Noua turbină eoliană Nheolis

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher

Noua turbină eoliană Nheolis




de fthanron » 22/06/09, 14:51

bonjour,

pentru cei curioși despre energia eoliană, iată un site pe care nu îl văzusem încă legat de economie: http://www.nheolis.com/fr/

Potrivit designerilor
"performanța producției de energie de 2 până la 3 ori mai bună decât cea a turbinelor eoliene convenționale cu același diametru"


Ce crezi?

@+
0 x
Frederic
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 22/06/09, 15:06

frumos link-ul Fthanron,

Ne vom gândi la asta când o va cumpăra cineva : Cheesy:

arată ca un hibrid între un Savonius, un Dareius și un cu trei lame ... Destul de ciudat; dar când vine vorba de vânt, nimic nu este previzibil fără experiență.
0 x
Imagine
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 22/06/09, 15:12

Forma lamelor mi se pare că corectează efectiv un anumit număr de defecte ale lamelor convenționale.

Jucând pe cele 3 dimensiuni, obținem suprafețe echivalente ale lamei pentru un diametru mult mai mic, ceea ce limitează problema vitezei unghiulare la capătul lamei.
Mai mult, indicația maximă a vântului dată pentru cel mai mare model (162 km / h pentru 3D 100CP) pare să confirme cea mai bună rezistență la vânt puternic (maxim 90 km în medie pentru o turbină eoliană convențională cu trei palete).

De asemenea, dar acest lucru este mai intuitiv decât orice altceva, mi se pare că forma acestei elice ar trebui să aplice o forță mai mică butucului rotorului.

La o inspecție mai atentă, nu pare că este posibilă o poziție de pavilion. Lamele nu par a fi mobile ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 22/06/09, 16:14

bonjour,

De îndată ce văd o turbină eoliană nouă, este mai puternică decât mine, îmi scot calculatorul!
Pentru această ultimă epocă oferă declarații amuzante de la producător.
Aș vrea să știu dacă pun degetul în ochi sau dacă randamentele sunt cele menționate în manualul tehnic!

http://www.nheolis.com/fr/index.php?pag ... ind-3d-100


Obelix
Dernière édition alin Obelix 22 / 06 / 09, 16: 31, editate 1 ori.
0 x
În medio stat virtus !!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 22/06/09, 16:17

+1, dar de unde începe această notificare? : Cheesy:

De 2 până la 3 ori mai multă energie presupune exploatarea vânturilor de viteză mică și mare ... unde pescuiesc turbine eoliene convenționale ....

Altfel este o turbină eoliană superunitară !! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 22/06/09, 16:35

oricum, nu este nevoie ca ei să fie prea inteligenți :D

turbinele eoliene convenționale cu trei pale au o eficiență aeromecanică de aproximativ 40%.

Și acest venerabil Betz spune „oprește-te” la 59% Imagine, așa cum a spus Christophe, nu se vor descurca de 3 ori mai bine. Chiar și în vânturi slabe, nu ne întoarcem prea mult ... :?

Acum poate rezistă mai bine această turbină eoliană ? Productivitatea anuală în kWh poate fi atunci mult mai mare decât cea cu trei lame, chiar dacă performanța instantanee este puțin mai mică decât cea a unui cuțit cu trei lame (care pene când puterea este acolo ...Imagine). Pe de altă parte, acest lucru necesită un site cu vânt puternic.

Pascal HA PHAM și Sycomoreen au aceleași probleme cu turbina eoliană ROBIPLAN.
0 x
Imagine
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 22/06/09, 16:41

Christophe a scris:De 2 până la 3 ori mai multă energie presupune exploatarea vânturilor de viteză mică și mare ... unde pescuiesc turbine eoliene convenționale ....

Altfel este o turbină eoliană superunitară !! : Cheesy:


Dacă comparați curbele de putere ale acestei turbine eoliene:
Imagine

și cea a turbinei eoliene „standard” cu o putere aproximativ echivalentă:
Imagine

Veți descoperi că vânturile ușoare nu sunt exploatate în niciunul dintre cazuri.

Pe de altă parte, viteza maximă testată în tunelul vântului pentru prima dată este dată de 45m / s (162Km / h), care depășește cu mult 25m / s (90Km / h) acceptată în mod obișnuit ca viteza maximă a vântului înaintea unui standard turbina eoliană se urcă în perdea.

Astfel, dacă curbele superioare ar continua pe dreapta, „platoul” celei superioare ar continua cel puțin până la 45m / s, în timp ce cea inferioară ar plonja la 0 până la 25m / s (lame de cortină).

așa teoretic, primul având o gamă mai mare de utilizare, randamentul său pe parcursul anului este astfel crescut.

Acum, în practică, numărați zilele în care vântul este între 90Km / h și 162km / h .... :?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 22/06/09, 16:49

bonjour,

Pentru a fi mai precis, calculați, prin urmare, puterea disponibilă în zona măturată:
Pe 3D 100CP funcționează în continuare (randament 30%)
Pe 3D 50 aceasta este ultima descoperire nebună (randament 150%)
http://www.nheolis.com/fr/index.php?page=nheowind-3d-50

Sunt unii care nici nu citesc ceea ce scriu .....

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 22/06/09, 16:51

Cred că lamele sunt imense pentru o zonă destul de mică ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 22/06/09, 16:55

Obelix a scris:bonjour,

Pentru a fi mai precis, calculați, prin urmare, puterea disponibilă în zona măturată:
Pe 3D 100CP funcționează în continuare (randament 30%)
Pe 3D 50 aceasta este ultima descoperire nebună (randament 150%)
http://www.nheolis.com/fr/index.php?page=nheowind-3d-50

Sunt unii care nici nu citesc ceea ce scriu .....

Obelix


Cred că au făcut o copiere / lipire nefericită între 2. Într-adevăr, între modelul 100CP și 50, puterea dată este aceeași (1800W) pentru diametre de 3m într-un caz și 1,2m în celălalt. În ceea ce privește curbele, acestea sunt exact aceleași.

Nu este grozav pentru credibilitatea lor, că ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 231