Sistem multi-regenerabil de energie

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
gentil33
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 09/06/09, 09:17
Locul de amplasare: Bordeaux

Sistem multi-regenerabil de energie




de gentil33 » 27/01/12, 15:18

0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/01/12, 15:25

De realizat, măcar parțial, dar apoi o muncă foarte mare pentru a optimiza totul, probabil cu un Stirling sau turbină, diferită și adaptată fiecărei funcții.
Îi lipsește recuperarea caloriilor stocate sub pământ pentru a încălzi sera la 15°C sau o casă la 20°C iarna și nu doar Stirling-ul, care este mult mai complex, deoarece la 200 până la 300°C pentru un randament bun.
0 x
gentil33
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 09/06/09, 09:17
Locul de amplasare: Bordeaux

chinurile facerii




de gentil33 » 27/01/12, 15:40

Știu că este un proiect uriaș.

Preocuparea mea este sistemul de ambreiaj eficient intre turbina eoliana si stirling pentru alternator.

Din câte am citit, ne putem permite să funcționăm stirling-ul la temperatură scăzută cu condiția să folosim cel mai ușor gaz posibil (hidrogen), cilindri super pătrați (diametru mare, cursă mică) și un dublu efect Stirling.

Văd că acest sistem este suficient de mare pentru, de exemplu, să alimenteze un sat într-un mediu rural.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/01/12, 17:30

Pentru un sat, avand in vedere puterile mari cerute, este necesar sa se separe functiile, turbina eoliana cu alternatorul sau independent de cea cu caldura, care probabil va fi o turbina cu randament mai bun etc...
Fiecare dispozitiv puternic reprezintă multă muncă de dezvoltare și de aceea este mai bine să folosiți ceea ce există industrial, în loc să reinventați totul, cu aproape siguranța erorilor.

Asa ca pentru ceea ce nu exista industrial (inmagazinarea caldura), incearca la scara mica ca sa nu iti irosesti banii, inainte de a escalada.
Trebuie să aveți o idee precisă a geologiei solului din acest sat.

Stirling nu este singura soluție pentru diferențe mici de temperatură, bazată pe testele anterioare.

Pentru 300°C, parabolă sau căldură lemnoasă sau biogaz, Stirling-ul sau turbina sunt perfecte și de cumpărat, în caz contrar, reinventează ceea ce există și atunci este indicat să ai multă experiență în această problemă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 27/01/12, 20:12

Sistemul se ocupă doar de producția de energie electrică. Cu toate acestea, stirlingul nu folosește toată căldura furnizată, ar fi bine să adăugați recuperarea căldurii pierdute pentru a încălzi casa sau sera.
Aș dori să știu producția de energie electrică necesară excluzând încălzirea în Franța.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Reface




de chatelot16 » 28/01/12, 00:37

gentil33 a scris:Preocuparea mea este sistemul de ambreiaj eficient intre turbina eoliana si stirling pentru alternator.


Cauți o problemă sau nu există!

un ambreiaj este perfect și nu are niciodată performanțe slabe

ceea ce este mai îngrijorător este că nu vezi problemele și defectele de proiectare mai grave

cu mult timp în urmă am construit o fabrică cu un motor mare într-un colț și arbori de transmisie pentru a întoarce toate mașinile... de atunci ne-am dat seama că motoarele electrice bine plasate sunt mai puțin costisitoare și mai puțin complicate decât transmisia mecanică

pentru alternatoare este acelasi lucru: nu este cea mai scumpa parte: nu are rost sa complici lucrurile sa pui diferite motoare pe acelasi alternator

fiecare motor, turbină eoliană, stirling, abur trebuie să aibă alternatorul bine proiectat pentru el

acesta este scopul unei rețele electrice: punerea în comun a întregii energie

sunt tot felul de mașini de inventat pentru a exploata o anumită energie, dar nu este nevoie să facem un mare proiect complicat: fiecare mașină care poate produce energie electrică poate fi dezvoltată independent de cei care o consumă.

naivitatea proiectului dvs. energetic pune mari îndoieli asupra restului site-ului
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 470