neapărat teribil. Prefer energia eoliană în mare măsură, mi se pare mai ieftin, mai puțin poluant și mai puține resurse intens.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 16/06/13, 10:05

Cu privire la ultimul dvs. punct:

a) cu excepția faptului că vremea este capricioasă, problema stocării nu a fost încă rezolvată într-un mod simplu, în timp ce biomasa este stocată energie solară!

b) aceasta se întoarce la problema gazelor cu efect de seră: biomasa care se descompune slab (ananerobioză) generează metan! atât de mult de folosit și stăpânit ...

[Vorbesc în special despre deșeuri]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 16/06/13, 12:58

Ecoman a scris:Ceea ce este înspăimântător este să vezi că, în ciuda creșterii energiei regenerabile în mixul global în%, de fapt vor exista încă mai multe centrale de cărbune și alte substanțe poluante (gaze, nucleare, petrol) în 2035, deoarece necesitatea generală crește: rău.


Ar trebui înțeles că energiile regenerabile fac parte din cadrul dezvoltării durabile.
Scopul acestui lucru nu este să orienteze lumea către un model mai sobru și mai eficient, ci să continue în cel mai rău caz într-o logică de creștere exponențială.
Liderii au înțeles că fără energiile regenerabile - date fiind crizele energetice viitoare - cursul nu va fi durabil (și nu va fi, în ciuda credințelor lor!).

Dezvoltare durabilă = joc cu limitele (necunoscute!) Ale biosferei.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Ecoman
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 29/03/13, 13:09




de Ecoman » 22/06/13, 20:45

Problema depozitării este rezolvată de stațiile de epurare, rezervoare de apă care fac posibilă stocarea potențialului electric în cantități mari, deja avem o mulțime în Franța, ar trebui să adăugăm puțin dacă am merge la 100% eolian / solar prin exemplu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16136
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5245




de Remundo » 22/06/13, 21:07

Ecoman a scris:Problema stocării este soluționată de stațiile de epurare

este reglementat doar parțial, deoarece siturile de epurare sunt rare și capacitățile limitate.

De fapt, problema stocării va fi soluționată cu adevărat atunci când este doar marginal necesară.

Și pentru asta este necesar să aveți "supergrid", cu alte cuvinte, rețele electrice uriașe, în mare parte interconectate, diversificate în sursele lor de energie, temporar și geografic.

O imagine simplă (dar excesivă) este aceasta: acoperim Pământul cu panouri fotovoltaice și interconectăm totul. Rețeaua va funcționa la o putere constantă, atât pentru injecție, cât și pentru retragerea energiei electrice, alternanța zi / noapte dispare în rețea, deci și nevoia de stocare.

@+
0 x
Imagine
Ecoman
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 29/03/13, 13:09




de Ecoman » 22/06/13, 23:46

acoperim pământul cu panouri fotovoltaice și interconectăm totul. Rețeaua va funcționa la putere constantă, atât pentru injecție, cât și pentru retragerea energiei electrice, alternanța zi / noapte dispare în rețea, deci și nevoia de stocare.


De fapt, funcționează și el, trebuie doar să trageți „3 sau 4” cabluri și să globalizați energia :). În același timp, este un proiect minunat!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 153