Minerit și energie de pe Lună? Heliu 3

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Minerit și energie de pe Lună? Heliu 3




de Christophe » 21/07/09, 10:44

Cred că l-ați văzut: vorbim multe despre Lună chiar acum ...

Ieri am dat peste un raport foarte interesant despre ARTE (care a schimbat imaginile pe care le-am văzut de o săptămână) care vorbea despre o posibilă exploatare a Lunii. Este destul de realist și departe de Science Ficton.

Cel mai interesant element ar fi ... Heliu 3, care face posibilă realizarea fuziunii nucleare prin reducerea considerabilă (80% cred) a emisiilor de neutroni din reactor (care este aparent principala problemă actuală a fuziunii pe „H2). Mai multe companii sunt deja la fața locului ... așteptate în 2020.

S-a mai spus că am putea obține apă (!!) prin încălzirea prafului lunar la peste 800 ° C (hei Remundo ar trebui să oferiți concentratorul solar NASA !!) ... și că conțineau, în masă, 40% O2!

Deci, dacă avem multă apă și O2, se ridică 2 mari probleme la înființarea unei baze locuite!

Voi încerca să găsesc documentarul.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 21/07/09, 11:00

Iată documentarul în cauză:

http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2009.html

Nu este disponibil pe Arte +7 VOD, dar există unul care evocă și subiectul: http://plus7.arte.tv/fr/1697660,CmC=2754926.html

Iată un alt documentar excepțional: http://plus7.arte.tv/fr/1697660,CmC=2754928.html

Este un montaj în goana lunii, între Apollo 11 și Houston, fără niciun „comentariu” (care uneori începe să devină greu ...)

Pe scurt, luna, așa cum publicul larg nu a văzut niciodată ...

Evident, apare următoarea întrebare: după ce am jefuit Pământul, abordăm ... „continuarea”? O gestionare mai bună a resurselor noastre funciare nu ar fi o soluție mai inteligentă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 21/07/09, 11:50

Da, dar în spațiul ascuns, actualii chiriași veghează asupra cerealelor ...

8)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 21/07/09, 11:55

Ah ah ah, comicul merge!

Iată un alt rezumat al documentului Moon for Sale.

http://www.bbcfrance.fr/A-propos-du-doc ... e,263.html

Se va întoarce la Arte pe: 01.08.2009 la ora 14:00
0 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 21/07/09, 16:58

bonjour
este curat ! După ce putrezesc Pământul, acum Luna ... actualii chiriași vor țipa și vor avea dreptate!
Mult succes și @ +!
0 x
fbertran
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 24/05/09, 16:31




de fbertran » 07/10/09, 19:59

Bună ziua, încerc să revizuiesc acest program despre exploatarea heliului 3 pe Lună, nu-mi amintesc dacă a fost difuzat pe france5 sau arte.

O mai găsim?

Poate cu titlul documentarului l-aș putea găsi. Care era titlul dacă vă amintiți?

mulțumesc
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967




de Ahmed » 07/10/09, 21:44

Vești bune în sfârșit! Să sperăm că acest lucru nu este un proiect gol (sic!).

A priori, toți cei care ar putea fi interesați de exploatarea lunii sunt cei mai obstinați distrugători ai planetei noastre și exilul lor (sau cel puțin cel al eforturilor lor dăunătoare!) Ne vor aduce un răgaz binevenit!

Este un pic comparabil cu ceea ce s-a întâmplat în timpul cruciadelor, care au văzut cum cei mai vicioși dintre cele două tabere se exterminează. Ce ușurare pentru cei care au rămas acasă! : Cheesy:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 07/10/09, 22:55

bonjour
nu mai știm dacă există sau nu bogăție pe lună (există unele cu siguranță)
Cine deține luna?
se pare că ne îndreptăm către aceleași legi ca și pentru „lumea nouă”:
primul venit, primul servit ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 08/10/09, 08:41

După cum înțeleg, viitorii regi ai petrolului sunt băieții care au cumpărat bucăți de Lună la licitație, așa cum au făcut-o cu ani în urmă. Acolo chiar, cred că e în cap :| .
Ne apropiem de lucruri care nu ne-au aparținut niciodată, pe care le știam deja, dar oricum merge un drum lung (la propriu și la figurat), în curând este posibil să vindem o bucată dintr-o galaxie îndepărtată sau un asteroid trecător. pe aici :?, pentru a depozita deșeuri nucleare sau pentru a exploata orice bogăție.
Biata umanitate :| .
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 08/10/09, 19:57

Așa că voi juca un pic Troll.

Ei bine, nu puteți face o omletă fără a sparge ouăle .......

Aș spune de ce să nu exploatăm Luna, unde este problema dacă funcționează, bineînțeles dacă este o goană de cap, este adevărat că nu are prea mult sens.

Exploatarea minieră este întotdeauna o sursă de probleme și, în cele din urmă, prezența omului, dar trebuie să ne ocupăm de asta.

Și cred că pentru a face toate acestea în mod responsabil, este singura soluție.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 176