Case autosuficiente în energie și apă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
elise
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 18/09/04, 20:04

Case autosuficiente în energie și apă




de elise » 18/09/04, 20:13

:D
Bună ziua tuturor!
Am vrut să vă vorbesc despre case 100% verzi!
Ei retrag apa de ploaie și o refolosesc de 4 ori! Apa uzată trece prin filtre și apoi este re-filtrată de plante care se află în mijlocul unei sere din casă! Energia provine din panourile eoliene și solare! Toate conforturile sunt permise! Sunt fabricate de o colonie de hippies vechi din SUA. Folosesc cauciucuri și pământ pentru a face pereții.
De ce acest tip de construcție rămâne marginală? Cred că în ritmul în care mergem ar fi momentul să acționăm !!
0 x
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 18/09/04, 23:03

Salut tie .
Aceste construcții sunt departe de ființele marginale din cercurile ecologice.
Vorbești cu mine despre o casă autonomă, Baronnay-urile (Moisdon la rivière lângă Nantes) au una care se autosuficientă în electricitate și apă de 15 ani și sunt departe de a fi singurii.

Am participat zilele acestea la câteva șantiere de construcții care s-au apropiat foarte mult de conceptul de casă independentă; există chiar o asociație care ajută anumite persoane să construiască spații în această stare de spirit (preferă spații colective decât o singură casă): locuri de sărbătoare; absolvenți ai asociației de floarea-soarelui care funcționează de câțiva ani cu un camion care prezintă tehnici de grădinărit, recoltarea apei de ploaie, energie eoliană și motor de stersare solară.

Ei sunt acolo pentru a-și aduce cunoștințele și a împărtăși experiențele lor cu voluntarii care vin să ajute pe site-uri.

Materialele utilizate provin pe cât posibil din sectoarele locale: cărămidă brută, cânepă, lemn de șir, monomur (deși mi se pare greu să văd latura ecologică a monomurului care mi se pare simplă, dar care totuși provine dintr-un sector industrial), paie , Pierre ...
Abordarea este de a promova cele mai apropiate produse, având în același timp o abordare globală.

Toalete uscate, fito-purificare, motoare care funcționează pe ulei, geamuri și acoperișuri verzi ... poți găsi orice dacă știi adresele potrivite.

Pentru a începe să căutați festivaluri ecologice, este un plan bun să luați adrese chiar dacă contactele sunt mai puțin susținute decât în ​​timpul unui șantier.
Mi s-a spus, de asemenea, că un tip din Paris va pregăti un director al școlarilor din Franța; Ar trebui să-l contactez în scurt timp, vă voi da câteva noutăți.

În caz contrar, puteți oricând să revedeți revistele „casa ecologică”, porțile ecologice, tăcerea sau descreșterea revistei (nu prea este de văzut, dar este un mic ziar cu adevărat plăcut)

Soluțiile există deja, să le implementăm acum
0 x
elise
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 18/09/04, 20:04




de elise » 28/09/04, 17:47

Bună ziua și vă mulțumesc pentru aceste informații, dar este atât de mică !!!
Cu toate acestea, ar fi minunat să construim subdiviziuni sau orice altceva cu acest tip de material, există atâtea posibilități și nimeni nu ia măsuri!
chiar este frustrant !!!
:( :(
totuși există câțiva antreprenori care „îndrăznesc” să instaleze încălzitoare solare de apă pe vile (nu știu unde în sud), oamenii sunt încă convinși că nu funcționează este totuși incredibil !!!!
Sper că asta se va schimba !! Am putea lua un mic exemplu de la vecinii noștri germani!
Du-te, îmi voi păstra întâlnirea și voi salva pentru a-mi construi într-o zi casa mea verde !!
Voi face cât mai mult zgomot pentru a arăta și a arăta tuturor că funcționează !!!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 244