2013, sfârșitul petrolului

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
nytros
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 15/03/06, 21:40

2013, sfârșitul petrolului




de nytros » 12/05/06, 18:01

În seara asta ficțiune documentară pe RTBF

2013, sfârșitul petrolului

Vineri 12/05/2006; Titluri (RTBF1) 22:45

2005

Suntem în 2013, un litru de benzină costă 3,5 € la pompă și apoi, brusc, se anunță că puțurile de petrol sunt uscate și rezervele mondiale epuizate. Câteva atacuri, minciunile companiilor petroliere și ale guvernelor țărilor producătoare au reușit să profite de această sursă de energie în scădere. Dacă am fi prevenit acest eveniment, despre care știam că este inevitabil de la începutul secolului, dacă am fi investit în cercetare și surse diversificate de energie, situația nu ar fi fost atât de dramatică. Dar acum, nimeni nu a vrut să vadă sau să știe. Această ficțiune, intercalată cu mărturii ale experților, nu scutește nici mass-media, nici politicienii, nici companiile petroliere. Scenariul nu este în niciun caz exagerat. George Bush, în discursul său privind statul Uniunii din 31 ianuarie, nu a declarat că țara sa ar trebui să reducă importurile de petrol cu ​​75% în următorii douăzeci de ani?


Editați, îl puteți viziona aici integral: https://www.econologie.com/docu-fiction- ... -3662.html
https://www.econologie.com/docu-fiction- ... -3663.html
https://www.econologie.com/docu-fiction- ... -3664.html
0 x
AVEVA
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 67
Înregistrare: 15/12/05, 17:53
Locul de amplasare: Yvelines (Franța)

TV alte medii




de AVEVA » 12/05/06, 19:05

AVEVA face tot ce poate, un site care nu este foarte ușor de utilizat, dar care expune fenomenul epuizării și încălzirii globale și mai grav.
AVEVA pledează pentru unirea tuturor oamenilor conștienți pentru a sensibiliza opinia publică la o adaptare necesară astăzi.
Politicienii „nu vor să vadă sau să știe” și nici ceilalți, că este atât de imens să-ți imaginezi o lume fără petrol încât nimeni nu vrea să o creadă!
Când JM. Jancovici declară în „cuvinte încrucișate” că petrolul este o marfă pe care am început să o exploatăm de la zero acum 150 de ani că exploatarea va trece printr-un maxim înainte de a scădea la zero, nimeni nu va interveni în dezbatere nu-l ridicați, toată lumea să întrebe ce este acest iluminat !!
Scuze, poate a fost cineva care l-a întrebat cum poate afla !!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/05/06, 19:11

Voi urmări această ficțiune!

Există opțiunea de a prelua videoclipul în flux de pe site-ul lor?
0 x
nytros
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 15/03/06, 21:40




de nytros » 12/05/06, 20:52

nu, nu cred că este posibil,
singurul lucru pe care știm că îl avem este JT (și din nou am încercat să nu funcționeze)
Și să-l înregistrați nu aveți card de achiziție TV pe computer.

Dacă cineva are unul, să se prezinte
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 13/05/06, 14:20

Când JM. Jancovici declară în „cuvinte încrucișate” că petrolul este o marfă pe care am început să o exploatăm de la zero acum 150 de ani că exploatarea va trece printr-un maxim înainte de a scădea la zero, nimeni nu va interveni în dezbatere nu-l ridicați, toată lumea să întrebe ce este acest iluminat !!
Scuze, poate a fost cineva care l-a întrebat cum poate afla !!!


Abia putea vorbi, dar are totuși un zâmbet care vorbește foarte mult. Peste câțiva ani, dacă va mai fi acolo, va fi la mare căutare și foarte ascultat în acest tip de program, dar acum îl iau la borcan! : Lol:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 17/08/06, 22:19

Un raport despre profiturile producătorilor de petrol.
pe FR2, ziarul 20 pm:
http://jt.france2.fr/20h
Faceți clic pe ȚĂRILE PRODUCĂTOARE DE ULEI SUPER PROFITURI
în meniul din dreapta.
----------
Trebuie să vedeți tonul lui Carole, pentru a anunța acest lucru!
Practic, în timp ce suferim, arabii profită de asta, când nu știu ce să facă cu banii lor.
Încearcă să plaseze un viitor în această resursă.
Discurs orientat ciudat ... să anunțe ce într-un timp? : Evil:

Uităm că în producători sunt SUA, Rusia, Regatul Unit, Mexic, Venézuela, Nigeria ....
În timp ce sunt mai sus, există rafinării și întreaga industrie care câștigă și mai mult, și deasupra statelor care câștigă mult mai mult și deasupra tâmpitelor care consumă.
Ar putea cumpăra Edf, bursa etc., dar o fac ...
Pe de altă parte, nu înțeleg de ce statul, care câștigă mai mult de 80% din prețul finit, nu este capabil să-l păstreze pe Edf?
: Mrgreen:
0 x
Geko
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 07/10/06, 16:20
Locul de amplasare: Millau




de Geko » 07/10/06, 16:30

Canalul PLANETE pare să retransmită 2013, sfârșitul petrolului în această miercuri, 11 octombrie 2006. Dar nu am acest canal. Este posibil să-l descărcați undeva?

A +, Sylvain.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 07/10/06, 20:36

există o altă cauză posibilă a lipsei bruste de petrol, este un război nuclear în Orientul Mijlociu. Israelul își aruncă arsenalul asupra țărilor arabe, brusc întreaga zonă este vitrificată și exploatarea petrolului a încetat.
Astăzi putem vedea doar că probabilitatea unui astfel de scenariu crește ...
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1

Re: 2013, sfârșitul petrolului




de freddau » 07/10/06, 20:38

nytros a scris:În seara asta ficțiune documentară pe RTBF


Vineri 12/05/2006; Titluri (RTBF1) 22:45


2005

Această ficțiune, intercalată cu mărturii ale experților, nu scutește nici mass-media, nici politicienii, nici companiile petroliere. Scenariul nu este în niciun caz exagerat. George Bush, în discursul său privind statul Uniunii din 31 ianuarie, nu a declarat că țara sa ar trebui să reducă importurile de petrol cu ​​75% în următorii douăzeci de ani?


mmhh?
Citisem un articol în Times, da, mi s-a întâmplat o dată. Într-un articol după o întâlnire între țările producătoare și consumatoare de petrol.
Țările Prod au chemat alte țări să se diversifice .....
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 05/11/06, 22:51

În prezent, se întâmplă pe Planete pentru cei care o au.

2013: SFÂRȘITUL ULEIULUI

Amestecând interviuri de experți cu o dramă realizată cu viteză maximă, Stéphane Meunier semnează un film dezastru credibil despre o Franță lipsită de petrol.

Punctul de plecare: companiile petroliere și-au supraestimat rezervele de aur negru încă din anii 80. Argumentând progrese tehnologice care permit exploatarea de noi depozite, acestea și-au umflat rezervele cu până la 50%. Țările producătoare au făcut același lucru: în 1984, Arabia Saudită a anunțat 166 miliarde de barili, în 1988, 258 miliarde. Manipulând cifrele, unii și-au văzut cotele bursiere crescând, în timp ce alții au obținut împrumuturi avantajoase. În ciuda creșterii prețului petrolului, sistemul durează până în 2013. În acel an, acțiunea teroristă întrerupe aprovizionarea cu aur negru și în decurs de zece zile lumea se scufundă în haos. Pentru că nu lipsește doar benzina, petrolul fiind utilizat în alte sectoare de activitate. O mare parte a populației este șomă din punct de vedere tehnic; produsele petrochimice, farmaceutice și textile sunt în dezordine. Acest scenariu credibil se bazează pe numeroase interviuri pe care Stéphane Meunier le amestecă cu ficțiunea. Nicolas Sarkis, directorul revistei Pétrole și Gaz Arabe, confirmă astfel că „în anii 1980, țările OPEC au efectuat reevaluări complet neașteptate și considerabile ale rezervelor lor dovedite” și subliniază că „Nu există niciun organism independent care să verifice cifrele prezentate ”. Jeremy Rifkin, Directorul Fundației pentru Tendințe Economice, se întreabă dacă „declinul va începe în jurul anului 2010, așa cum cred pesimiștii sau în 2040, așa cum cred optimistii? „Yves Cochet, deputat pentru Paris, sub eticheta Verzilor și Jacques Attali de la Planet Finance, confirmă scăderea rezervelor de petrol în jurul anului 2020, ceea ce va provoca o schimbare bruscă a sistemului în care trăim ... dacă nu dezvoltăm altele surse de energie și nu vă puteți imagina o economie care funcționează diferit.
Dernière édition alin Christophe 01 / 06 / 11, 12: 50, editate 1 ori.
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 408