In zona mea, lipsa de combustibili fosili....Servicii goale!

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

In zona mea, lipsa de combustibili fosili....Servicii goale!




de phil59 » 06/10/22, 10:31

Nu sunt deloc îngrijorat de cazul meu, dar văd cozi imposibile la pompe, supermarketuri care raționează 25L de combustibil, în zona mea, și ieri, am mers la părinții mei la 85 km de casa mea, apoi m-am întors la sora în -lege, la 65 de ani, si a priori, e acelasi cinema....

Oamenii se tem, vor să profite la maximum de prețurile mici, și se umple în mod constant, FĂRĂ MOTIVE, (bine, da), și creează, ca de obicei, un semi-lips....

Una dintre fiicele mele, care locuiește între Reims și Troyes, are aceeași problemă de disponibilitate a combustibilului....

Este practic general în Franța, aproape peste tot, sau nu...

MOIJE, deocamdata, continua sa-mi incarce VE-ul noaptea, fara probleme.
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: În zona mea, deficit de combustibili fosili...




de Obamot » 06/10/22, 10:55

Mai este încă o problemă pe care îmi permit să o odihnesc în dezbatere, este deconectarea prețului barilului de prețurile la pompă, care sunt declanșatorii/acceleratorii fenomenului absolut real pe care îl descrieți...

Reflex de stoc iluzoriu când vine vorba de un „consumabil” deoarece mai devreme sau mai târziu suntem cosiți, chiar și pentru EV-uri când kw/h crește!

Pe de altă parte, pentru combustibili nu există aproape nicio latență în creștere, prețul la pompă modifică imediat prețul pe baril.

În timp ce de fiecare dată când prețul unui baril scade, uneori durează câteva luni pentru ca acest lucru să se reflecte în scădere la pompă.
Acesta este declanșatorul: panica cauzată de creștere care face echilibrul dintre „ofertă” și „cerere” și mai optimist.

Este tocmai acesta scopul acestei practici?
Pentru că ne-am putea imagina un alt mod de operare, care dimpotrivă ar netezi indicii „Ofertă” VS „Cerere” în timpul creșterii mai degrabă decât în ​​cădere (deoarece legile ar obliga să mențină rezervoarele la cel mai înalt nivel și să evite efectul yoyo).

Este posibil ca acest lucru să creeze o frână la ambreiajul automat și imediat în creștere, pentru a evita toate aceste creșteri speculative în detrimentul consumatorilor?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: În zona mea, deficit de combustibili fosili...




de Macro » 06/10/22, 11:03

Obamot a scris: (deoarece rezervoarele ar fi pline forțând petrolierele prin lege să le țină la cel mai înalt nivel)



Ce tancuri? : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: Dacă vorbim de Franța... Numărul de m3 de depozitare demontați timp de 20 de ani este mult mai mare decât volumele refăcute...

Chiar și până în punctul în care nu mai este profitabil să construim acum rezervoare pentru a stoca HC în ele... Prin urmare, suntem obligați să ne jucăm exact la timp... cu conductele de petrol întinse ca niște sfori între fiecare locație... Și raff care se rotesc. conform personalului lor negrevnic...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: În zona mea, deficit de combustibili fosili...




de Obamot » 06/10/22, 11:25

Tocmai de ce sunt „de neînlocuit” în zona mea.

058A1B8A-E9D7-4F27-921D-0CA68CFA89A1.jpeg


Pentru anecdotă, datorită eliminării lui Daesh(*) în Siria cu ajutorul rușilor, un atac a fost dejucat și alții nu au putut vedea lumina zilei...

(*) sponsorizat de SUA, care nici nu o mai ascund
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: În zona mea, deficit de combustibili fosili...




de izentrop » 06/10/22, 11:41

Răbdare ...
Olivier Gantois, purtătorul de cuvânt al industriei petroliere din Franța îl asigură: „Situația se va îmbunătăți astăzi în anumite regiuni”. „Aceste restricții de livrare sunt temporare”, a asigurat el pentru France Info, amintind cei doi factori de tensiune: grevele și succesul reducerilor de combustibil (cele ale statului și ale anumitor distribuitori). Importurile și stocurile de combustibil Pentru a-și justifica optimismul, Olivier Gantois a explicat că au fost instituite importuri suplimentare. „Va ușura situația, vom înlocui producția de rafinărie cu importuri”, a explicat el. „Pe lângă importuri, putem folosi stocurile de combustibil și acesta este ceva pe care suntem pe cale să punem în aplicare”, a adăugat purtătorul de cuvânt al industriei petroliere din Franța la informații despre Franța. Dar „este nevoie de timp pentru ca produsul să ajungă”, chiar dacă deja „ajunge în unele depozite”, a spus el. „Nu este amuzant, dar nu este o lipsă generală”, a insistat Olivier Gantois. Un discurs pe care purtătorul de cuvânt al guvernului, Olivier Véran, l-a ținut deja miercuri după Consiliul de Miniștri, promițând că nu va lipsi. Cu toate acestea, nordul și estul sunt afectate în special de lipsa combustibilului. În întreaga țară, mai mult de o stație de benzină din zece întâmpină dificultăți. În Hauts-de-France, această cifră crește la 30%.
https://www.msn.com/fr-fr/actualite/fra ... 5e279c3a04
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: În zona mea, deficit de combustibili fosili...




de Obamot » 06/10/22, 11:43

Navetiștii transfrontalieri călătoresc până la 200 km pentru a merge la muncă în Elveția, trebuie să poată umple acolo...
Toată ipocrizia politicii guvernamentale poate fi rezumată aici (sfârșitul abundenței, ochiul meu... ei bine, nu neg că iarna va fi aspră pentru toată lumea...)
Deocamdată sunt cozi, dar nu mai multe rupturi decât de obicei.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: În zona mea, deficit de combustibili fosili...




de phil59 » 06/10/22, 12:49

Daca coada = ruptura, din pacate.

Unde lucrez mi se pare ca rezervorul(e) de motorina este in jur de 90L, in functie de tp.

Nu putem lăsa gol, mai ales SP, din cauza riscului de explozie, așa că păstrăm mereu o minimă pentru asta și, de asemenea, o altă minimă, pentru salvare inclusiv forțele de ordine, e obligatoriu.. .

Dacă nu rămânem la 90L, înseamnă aproximativ 000 rotații pentru Go (mi se pare 3-32L litri, mixabil, per camion (a trecut foarte mult timp de când nu am mai comandat combustibil, în depanare, în timpul sărbători).

Aproximativ sunt 100 km la transportul combustibilului, 3 rotații pe zi, este un max de la max, pentru un camioner, mi se pare, și doar pentru Go....

Este nevoie de camioane, de personal, de „împovărarea” pentru a umple TIRICAILE, poate că nu este ușor să poți umple multe altele, chiar dacă sunt multe rezervoare....

Mergem la un fals deficit de energie de tot felul, organizat, de cine?????
Răspunsul este, probabil, cine poate beneficia de el, chiar dacă „oamenii mici” suferă de el....

Strângi totul bine, apoi apari ca un salvator, punând temporar înapoi „după voie”, și așa mai departe....
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: În zona mea, deficit de combustibili fosili...




de phil59 » 06/10/22, 12:53

Daca coada = ruptura, din pacate.

Unde lucrez mi se pare ca rezervorul(e) de motorina este in jur de 90L, in functie de tp.

Nu putem lăsa gol, mai ales SP, din cauza riscului de explozie, așa că păstrăm mereu o minimă pentru asta și, de asemenea, o altă minimă, pentru salvare inclusiv forțele de ordine, e obligatoriu.. .

Dacă nu rămânem la 90L, înseamnă aproximativ 000 rotații pentru Go (mi se pare 3-32L litri, mixabil, per camion (a trecut foarte mult timp de când nu am mai comandat combustibil, în depanare, în timpul sărbători).

Aproximativ sunt 100 km la transportul combustibilului, 3 rotații pe zi, este un max de la max, pentru un camioner, mi se pare, și doar pentru Go....

Este nevoie de camioane, de personal, de „împovărarea” pentru a umple TIRICAILE, poate că nu este ușor să poți umple multe altele, chiar dacă sunt multe rezervoare....

Mergem la un fals deficit de energie de tot felul, organizat, de cine?????
Răspunsul este, probabil, cine poate beneficia de el, chiar dacă „oamenii mici” suferă de el....

Strângi totul bine, apoi apari ca un salvator, punând temporar înapoi „după voie”, și așa mai departe....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: În zona mea, deficit de combustibili fosili...




de phil59 » 06/10/22, 13:02

Obamot a scris:Reflex de stoc iluzoriu când vine vorba de un „consumabil” deoarece mai devreme sau mai târziu suntem cosiți, chiar și pentru EV-uri când kw/h crește!




Ei bine, ma duc la un abonament de tip tempo (cativa bp), unde o sa am zile rosii, in care kWh va fi foarte scump (peste 50 de ct), zile albe, medii si zile albastre. , majoritatea, la preturi foarte mici.

Pe o factură de aproximativ 1500€ pe an (idee), voi cheltui între 1100 și 1200€ pe an, cu tarifele actuale.

Dar va fi nevoie de energie, atunci când nu este scump. Organizația va lua ceva, pentru a juca jocul, pentru a consuma fără griji când este ieftin și abundent, și nu mult, când nu este suficientă producție.
De ce, pentru că am condiții bune să o pot face. Fără încălzire electrică, 2 mașini electrice acasă, consum în jur de 10 kWh pe an.

Din păcate, proiectele V2G (vehicle to grid, mașină electrică care dă înapoi în rețea), au fost încetinite, o parte semnificativă care ar putea șterge vârfurile de consum....
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 405