O turbină eoliană acasă: reglarea bateriei

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
roro04
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 15/10/12, 17:43

O turbină eoliană acasă: reglarea bateriei




de roro04 » 08/02/14, 22:32

Bonsoir à tous!

Am postat acum ceva timp un mesaj despre un regulator pentru o turbină eoliană. Proiectul meu a fost de a construi o turbină eoliană cu un generator de magnet permanent pentru a furniza o cabană autonomă (cabană) cu energie electrică prin intermediul bateriilor. Mizasem pe o turbină eoliană care putea produce 15A, am coborât pe pământ pentru ~ 5A sub 14V ceea ce ne face ~ 70W!

În prezent am 50W de panouri solare (da nu este mult) cu presupus un regulator integrat ... Cu excepția faptului că încărcarea bateriei depășește 15V cu lumina puternică a soarelui! Așa că m-am gândit să creez un sistem care să întrerupă automat încărcarea bateriei atunci când se atinge tensiunea de 14.4V. Iată sistemul pe care mi l-am imaginat, precum și explicațiile:

Imagine

Deci, pe partea panoului solar, voi fi în regulă cu această configurare. Pe de altă parte, nivelul turbinei eoliene poate folosi și acest sistem, dar având în vedere că generatorul meu este cu magneți permanenți, dacă turbina eoliană se rotește rapid, pot ajunge cu ușurință la 50V. Este posibil ca bateriile să nu aprecieze. Cred că schimbarea regulamentului (Schimbarea ciclului de funcționare?) Poate fi în regulă. Da, dar cum să procedați? Aș dori să evit circuitele integrate cât mai mult posibil. După o altă constrângere, curentul: dacă este necesar prea mult de la generator, cuplul va crește și turbina eoliană se va bloca. Prin urmare, sistemul ar trebui să fie limitat în curent.

Aveți piste? Sugestii? Alte sisteme de oferit?

Vă mulțumesc pentru ajutor,
Bună seara,
Cele mai bune urări.

Român.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 09/02/14, 18:02

Bună Roman,

Pentru turbina eoliană aș face un ansamblu invers, pentru a disipa într-o rezistență orice depășește 14,4 V.

Un regulator de alternator auto poate fi deviat, acesta acceptă puteri mici ca a ta (echivalent cu rotorul, 4 până la 6 amperi)
0 x
roro04
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 15/10/12, 17:43




de roro04 » 09/02/14, 18:51

Bună dimineața!

Vă mulțumesc pentru răspunsul dvs. :)
M-am gândit la un astfel de sistem, dar mă tem că la puteri atât de mici nu mai am nimic de reîncărcat bateriile când generatorul meu dă 50V ...

În ceea ce privește reglementarea unui alternator auto, nu prea văd cum s-ar putea face, dat fiind că acesta trimite o anumită cantitate de curent în alternator pentru a-l excita mai mult sau mai puțin.

Avantajul PWM este că eficiența nu este deloc rea și se folosește toată energia.

vă mulțumesc,
A bientôt :)
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 09/02/14, 19:31

Pentru ca toată energia să fie utilizată, trebuie folosită ...

În cazul dvs. aveți prea multe, când bateriile sunt încărcate și trebuie să utilizați (sau să pierdeți) doar ceea ce aveți în exces, astfel încât turbina eoliană să nu funcționeze.

Cu panourile este mai ușor, trebuie doar să deschideți circuitul.
0 x
roro04
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 15/10/12, 17:43




de roro04 » 09/02/14, 20:14

Re,

Sunt total de acord cu dvs. să utilizați energia produsă în exces atunci când bateriile sunt încărcate.

Dar când se încarcă și turbina eoliană produce 50V? Cum se face ? O să-mi spuneți, cu curentul solicitat, turbina eoliană va încetini, deoarece genurile vor cere cuplu.

Dar va trebui să limitez intensitatea, astfel încât turbina eoliană să nu se oprească.

Mulțumesc, ;)
++
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 09/02/14, 20:24

Dacă bateriile se încarcă, turbina eoliană nu va putea urca la 50 V.
Acesta va furniza 5 A la 14 V, 70 W este puterea sa nominală.
Tensiunea va crește atunci când bateriile sunt încărcate.
Regulatorul va trimite surplusul la un rezistor, de exemplu 1 A în baterii la sfârșitul încărcării și 4 A disipat, fără a depăși 14.4 V.
A+ :D
0 x
roro04
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 15/10/12, 17:43




de roro04 » 09/02/14, 20:45

Ah ok, văd că va fi perfect atunci!

De exemplu, pentru sistemul de înclinare pe o rezistență, aveți un principiu de funcționare care să-mi oferiți?

Dacă nu, pentru a limita curentul pe care îl va furniza turbina eoliană (astfel încât să nu se blocheze) un simplu far sau bec cu cod poate juca această funcție, nu?

Vă mulțumesc;)
O seara buna.

PS: În plus, dacă vreau ca bateriile să se încarce, va trebui să găsesc compromisul corect de curent / tensiune ... Dacă am curent, dar mă încarc doar la 12v ...
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 09/02/14, 21:26

Nu am văzut niciodată un stand de turbină eoliană ...? (cu excepția cazului în care vântul cade)

Da, un bec poate merge, mai degrabă 2 chiar, pentru a absorbi cel mult 70W.


Pentru diagramă este necesar să inversați principiul circuitului dvs.:
Când zenerul intră în acțiune (14.4 V) în loc să taie circuitul, trebuie să fie furnizat bypass-ul.
Echilibrul se va face automat, bypass-ul va scădea tensiunea, regulatorul va tăia, crește tensiunea etc. (aproximativ 200 hz într-un autoreglator).
0 x
roro04
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 15/10/12, 17:43




de roro04 » 09/02/14, 21:48

În cazul meu, turbina eoliană va încetini, deoarece atunci când solicitați energie de la un generator cu magneți permanenți, necesită un cuplu mai mare; deci este nevoie de mai multă forță pentru ao antrena. Turbina eoliană se oprește dacă vântul nu poate depăși forța necesară.

Văd mâine să-mi inversez tiparul :P

Pe de altă parte, cu siguranță va trebui să adaug o diodă între baterii și regulator, pentru că altfel, atunci când Mosfet-ul meu va activa rezistorul de descărcare, bateriile vor fi descărcate în interior.

Crezi că instalația mea va oscila rapid când bateriile sunt încărcate?

A rezuma :
• Tensiunea nu va crește atâta timp cât bateriile se încarcă.
• Regulatorul va conecta o rezistență „excedentară” la ieșirea generatorului de îndată ce tensiunea așteaptă 14.4V pentru a o scădea.
• Când scade tensiunea, rezistența va fi deconectată până la următorul ciclu?

Am totul bun?

mulțumesc mult :)
++
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 09/02/14, 22:23

OK, dar nu veți putea cere mai mult decât puterea turbinei eoliene.
Mai puțin vânt, mai puțini amperi, se va încărca mai puțin rapid.
Mai mult vânt, mai mulți amperi, nu există riscul de a sta.
De asemenea, va fi necesar să se asigure securitatea împotriva furtunilor.

Nu știu cât de repede va oscila circuitul tău, poate îi lipsesc puțin condensatorii?

Releul este inutil, va rămâne blocat ...
Este mai bine să aveți o diodă non-inversă pentru a preveni descărcarea bateriei în generator (dacă nu este deja integrată).

O seara buna.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 444