Rezistența la siloz și la șapă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.

Ce tip de siloz aveți cu cazanul dvs. pe pelete?

Sondajul a expirat pe 27 / 02 / 12, 11: 17

Siloz textil
0
Nici un vot
Siloz tare
2
50%
Nu am siloz
2
50%
 
Numărul total de voturi: 4
bnohit
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 10/04/11, 07:16

Rezistența la siloz și la șapă




de bnohit » 28/01/12, 11:17

bonjour,

În noua mea construcție este planificată o instalație de cazan pe peleți Okofen.
Cu aceasta instalatie as dori un siloz textil de economie de spatiu (tip Flexilo compact) cu o capacitate de aproximativ 5t, aproape de centrala mea.

Instalatia completa (cazan + siloz) este planificata in subsolul meu. Placa de subsol a fost turnată în beton de 12 cm, cu armare din plasă sudata (un garaj standard pe scurt).

Credeți că această placă de beton este suficientă pentru a suporta sarcina de 5 t odată ce silozul meu este plin? Inca ma gandesc sa folosesc "patine" metalice, putin mai late decat picioarele silozului, pentru a distribui sarcina... crezi ca este suficient?

Pe site-ul Okofen nu este specificată nicio recomandare pe acest subiect... :se încrunta:

Vă mulțumim pentru ajutor! :D
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 28/01/12, 11:53

Din câte văd pe site-ul ökofen, acest tip de siloz este un buzunar care acoperă întreaga suprafață dintre picioare: în aceste condiții nicio problemă, sarcina este distribuită.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
bnohit
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 10/04/11, 07:16




de bnohit » 28/01/12, 12:13

Mulțumesc Ahmed :D

Într-adevăr, conceptul este acesta: o geantă mare care protejează pe 4 picioare.

Am putut citi aproape peste tot că o placă de garaj standard din beton a fost proiectată să suporte o sarcină de 250Kg/m2 (mi se pare că este foarte puțin, chiar și pentru o mașină mare). :şoc:).

Cu alte cuvinte, dacă iau în considerare un siloz de 5 t răspândit pe 4 picioare, asta îmi dă încă o sarcină de 1,25 t pe picior, nu? Un picior având o secțiune < 1m2, mă aflu cu mult peste constrângerile mecanice tolerate de placa mea de beton? ... greşesc undeva : Roll: ?

Vă mulțumesc pentru explicații.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 28/01/12, 12:33

Bună, o întrebare scurtă, cât costă silozul tău?

pentru că văd utilizarea bigbag-ului, este aproape gratuit ca stocare flexibilă
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 28/01/12, 12:52

Din câte am înțeles, fundul genții este pe pământ și greutatea pare doar parțial susținută de picioare.
Rezistența betonului depinde și de rezistența solului pe care este turnat.

Ideea sacului mare mi se pare că merită explorată: materialele vrac sunt acum vândute în pungi pierdute. O structură periferică ușoară le va permite să fie menținute deschise... 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
bnohit
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 10/04/11, 07:16




de bnohit » 28/01/12, 13:17

antoinet111 a scris:Bună, o întrebare scurtă, cât costă silozul tău?

pentru că văd utilizarea bigbag-ului, este aproape gratuit ca stocare flexibilă


Pentru preț nu am o cotație momentan (dar îmi imaginez că evident că nu ar trebui să fie ieftin :se încrunta: ).!

Referitor la sacul mare, este un sac mare de doar o tona... departe de cele 5 tone ale mele pentru a petrece anul linistit. Dar deodată am impresia că ne abatem puțin de la întrebarea mea inițială :(
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 28/01/12, 13:25

Nu capacitatea este problema, iei 5 mari (1250 de cartofi)
aproximativ doi metri cubi.

producatorii mei de cartofi folosesc paleti numiti convertoare.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 28/01/12, 15:02

-12 cm de beton armat care nu ar trebui să fie o problemă (dacă arici bun mai jos).
-Siloiul textil are o deschidere în partea de jos pentru alimentare ... nu big-bag-urile.
- La 1990 € silozul textil Okofen, am ales să construiesc un siloz solid (aproximativ 200 €).

JC
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 28/01/12, 15:04

bineinteles ca cei mari au o deschidere in jos, altfel nu am putea goli cartofii.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 28/01/12, 15:58

Ah, pai al meu 3 nu are, dar nu era pentru cartofi....

JC
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 389