Sugestie pentru asta forum

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Sugestie pentru asta forum




de Grelinette » 19/08/09, 09:36

Vin regulat în această privință forum să caut informații și sfaturi tehnice cu privire la tehnologiile pe care încerc să le implementez în cadrul „caselor de bricolaj” sau a atelierelor educaționale cu copiii.

De fiecare dată când trec prin toate comentariile și copiez și lipesc forum către un procesor de text, șterg comentariile irelevante și îmi fac un fișier înainte de a mă lansa într-o nouă realizare.

Pe scurt, iată sugestia mea (care este pentru administratori!):

Ar fi foarte util să aveți o pictogramă care să permită recuperarea întregului subiect într-un singur fișier descărcabil.
Formatul PDF arată bine, dar este dificil de modificat în spate.
Sfârșitul zilei ar fi să puteți selecta paginile pentru a lua doar ceea ce este util și pentru a putea completa dosarul atunci când dezbaterea continuă.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/08/09, 09:39

Generarea .pdf (statică prin definiție) a discuțiilor forum nu este planificat.

Pe de altă parte, unul dintre obiectivele principale ale asociației de ecologie (statutele și RI sunt finalizate) va fi tocmai redactarea și publicarea documentelor rezumative, în special, la început, sinteza anumitor subiecte ale forums.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 19/08/09, 09:50

Vesti bune ! Imagine Cum se comandă? : Cheesy:

Nb: Sper că ați planificat să realizați documente sintetice care să țină cont de nivelul de cunoștințe tehnice al cititorului. Eu, mă interesează în special colecția „Pentru super manechinii” : Mrgreen:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 19/08/09, 20:57

grelinette a scris:Vesti bune ! Imagine Cum se comandă? : Cheesy:

Nb: Sper că ați planificat să realizați documente sintetice care să țină cont de nivelul de cunoștințe tehnice al cititorului. Eu, mă interesează în special colecția „Pentru super manechinii” : Mrgreen:


"Plasează comenzi" : Mrgreen:
Într-adevăr, putem identifica deja câteva centre de interes majore care ar merita aruncate o privire. De ce nu, o Postare / propunere / vot pentru interes / candidatură pentru „misiune”.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 19/08/09, 21:54

+1 Flytox

Și ce zici de vânzarea la un preț adecvat (rezonabil) al informațiilor, pentru a permite asociației să trăiască?

miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/08/09, 22:21

... și să nu uităm de produsele derivate: tricoul, fotografia lui Christine și Christophe, cana serigrafiată, stiloul ..... :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 20/08/09, 10:04

Da, : Cheesy: Puteam vedea capacul solar Elefant

Imagine
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/08/09, 11:12

Uh, nu cred că intrarea în hiper-mecanizare este cu adevărat favorabilă imaginii asociației ...

Faceți un tricou sau un creion marcat cu da ... dar obiecte precum capacul solar bla bla ...

În sfârșit, este părerea mea: este democrația CA care va spune ce : Cheesy:

ps: că membrii consiliului de administrație merg doar zieuter pe partea consiliului, pentru că există un pic nou ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 21/08/09, 09:28

Bonjour à tous,
Mă bucur că comentariul meu a generat interes și sugestii printre voi.

Acestea fiind spuse, cred că ideea mea inițială de a avea o pictogramă rapidă de subiect cu comentarii într-un format standard este interesantă:

de exemplu, deoarece în momentul de față construiesc o turbină eoliană și dau peste o mulțime de detalii care sunt discutate în unele postări, ar fi bine doar cu un singur clic ... zip (pingoin sau zou peștele, este conform!) http://fr.wikipedia.org/wiki/Paf_le_chien : Cheesy: ... Pot avea un dosar complet de consultat în timpul meșteșugurilor de duminică!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/08/09, 14:07

LOL variantele ... sincer ...

Grelinette, liniștește-mă, știi Ceci ?

Pentru că pari atât de pierdut ...
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 211