O turbină eoliană cu pânze, turbina eoliană la cui!

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3

O turbină eoliană cu pânze, turbina eoliană la cui!




de Lietseu » 30/09/08, 15:17

Ei bine, iată-l, cineva a făcut-o, nu mai este nevoie să rupă cățea!

Cine își permite să-l construiască?


Prin urmare, voi fi scurt:



Salutări distincte de la Lietseu :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 30/09/08, 15:34

Nu-i rău deloc!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 30/09/08, 15:47

Trebuie să spun că am săpat problema în felul meu ...
Dar acum, nu mai trebuie să îmi arunc planurile către tine, deoarece aceste lucruri îmi depășesc toate așteptările.
Într-adevăr, nu va fi prea scump de construit, va putea rula în (aproape) orice vreme și ... este pozitiv GENIAL, vă voi ține la curent dacă am alte ecouri ale turbinei eoliene în 5 lame, sau ne gândim la posibilitatea de a realiza lame cu geometrie variabilă ....

Salutări de la Lietseu :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 30/09/08, 15:49

Lamele cu geometrie variabilă ???
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 30/09/08, 15:59

Pai da! Vrei să renunț la grăsime?
Vrei să vezi toate iluziile mele?
Am muncă în perspectivă, am o paliditate, trebuie să formatez totul astfel încât să fie lizibil și să nu am cartoful pentru moment, consecințele cutiei motocicletei mele ...
Cu greu am dormit toată noaptea, pentru că ieri după-amiază am jucat cu electricianul cu inima bună, rezultatul, durerea a venit să mă gâdile "touto la note"

Salutări de la Lietseu :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 30/09/08, 16:02

Nu știam despre motocicleta ta din carton!

Stai, te stimulez !!!

Du-te coco ești fierbinte acolo !!! Imagine
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 30/09/08, 16:08

Cine urmează să le arate „extraordinarului club al domnilor” acestor idioți?
Nu sunt la zi, : Cheesy:

IEA: 45 miliarde de dolari pentru dezvoltarea energiilor regenerabile
(src: AIE)
Agenția Internațională pentru Energie (AIE) solicită factorilor de decizie să adopte măsuri puternice pentru a viza 50% din aprovizionarea cu energie electrică din lume provenind din energii regenerabile. Un nivel ridicat, dar pe care Agenția îl consideră necesar pentru a reduce la jumătate emisiile de CO2 până în 2050 și a minimiza impactul schimbărilor climatice.
Pentru a atinge un astfel de obiectiv, vor fi necesare 45 de miliarde de dolari de investiții până în 000, estimează un nou raport prezentat luni la Berlin. Pentru Nabuo Tanaka, directorul AIE, este mai presus de toate o problemă de redirecționare a cheltuielilor existente către energiile regenerabile. "Nu credem că este o sumă mare", a spus el.

Realizarea acestui lucru „va necesita un angajament politic fără precedent, precum și o proiectare și implementare eficiente”. „Doar un număr limitat de țări au implementat politici eficiente de sprijinire a energiei regenerabile, există un mare potențial de îmbunătățire.”

Pentru prima dată, AIE a realizat un studiu comparativ al sistemelor puse în aplicare în întreaga lume pentru a promova energiile regenerabile. Analiza menționează că, în ultimii ani, unele țări au făcut progrese considerabile, ducând la o expansiune semnificativă a pieței.

Studiul acoperă 35 de țări, inclusiv membri ai OCDE și BRICS: Brazilia, Rusia, India, China și Africa de Sud și ia în considerare cele trei poziții cheie în producția de energie: electricitate, încălzire și transport. În 2005, aceste 35 de țări au reprezentat 80% din producția comercială de energie electrică regenerabilă, 77% din încălzirea regenerabilă (cu excepția utilizării tradiționale a biomasei) și 98% din combustibilul regenerabil.

Raportul evidențiază în special obstacolele care împiedică extinderea rapidă a surselor regenerabile de energie și măresc costurile dezvoltării acestora.

"Punerea unui preț la carbon nu este suficientă", a argumentat domnul Tanaka. „Pentru a încuraja o tranziție lină și eficientă la integrarea energiilor regenerabile pe piețele de masă, politicile privind energiile regenerabile ar trebui concepute în jurul principiilor fundamentale, încorporate în principii politice previzibile, transparente și stabile și implementate. funcționează printr-o abordare integrată. "

Conform studiului, politicile privind energia regenerabilă ar trebui să reflecte 5 principii cheie:

Eliminarea barierelor neeconomice, cum ar fi procedurile administrative, obstacolele în calea accesului la rețea, proiectarea deficitară a pieței energiei electrice, lipsa de informații și formare și lupta pentru acceptarea socială (NIMBY : „Nu în grădina mea”)
Necesitatea unui cadru de sprijin previzibil și transparent pentru a atrage investiții.
Introducerea stimulentelor tranzitorii, reduse în timp, pentru a încuraja și monitoriza inovația tehnologică și pentru a muta rapid tehnologiile pe o piață competitivă.
Dezvoltarea și implementarea stimulentelor adecvate care garantează un nivel specific de sprijin pentru diferitele tehnologii în funcție de gradul lor de maturitate tehnologică, pentru a exploata potențialul considerabil al gamei largi de soluții.
Luarea în considerare a impactului pe scară largă al tehnologiilor de energie regenerabilă asupra sistemului energetic general, în special pe piețele liberalizate, în ceea ce privește costurile și eficiența sistemului.
"Guvernele trebuie să ia măsuri urgente", a conchis Tanaka. „Îi încurajăm să dezvolte cu atenție cadre de politici adecvate tehnologiilor la diferite niveluri de maturitate și, eventual, să aplice stimulente adecvate, cum ar fi tarifarea carbonului, pentru surse regenerabile mai mature. Migrația către un portofoliu puternic tehnologiile de energie regenerabilă pentru integrarea completă a pieței este unul dintre elementele cheie de care avem nevoie pentru ca revoluția tehnologiei energetice să aibă loc. "


Sărutări afectuoase din Lietseu (x) rimează și vâsla lui ca pâinea prăjită și boterham!
Dernière édition alin Lietseu 30 / 09 / 08, 18: 47, editate 1 ori.
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 30/09/08, 16:13

Lietseu a scris:Sărutări afectuoase din Lietseu (x) rimează și vâsla lui ca pâinea prăjită și boterham!


Acesta este umorul de râs, odată ...
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 30/09/08, 16:13

Cel mai trist lucru este că ei pot ști mai multe decât noi, dar încet se relaxează, unii ecologiști ar trebui să fie aleși la președinția lumii : Cheesy:
În toată simplitatea, desigur, nu Tof, căpitanul și alții André, Remundo etc ... 8)

Du-te sănătate!

Lietseu
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 30/09/08, 16:15

Gregconstruct a scris:Nu știam despre motocicleta ta din carton!

Stai, te stimulez !!!

Du-te coco ești fierbinte acolo !!! Imagine


Nu-mi amintesc să fi vorbit despre asta : Cheesy:

Dar acolo, gust :?

A+
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 104