Fukushima și nucleare; semnați un contract de energie electrică verde!

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Fukushima și nucleare; semnați un contract de energie electrică verde!




de Christophe » 13/03/11, 14:39

Totul este în titlu.

următor accidentul nuclear în curs de desfășurare din Japonia la centralele electrice Fukushima Daiichi și Fukushima Daini, Le sugerez tuturor celor care sunt îngrijorați de acest dezastru și care continuă, în ciuda norocului lor, să finanțeze energia nucleară: hai să nu mai finanțăm energia nucleară și să luăm un contract de energie electrică verde !!

Pentru belgienii de la Electrabel, este aici: http://www.electrabel.be/residential/pr ... ion=splash

Semn imediat! (da, încă nu am fost acolo ...)

De transmis ... mai ales tuturor activiștilor anti-nucleari al căror paradox numărul 1 este în general să continue să finanțeze energia nucleară! https://www.econologie.com/forums/catastroph ... 10584.html

ps: un contract ecologic poate să nu fie perfect, dar este ușor și mai bun decât nimic și la noi costul suplimentar este mic, chiar „negativ” (suntem deja la 22 cts / kWh pentru 60% energie nucleară da! !) ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 13/03/11, 15:06

Copiați și lipiți de pe: https://www.econologie.com/forums/catastroph ... 10584.html

sen-no-sen a scris:La rândul meu, s-a făcut deja, dar trebuie să recunosc că principiul „votului consumatorului” (schimbarea lucrurilor prin alegerea cumpărării) mă enervează până la punctul cel mai înalt și demonstrează că acum suntem într-o situație Abordarea „Cetățenie comerciantă”. : Evil:

Îmi amintesc în treacăt că un domn (în prezent șef de stat) care a decis (în acord cu Areva, desigur) când era ministru al industriei pentru orientarea energetică a Franței (aproape toate Nuke) în sfidarea „Vox populi” și a alegerilor mai virtuoase care ar fi putut rezulta din ea ....


Raspunsul meu:

sen-no-sen a scris:La rândul meu, s-a făcut deja, dar trebuie să recunosc că principiul „votului consumatorului” (schimbarea lucrurilor prin alegerea cumpărării) mă enervează până la punctul cel mai înalt și demonstrează că acum suntem într-o situație Abordarea „Cetățenie comerciantă”. : Evil:


Nu înțeleg bine; este singura metodă valabilă și durabilă împotriva abuzurilor de lobby-uri ...

sen-no-sen a scris:Îmi amintesc în treacăt că un domn (în prezent șef de stat) care a decis (în acord cu Areva, desigur) când era ministru al industriei pentru orientarea energetică a Franței (aproape toate Nuke) în sfidarea „Vox populi” și a alegerilor mai virtuoase care ar fi putut rezulta din ea ....


Exact votul pentru consumator este ceea ce contează economic! Deci vox populi poate fi auzit în acest fel!

Să visez puțin; ce s-ar întâmpla dacă 10 milioane de oameni francezi au semnat un contract verde în 2011? Vreau să spun, ar putea urma Edf? Unde ar trece kWh nuclear?
Dernière édition alin Christophe 13 / 03 / 11, 15: 31, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 13/03/11, 15:24

Christophe a scris:Nu înțeleg bine; este singura metodă valabilă și durabilă împotriva abuzurilor de lobby-uri ...


Da, sunt de acord cu dvs., dar considerați că această situație este normală într-un regim calificat drept „democratic”.
Într-o societate responsabilă, cetățenii ar trebui să poată alege prin urna de vot și nu prin datele lor bancare!


Christophe a scris:Să visez puțin; ce s-ar întâmpla dacă 10 milioane de oameni francezi au semnat un contract verde în 2011? Vreau să spun, ar putea urma Edf? Unde ar trece kWh nuclear?


Suntem într-adevăr în vis, precum și retragem bani de la bănci pentru a prăbuși sistemul ... rezultat: :?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 13/03/11, 15:41

sen-no-sen a scris:Suntem într-adevăr în vis, precum și retragem bani de la bănci pentru a prăbuși sistemul ... rezultat: :?


Bine nu sunt de acord, dacă există o voință reală de a „curăța” producătorii vor trebui să se adapteze ...

Conform citatelor de pe legătura electrabel, să devin verde ar trebui să-mi economisească o chouilla (10 € / an) comparativ cu nuca la 60% sau pentru 4000kWh (unii vor sări, este dublu în Franța):

Imagine

Imagine

All inclusive, se ridică încă la 25 cts / kWh (nucă sau verde) ... sunt unii care ung în Belgia ... :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 13/03/11, 15:47

Christophe a scris:

Bof nu sunt de acord, dacă există o voință reală de „curățare”, producătorii vor trebui să se adapteze ..


Aceasta este problema, producătorii sunt conștienți de faptul că voința cetățenilor este aproape absentă.
În ceea ce privește energia nucleară, situația este chiar mai rea decât în ​​cazul schimbărilor climatice, nu-mi pasă este generală!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 13/03/11, 16:11

sen-no-sen a scris:producătorii sunt conștienți de faptul că voința cetățenilor este aproape absentă.


Deci facem asta cu toții forum, petrecerea „cvasi” ... : Cheesy:

Vor fi oferte pkoi verzi dacă se fură atât de mult?

Bine îmi va schimba contractul!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 13/03/11, 16:38

Ca exemplu al „dezavantajului” menționat mai sus, iată un articol din echivalentul INC / UFC Que Choisir referitor la „calitatea verticalității” ( :D ) energie electrică verde în Belgia:

Electricitate verde: nu atât de verde

Așa-numita energie electrică 100% verde nu este neapărat, sau doar parțial. Pe de altă parte, prin alegerea furnizorului dvs., puteți susține politica unei companii care favorizează dezvoltarea energiilor regenerabile. În toate cazurile, aveți dreptul la informații mai transparente cu privire la originea precisă a energiei electrice pe care o cumpărați.

* Articol: Electricitate verde: nu atât de verde!
https://www.econologie.info/share/partag ... hI00Jo.pdf

* Comunicatul nostru de presă privind energia electrică ecologică
http://www.test-achats.be/energie/contr ... 704823.htm

Comparați tarifele de energie electrică

Puteți sprijini energia regenerabilă prin alegerea furnizorului dvs. de energie. Dar faceți-vă probleme să comparați prețurile diferiților furnizori. Optarea pentru formula cea mai avantajoasă vă va permite să faceți economii mari. Ca abonat Test-Achats, uneori puteți beneficia chiar și de un avantaj exclusiv.

* Energie: cine va deveni furnizorul dvs.?
http://www.test-achats.be/serviceSelector/energy/fr/

Colaborare cu Greenpeace

Un furnizor acordă mai multă atenție energiei regenerabile; un altul preferă să investească în surse de energie convenționale, care poluează mai mult în ceea ce privește emisiile de CO2. Pe baza acestei idei, am comparat furnizorii prezenți în Belgia în colaborare cu Greenpeace.

* Clasificarea și descrierea furnizorilor de energie
http://www.greenpeace.org/belgium/fr/electricite-verte/

Metoda de evaluare Greenpeace

Greenpeace folosește deja o metodă din 2003 pentru a evalua în ce măsură politica furnizorilor de energie este cu adevărat „verde”. Dacă doriți să aflați mai multe despre ceea ce ține cont de organizația de mediu, urmăriți videoclipul.

* Video: metodologia Greenpeace pentru evaluarea furnizorilor de energie http://www.youtube.com/watch?v=okj8fXsWdCI


http://www.test-achats.be/energie/elect ... 704643.htm

Rezultate:

Imagine

36/100 pentru Electrabel (opusul m-ar fi surprins din partea..GdF Suez ...), pe scurt voi căuta în altă parte înainte de a le transfera „pseudo verde” ...
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 13/03/11, 17:22

În Franța există într-adevăr Enercoop, care a spus, pentru subvențiile reduse, este încă un cost suplimentar în comparație cu EDF și altele ... din partea mea, am dificultăți în a traversa cursul.
0 x
Frederic
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 13/03/11, 17:28

Cât pe an? Câteva sute de euro? Cât pe kWh?

Ar fi surprins dacă este la fel de scump ca ceea ce plătim aici pentru nuke: 25cts / kWh !!
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 13/03/11, 18:53

Vezi tabelul de mai jos:

Imagine

Câteva zeci de euro în plus pe an sunt întotdeauna câțiva euro în plus Christophe!

Cu toate acestea, am cerut un dosar pentru a studia acest lucru mai precis.

@+
0 x
Frederic

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 330