Turbinele eoliene nu sunt zgomotoase

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55

Turbinele eoliene nu sunt zgomotoase




de Dearcham » 31/08/04, 14:03

După ce am vizitat parcul eolian Mont Soleil din Elveția, am fost uimit de absența zgomotului de la acești monștri înalți de 70 m: la aproximativ XNUMX de metri, vântul din arbuști acoperea complet zgomotul lamelor.

De jos, zgomotul este de aproximativ două ori mai puternic decât cel al unei linii de înaltă tensiune, dar de fapt mai puțin stresant.

Iată un scurt rezumat al CLER (Comitetul de legătură cu energiile regenerabile) în acest sens.
Nivelul presiunii acustice scade odată cu distanța. Cu cât este mai departe de sursă, cu atât scade zgomotul perceput (valabil pentru orice sursă de sunet)
La 10 m de sursă, nivelul sonor scade cu 30 dbA
La 20 m de sursă, nivelul sonor scade cu 35 dbA
La 30 m de sursă, nivelul sonor scade cu 40 dbA
La 100 m de sursă, nivelul sonor pierde 50dbA

Iată acum un mic tabel cu nivelul sonor al unei turbine eoliene în funcție de viteza vântului

Viteza vântului (km / h) / Nivelul sonor ambient (dB (A))
18/38
25/41
32/45
40/49
47/53
54/56


Si dupa ? : nivelul sonor al unei turbine eoliene se stabilizează atunci când vântul atinge o anumită viteză. Peste această viteză, nivelul sonor al vântului continuă să crească, în timp ce cel al turbinei eoliene rămâne stabil; zgomotul vântului îl acoperă apoi pe cel al turbinei eoliene.


Scara de decibeli face posibilă poziționarea unui anumit număr de emisii sonore cunoscute comparativ cu zgomotul mediu emis de o turbină eoliană situată la o distanță de 250 m
10 dB frunze cad
Șoapte de 15 dB
30 dB Interiorul unui dormitor
Turbina eoliana de 40 dB
50 dB Interiorul unei case
Biroul 70dB
80dB Interiorul unei mașini
Muzică stereo de 90 dB
100 dB În interiorul unei fabrici
120 dB Jackhammer
Avion cu jet de 150 dB

Ce se întâmplă atunci când există mai multe turbine eoliene?
Creșterea nivelului sonor nu este nicidecum proporțională, ci logaritmică. Aceasta înseamnă că prezența a două surse de sunet identice nu duce la dublarea percepției intensității sunetului. Astfel, o persoană plasată la o distanță egală de două Surse de sunet identice vor percepe o creștere a nivelului de auz al 3dB. Patru surse identice vor crește nivelul cu 6 dB.
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 02/09/04, 07:49

Dearcham a scris:Ce se întâmplă atunci când există mai multe turbine eoliene?
Creșterea nivelului sonor nu este nicidecum proporțională, ci logaritmică. Aceasta înseamnă că prezența a două surse de sunet identice nu duce la dublarea percepției intensității sunetului. Astfel, o persoană plasată la o distanță egală de două Surse de sunet identice vor percepe o creștere a nivelului de auz al 3dB. Patru surse identice vor crește nivelul cu 6 dB.

:P
Bună, 3db, nu este doar dublu? :P :P :P
A+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 03/09/04, 14:44

climatul se strică, chiar și micile noastre foci locale își pierd rolul

Luând ca bază faptul că o turbină eoliană produce 40 db, dacă adăugăm o secundă la aceeași distanță, ne-am putea aștepta la un zgomot de 40 + 40 = 80 db sau, nu este cazul, creșterea volumul sunetului nu este de 40 db, ci doar 3, ceea ce ne oferă 43 db.
În același mod, cu 4 turbine eoliene în jur, ajungem nu la 40 * 4 = 160 db, ci doar la 46 db

Se spune mai bine așa? :P
0 x
aiolia
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 05/11/04, 02:32




de aiolia » 05/11/04, 02:47

Dearcham a scris:După ce am vizitat parcul eolian Mont Soleil din Elveția, am fost uimit de absența zgomotului de la acești monștri înalți de 70 m: la aproximativ XNUMX de metri, vântul din arbuști acoperea complet zgomotul lamelor.

De jos, zgomotul este de aproximativ două ori mai puternic decât cel al unei linii de înaltă tensiune, dar de fapt mai puțin stresant.
...


Într-adevăr, nu face mult zgomot. Dar va risca să facă și mai puțin în deceniile următoare, când deficitul de petrol va fi responsabil pentru creșterea exponențială a costurilor acestora, făcând problematica rentabilității lor.
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 05/11/04, 13:58

Dearcham a scris:climatul se strică, chiar și micile noastre foci locale își pierd rolul

Luând ca bază faptul că o turbină eoliană produce 40 db, dacă adăugăm o secundă la aceeași distanță, ne-am putea aștepta la un zgomot de 40 + 40 = 80 db sau, nu este cazul, creșterea volumul sunetului nu este de 40 db, ci doar 3, ceea ce ne oferă 43 db.
În același mod, cu 4 turbine eoliene în jur, ajungem nu la 40 * 4 = 160 db, ci doar la 46 db

Se spune mai bine așa? : P

hi,
: Angry:
Nu o sa ma enervez dar o crestere de 3 db corespunde dublului !!!! Ndj!, Pentru a revizui conversiile dvs. de unitate !!!
Citez din wiki:
Frumos
Un articol din Wikipedia, enciclopedia liberă.
(Redirecționat de la Décibel)

Bel (simbolul B), deși se află în afara sistemului internațional (SI), este folosit cu el. Bel este folosit pentru a exprima valoarea mărimilor logaritmice, cum ar fi nivelul câmpului, nivelul puterii, nivelul presiunii sonore sau atenuarea. Logaritmii de bază zece sunt utilizați pentru a obține valorile numerice ale mărimilor exprimate în bels. Pentru mai multe informații, consultați standardul internațional ISO 31.

A fost numit în onoarea fizicianului Alexander Graham Bell.

Este o unitate logaritmică în care o diferență de 1 bel corespunde unui raport de 10 în putere. Mai frecvent, sub-multiplul său este decibelul (dB). O diferență de un decibel corespunde unui raport de 101/10, sau aproximativ 1,259.

Calculul unui Bel în raport cu două valori:

bel = log (10) (V1 / V2)
decibel = 10 * log (10) (V1 / V2)
Câștigul de tensiune al unui amplificator este exprimat în decibeli:

+ 6 dB corespund unui câștig aproape egal cu 2.
+ 20 dB corespund unui câștig de 10.
Raport semnal / zgomot S / N (dB) = 10 * Log10 (S / N)


A + B) :P <_
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 07/11/04, 11:02

aiolia a scris:Într-adevăr, nu face mult zgomot. Dar va risca să facă și mai puțin în deceniile următoare, când deficitul de petrol va fi responsabil pentru creșterea exponențială a costurilor acestora, făcând problematica rentabilității lor.

Uh, nu te urmăresc ... poți să te certi? Problema rentabilității este DEJA prezentă. 15 ani de rentabilitate a investiției pentru o durată de viață de 20 de ani ...

Pentru mine, cu cât sunt mai scumpe fosilele, cu atât sunt mai profitabile reînnoirile, deoarece prețul energiei (în general) este aliniat cu cel al petrolului ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 358